Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łukowie odsłonięto mural poświęcony bohaterom powstania styczniowego

Jakub Sarek
Wideo
od 16 lat
Mural poświęcony bohaterom powstania styczniowego ziemi łukowskiej: ks. gen. Stanisławowi Brzósce i jego adiutantowi por. Franciszkowi Wilczyńskiemu został odsłonięty dzisiaj (16 lipca) w Łukowie.

W ceremonii udział wzięli minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński oraz minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. Odsłonięcie muralu było jednym z punktów festynu religijno-patriotycznego w Łukowie.

- Powodem naszego spotkania tutaj jest ten wspaniały mural, a także działalność społeczności lokalnych, parafii, społecznych liderów wokół tożsamości, historii i pamięci. Pamięć konstytuuje wspólnotę. Nie bylibyśmy szczęśliwym narodem, szczęśliwymi wspólnotami lokalnymi bez szacunku dla naszej pamięci, historii - ocenił szef MKiDN.

W jego opinii, bez pamięci, bez tożsamości, bez odwoływania się m.in. do 160. rocznicy powstania styczniowego, do bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę, „nie moglibyśmy się rozwijać, budować Polski i naszych wspólnot lokalnych, przyjaznych, bezpiecznych, także dla kolejnych pokoleń”.

- Nie byłoby szans na sensowny rozwój dla nas wszystkich bez odniesienia do tej przeszłości, bez rozróżniania dobra i zła, które kiedyś było także wyzwaniem, jeżeli chodzi o wybór osobisty - ktoś wybierał, także własną śmierć, w imię i w obronie swojej wspólnoty. O tym musimy pamiętać, bo to nam daje siłę także na przyszłość. To nam daje siłę także dla rozwoju, dla nowych, kolejnych pokoleń. To jest chyba najważniejsza lekcja z historii - dodał Gliński.

Szef resortu kultury podziękował także wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że „tak pięknie w Łukowie, na ziemi łukowskiej kontynuowana jest pamięć o naszej historii”.

- Bez wartości nie istniejmy, jako wspólnoty lokalne, nie istniejemy, jako naród - zaznaczył.

I stwierdził, że rząd wspiera działania oddolne w obszarze dbałości o zabytki, dbałości o polską kulturę.

Minister Gliński poinformował, że w ramach pierwszego etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków powiat łukowski na realizację 12 projektów otrzyma 12,5 mln zł.

W trakcie uroczystości w Łukowie samorządowcom wręczono promesy na wykonanie inwestycji w ramach rządowego programu. Dotacje przyznano na przeprowadzenie prac remontowych i konserwatorskich m.in. przy zespole klasztornym pobernardyńskim w Łukowie i w zespole klasztornym pijarów w Łukowie.

W imieniu samorządowców za przekazane środki podziękował starosta łukowski Dariusz Szustek.

- To ogromna sprawa, że możemy ratować te zabytki. Niedawno cieszyliśmy się, że pan minister Gliński przeznaczył kwotę prawie 400 tys. na dalszą renowację fresków w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie – mówił starosta.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski