MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie duże rodziny mogą oszczędzić na wywozie śmieci

Artur Jurkowski
To inwestycja w przyszłość - lubelskie środowiska skupiające rodziny z co najmniej trójka dzieci chcą być zwolnione z opłat za wywóz śmieci.

Od 468 do 600 zł mogą spaść roczne rachunki rodzin „trzy plus”, czyli z trójką i większą liczbą dzieci. Tyle płacą obecnie w Lublinie za wywóz śmieci. Zniesienia tej opłaty chcą środowiska reprezentujące duże rodziny. - To myślenie przyszłościowe, inwestycja w społeczeństwo - podkreśla Bożena Pietras, przewodnicząca lubelskiego oddziału Związku Dużych Rodzin.

Ratusz na razie nie mówi ani „tak”, ani „nie”. - Analizujemy wszystkie aspekty takiego rozwiązania, w tym finansowe - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Wprowadzenie „ulgi śmieciowej” dla dużych rodzin umożliwiły zmiany w prawie, które weszły w życie jesienią 2015 r. Wcześniej gminy miały zamkniętą drogę do takiego wsparcia.

W Lublinie rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci jest około 4200. Obecnie płacą za wywóz śmieci 39 zł miesięcznie, jeśli mieszkają w boku, lub 50 zł - w przypadku domu jednorodzinnego. - Zniesienie opłaty byłoby realnym finansowym wsparciem dla dużych rodzin, które często są w trudnej sytuacji materialnej - podkreśla Mieczysław Ryba, radny PiS. Ryba złożył interpelację do prezydenta Lublina w sprawie zwolnienia lubelskich rodzin „trzy plus” z opłat za wywóz śmieci.

- Ulga? Raczej sprawiedliwość. Z badań wynika, że osoba samotna „produkuje” tyle samo śmieci co rodzina pięcioosobowa - przekonuje Pietras.

Zdaniem ratusza, wprowadzenie ulgi mogłoby spowodować wzrost opłat za śmieci dla pozostałych mieszkańców. - Koszt usuwania odpadów komunalnych z terenu miasta to wydatek w skali roku na poziomie 42 mln zł. Środki pochodzą z wpłat od mieszkańców. Wprowadzenie ulgi dla rodzin wielodzietnych zmniejszyłoby wpływy od kilkuset do ponad miliona złotych. Te brakujące środki trzeba jakoś zrekompensować - tłumaczy Krzyżanowska.

- Wcale nie muszą pochodzić z kieszeni innych lublinian. Miasto może je dołożyć z budżetu, tak jak np. w przypadku ulg na przejazdy komunikacją miejską - wskazuje Ryba.

Ulgi za wywóz śmieci dla dużych rodzin wprowadził już m.in. Biłgoraj, od lutego będą z nich korzystać mieszkańcy Tarnowa.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski