Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zakładzie karnym we Włodawie rusza fabryka mebli

Karolina Ryniak
mat. nadesłane
Połowa osadzonych w Zakładzie Karnym we Włodawie znajdzie pracę w hali produkcyjnej, która powstała na terenie więzienia. Będą tu wyrabiane meble. W piątek odbyło się uroczyste otwarcie hali. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w woj. lubelskim.

Prace przy budowie hali zaczęły się jesienią ubiegłego roku. Było to możliwe dzięki podpisaniu umowy między dyrektorem Zakładu Karnego Markiem Abramowiczem a szefem firmy Woodcraft z Wielkopolski. W piątek budynek o powierzchni ponad 8 tys. mkw. został oddany do użytku. Inwestycja opiewa na 18,5 mln zł. Praca umożliwi więźniom readaptację społeczną.

- Przedsiębiorstwo przystosowało halę do produkcji mebli i zatrudni 250 naszych więźniów. To połowa odbywających karę w zakładzie. Przy wyborze pracowników weźmiemy pod uwagę sytuację materialną, rodzinną oraz kwalifikacje skazanych - tłumaczy Daniel Pręciuk, oficer prasowy Zakładu Karnego we Włodawie. - Praca jest efektywną formą resocjalizacji stosowaną na całym świecie - dodaje.

Budowa hali produkcyjnej we Włodawie to część rządowego programu „Praca dla więźniów”. Powstanie zakładu umożliwiły pieniądze z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, na który składają się sami skazani, oddając 45 proc. swoich wynagrodzeń. Dzięki temu inwestycja nie była finansowana z pieniędzy podatników.

Program, dzięki któremu powstają tego typu zakłady, został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej. Wszedł w życie w kwietniu 2016 roku i przynosi nadzwyczajne efekty.

- Z zebranych informacji wynika, że przed wprowadzeniem projektu pracowało jedynie 36 proc. skazanych, pod koniec 2017 roku liczba ta wzrosła do 54 proc. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi obecnie 83 proc. - tłumaczy Pręciuk.

Budowa zakładów produkcyjnych to jeden z trzech filarów programu. Równie ważne są dwa pozostałe, zwiększenie ulg dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów do 40 proc., co zachęca do korzystania z usług osadzonych, oraz rozszerzenie możliwości nieodpłatnej pracy więźniów.

W całym kraju do 2023 r. zostanie wybudowanych 40 hal produkcyjnych usytuowanych przy więzieniach. Do tej pory otwarto przedsiębiorstwa przy zakładach karnych m.in. w Krzywańcu, Potulicach, Poznaniu, Strzelcach Opolskich, Prudniku, Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski