Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie trudno prowadzić biznes

Redakcja
W Lublinie trudno prowadzić biznesW nowej strefie dla młodych przedsiębiorców przy ul. Zana 38 są pomieszczenia do pracy i sale przeznaczone na szkolenia.
W Lublinie trudno prowadzić biznesW nowej strefie dla młodych przedsiębiorców przy ul. Zana 38 są pomieszczenia do pracy i sale przeznaczone na szkolenia. PN
Prowadzenie firmy w Lublinie jest nadal dalekie od ideału - wynika z raportu Doing Business. Z punktu widzenia łatwości prowadzenia firmy Lublin zajmuje 14. miejsce spośród 18 miast Polski. Prowadzenie działalności gospodarczej w Lublinie nie należy do łatwych. Przyznają to sami przedsiębiorcy. - Urzędnicy nadzorujący inwestycje powinni być bezstronni, a nie są. Nie chcą wziąć na siebie współodpowiedzialności za inwestycje - mówi Marek Wachowski, prezes firmy zajmującej się budownictwem specjalistycznym.

Problemów jest więcej. To m.in. przetargi faworyzujące najtańsze oferty i dowolne formułowanie umów przez władze samorządowe. Listę zarzutów przedsiębiorców poszerza Bank Światowy w raporcie Doing Business w Polsce. Wynika z niego, że spośród 18 miast analizowanych pod kątem ułatwień dla biznesu Lublin zajmuje piąte miejsce od końca. Najlepiej respondenci ocenili szybkość założenia spółki, które w Lublinie zaj-muje średnio 29 dni (7. miejsce w rankingu), o 21 dni dłużej niż w Poznaniu, a o 13 dni krócej niż w Szczecinie. Jesteśmy też w gronie ośmiu miast, gdzie najszybciej przychodzi uzyskanie pozwolenia na budowę (średnio 155 dni). Rejestrowanie przeniesienia własności nieruchomości zajmuje w Lublinie średnio 45 dni (17. miejsce), podczas gdy w Białymstoku jedynie 18. Niską pozycję (15.) zajmujemy także pod kątem egzekwowania umów. Rozstrzygnięcie zatargu zajmuje w Lublinie prawie 600 dni i pochłania 16 proc. wartości przedmiotu sporu.

- Staramy się, żeby urząd szybko podejmował decyzje, sprawnie funkcjonował i dobrze współpracował z inwestorami. Natomiast w tych rankingach są czynniki, na które jako prezydent nie mam wpływu - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W przypadku rejestrowania spółki wnioski rozpatrują sądy, a miasto pomaga przedsiębiorcom poprzez punkty udzielające pomocy w ich poprawnym wypełnianiu. Przyśpieszenie uzyskiwania pozwolenia na budowę może być konsekwencją zapowiadanych zmian w prawie na poziomie ogólnopolskim. Sprawne rejestrowanie przeniesienia własności wymaga zwiększenia wydajności sądów i wdrożenia niezawodnych systemów informatycznych. - Jesteśmy w  końcowej fazie budowy systemu realizowanego wspólnie z rządem, gdzie będziemy prezentować całe miasto na geomapie. Mamy system informatyczny, który pozwolił przejść te wąskie gardła  mówi Żuk.

Ważna dla przedsiębiorców jest możliwość szybkiego rozstrzygnięcia sporów dotyczących umów. W niektórych przypadkach zwłoka w zapłacie lub niewykonanie umowy to prosta droga do bankructwa. Rozwiązywaniu sporów ma sprzyjać Lubelski Sąd Arbitrażowy, który działa w mieście od listopada br.

Miejsce dla startupów

Ratusz chce, żeby do 2018 r. w Lublinie funkcjonowało 500 młodych firm, tzw. startupów. Części z nich mają służyć bezpłatne biura, które wczoraj otwarto w wieżowcu przy ul. Zana 38 lok. 306. Strefa cowor-kingu zajmuje 90 mkw., są tam miejsca do pracy z dostępem do elektryczności i internetu. Celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie ryzyka wejścia na rynek przez młode firmy. Jak skorzystać ze strefy? Dobę wcześniej trzeba poinformować o tym zamiarze wysyłając maila na adres [email protected] lub telefonicznie 81 466 25 00.

 

Piotr Nowak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski