Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie leczą zatrucia na europejskim poziomie. Zobacz zdjęcia z otwarcia oddziału toksykologiczno-kardiologicznego

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Otwarcie nowego budynku na Oddziale Toksykologiczno-Kardiologicznym w szpitalu przy Kraśnickiej. Inwestycja pochłonęła 18,6 milionów.
Otwarcie nowego budynku na Oddziale Toksykologiczno-Kardiologicznym w szpitalu przy Kraśnickiej. Inwestycja pochłonęła 18,6 milionów. Małgorzata Genca
Ponad 18 mln zł kosztowała modernizacja budynku na potrzeby oddziału toksykologiczno-kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

– Konsekwentnie podnosimy jakość i zakres usług medycznych dla pacjentów z województwa lubelskiego. Oddajemy nowoczesny Oddział Toksykologiczno-Kardiologicznego, który będzie leczył wszystkie przypadki zatruć, również te występujące po zatruciach różnymi substancjami chemicznymi, bo trzeba nam pamiętać, że jesteśmy regionem rolniczym – mówił podczas środowego (20.12) otwarcia inwestycji marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

Chodzi o budynek G, w którym funkcjonuje Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia innymi niż pokarmowe.

Do tej pory oddział znajdował się na piątym piętrze w Bloku C, gdzie na jednej kondygnacji sąsiadował z Oddziałem Alergologii i Chorób Płuc oraz innymi oddziałami. Teraz będzie przyjmował pacjentów w czterokondygnacyjnym bloku G o powierzchni użytkowej 3,2 tys. mkw.

– Zmiana lokalizacji jest podyktowana koniecznością zwiększenia powierzchni całego oddziału, w celu optymalizacji warunków dla prowadzenia działalności. Dodatkowo usytuowanie oddziału w odrębnym, niezależnym budynku zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Ma to związek ze specyfiką oddziału, na który często trafiają osoby pobudzone, będące pod wpływem substancji psychoaktywnych – tłumaczył Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Inwestycja kosztowała 18,6 mln zł. Jej zakres obejmował m.in. utworzenie oddzielnej, monitorowanej izby przyjęć, izolatki, pracowni hiperbarii tlenowej czy stanowiska dializacyjnego.

W wyniku modernizacji utworzony też został gabinet USG, sala pobytu dziennego, a na każdym piętrze także łazienki dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo zakupiony został również sprzęt i wyposażenie dla oddziału, m.in.: kardiomonitory z centralami, defibrylatory, respiratory i komora hiperbaryczna.

Zmodernizowanie oddziału ma pozwolić na prowadzenie profesjonalnej diagnostyki oraz leczenie pacjentów z całego regionu na europejskim poziomie.

– Przy zatruciach i innych schorzeniach toksykologicznych często dochodzi również do innych chorób towarzyszących, szczególnie kardiologicznych, dlatego na oddziale pracują zarówno specjaliści z zakresu toksykologii, jak i kardiologii - wyjaśnia dr Jarosław Szponar, kierownik oddziału, na którym obecnie funkcjonuje 50 łóżek, a kadrę lekarską tworzy 16 starszych asystentów i ok. 20 rezydentów. Docelowo z oddziału ma korzystać około 1800 pacjentów rocznie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski