Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie chełmskim nie ma już wysypisk śmieci

Tomasz Wójciszyn
Wysypisko w Srebrzyszczu po rekultywacji
Wysypisko w Srebrzyszczu po rekultywacji TOM
W powiecie chełmskim nie ma już wysypisk śmieci. Wszystkie zostały zrekultywowane. Śmieci trafiają do sortowni i są przetwarzane. - Tereny po wysypiskach zostały odzyskane dla przyrody - mówią urzędnicy.

12 wysypisk na terenie powiatu chełmskiego zostało objęte rekultywacją w ramach wspólnego projektu samorządów, należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Chełmskiej. Prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. W tych dniach zniknęło ostatnie wysypisko w Pawłowie koło Rejowca Fabrycznego.

Śmieci zostały ugniecione, odpowiednio zabezpieczone i przysypane grubą warstwą ziemi. Gdy świeżo posadzone drzewa i krzewy urosną, a trawa się zazieleni, teren zmieni się nie do poznania.

Więcej informacji z Chełma i okolic znajdziesz na www.chelm.naszemiasto.pl

- Odzyskaliśmy spory kawałek ziemi dla przyrody - mówi Wiesław Konopka, inspektor z Urzędu Miasta Rejowiec Fabryczny. To miasto przez wiele lat korzystało z wysypiska w Pawłowie.

Identyczny los spotkał inne wysypiska: w Srebrzyszczu pod Chełmem, Kolonii Strzelce, Dubience, Strachosławiu, Leśniowicach, Władysławowie, Wojsławicach, Żmudzi, Bytyniu, Uchaniach i Kobyle.

- Te wysypiska były już zamknięte od kilku lat, bo nie spełniały żadnych norm - informuje Tomasz Pomiankiewicz, z-ca dyrektora ds. marketingu i handlu w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami w Chełmie. - Śmieci z gmin składowane były na wysypisku w Srebrzyszczu. Teraz trafiają już do zakładu przetwarzania. Są tam sortowane i odzyskiwane.

Wysypisko w Srebrzyszczu też już nie działa. Podobnie jak mniejsze gminne zostało zrekultywowane. Wielka hałda śmieci, która nie była przyjemnym widokiem dla przejeżdżających trasą K-12 do granicy państwa zamieniła się w przysypaną ziemią i piachem górkę. Po śmieciach i po nieprzyjemnej woni nie ma śladu.

Koszt całego przedsięwzięcia, łącznie z budową nowoczesnego zakładu przetwarzania odpadów i rekultywacją wysypisk, wyniósł ponad 43 mln zł. Ponad połowa tej kwoty pochodzi z dofinansowania unijnego. Resztę wyłożyły gminy.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski