Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Puławach jest jeszcze 800 ton azbestu. Musi zniknąć do 2032 r.

Justyna Jurkowska, Ola Klimon, Mariusz Kusiński
Tylko pracownicy specjalistycznych firm mogą bezpiecznie usuwać i utylizować azbest.
Tylko pracownicy specjalistycznych firm mogą bezpiecznie usuwać i utylizować azbest. Jacek Babicz
W Puławach na budynkach mieszkalnych znajduje się jeszcze ok. 824 ton azbestu, ale dane te dotyczą tylko budownictwa jednorodzinnego. Najwięcej jest go na domach budowanych w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Rocznie usuwa się ok. 20-30 ton azbestu, ale to za mało, by zdążyć przed 2032 r., a takie są wymogi wynikające z unijnych przepisów.

Dwa lata temu wszedł w życie Program Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest z terenu Miasta Puławy. Każdy mieszkaniec miasta ma obowiązek do 31 stycznia złożyć informację na specjalnym druku (który dostarcza Urząd Miasta) czy na terenie jego posesji jest azbest i kiedy planowane jest jego usunięcie.

Co to jest azbest? To jeden z najtrwalszych minerałów jakie występują w przyrodzie. Cechuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Jako jeden ze składników eternitu, stosowano go nagminnie, bo był tani. Wiele budynków kilkadziesiąt lat temu było pokrywanych eternitem zawierającym właśnie azbest.

Badania naukowe wykazały jednak, że azbest ma szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie, powoduje m.in. pylicę, ale przede wszystkim jest rakotwórczy. Najgroźniejsze są włókna azbestowe, które uwalniają się w momencie, kiedy jest on kruszony, niszczony czy zrzucany z dachów.

Jeśli zdecydujemy się na usunięcie azbestu ze swojej posesji, nie możemy tego robić samemu! W okolicach Puław działa kilka firm, które mają uprawnienia do bezpiecznego usuwania i utylizowania azbestu. Działania te wspiera m.in. Urząd Miasta Puławy, który przez kilka ostatnich lat dofinansowywał demontaż wyrobów azbestowych. Niestety, w tym roku trudniej będzie o takie dofinansowanie, choć urząd wciąż jeszcze stara się o dotacje z budżetu państwa.

W akcję edukacyjną na temat usuwania azbestu zaangażowali się uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Puławach. - Bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie "Usuwamy azbest" - mówi Dominika z kl. II a. - Przygotowaliśmy pełną informację dla uczniów i mieszkańców miasta na temat azbestu. Roznosiliśmy ulotki, rozwieszaliśmy plakaty. Przeprowadziliśmy nawet kilka wywiadów z ekspertami oraz zrobiliśmy sondę uliczną.

W szkole odbyły się m.in konkursy na plakat, prezentację multimedialną oraz konkurs literacki. Powstało też opracowanie na temat ilości azbestu w powiecie puławskim.

Autorzy tekstu są uczniami Publicznego Gimnazjum nr 2 w Puławach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski