18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend w Brześciu: Miasto brzoza (ZDJĘCIA)

Kaceryna Bogdanowa, Wieczorny Brześć
Rzeka Muchawiec
Rzeka Muchawiec Wieczorny Brześć
Nazwę swą Brześć wziął prawdopodobnie od... kory brzozowej. Za siedem lat będzie obchodził 1000 lat swojej burzliwej historii na pograniczu.

Brześć to trzecie najstarsze miasto Białorusi. Pierwsze informacje o mieście pochodzą z 1019 r. Dziś mieszka tu ponad 320 tys. osób. W tym jeden procent Polaków.

Przypuszczalnie nazwa miasta pochodzi od słowa "bieriestia" (kora brzozowa). Stare grodzisko znajdowało się na przylądku ukształtowanym przez prawy brzeg rzeki Zachodni Bug i lewą odnogę rzeki Muchawiec. W XI wieku Berestie stanowiło centrum handlu i twierdzę na rubieżach ziem polskich i litewskich. Mieściło się na przecięciu dwóch szlaków handlowych łączących Berestie z Europą Zachodnią i Bliskim Wschodem. W 1319 r. Wielki Książę Litewski Giedymin przyłączył ziemie berestejskie do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1390 r. Berestie, jako pierwsze wśród miast białoruskich i drugie po Wilnie w Wielkim Księstwie Litewskim, otrzymało prawo do posiadania samorządu, znane jako prawo magdeburskie. Pozwolono również na posługiwanie się herbem i pieczęcią.

W 1409 r. w Berestiu odbyło się tajne spotkanie polskiego króla Władysława II (Jagiełły) i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda, na którym opracowany został plan decydującej bitwy z Krzyżakami pod Grunwaldem, w której uczestniczył pułk berestiejski. W 1550 r. starostą miasta został Mikołaj "Czarny" Radziwiłł. Z jego inicjatywy w Berestiu został wybudowany kościół kalwiński i pierwsza na ziemiach białoruskich drukarnia, gdzie wydrukowano słynną Biblię Radziwiłłowską (Brzeską). Po zjednoczeniu Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz zawarcia unii lubelskiej, Berestie stało się częścią Rzeczypospolitej. Od tego czasu pojawia się nowa nazwa miasta - Brześć Litewski.

W marcu 1794 r. w czasie powstania kościuszkowskiego w Polsce, na Białorusi i Litwie adiutantem Tadeusza Kościuszki, był urodzony w Brześciu Julian Niemcewicz. Wtedy też powstańcy na pewien czas objęli władzę w mieście. Po klęsce, nastąpił trzeci rozbiór Rzeczypospolitej, w rezultacie którego Brześć Litewski wszedł w skład Imperium Rosyjskiego. W 1801 r. otrzymał nazwę Brześć - Litewski.

W 1830 r. Imperator Rosji Mikołaj I, w celu umocnienia zachodnich rubieży swego państwa, przyjął projekt budowy Twierdzy Brzeskiej, która została oddana do użytku w 1842 r. W 1886 r. w Brześciu został wybudowany unikalny - ze względu na swoje piękno - dworzec kolejowy.

W 1921 r., zgodnie z warunkami traktatu pokojowego w Rydze, miasto zostało przyłączone do Polski i otrzymało nazwę Brześć nad Bugiem. Od 15 września 1939 r. był on okupowany przez wojska faszystowskie, a do 16 września polscy żołnierze bronili się w twierdzy. 17 września 1939 r. Armia Czerwona przeszła sowiecko-polską granicę i zajęła miasto. W 1941 roku trafiło w ręce faszystów, którzy przez trzy lata zabili około 40 tys. brześcian. Zostało wyzwolone 28 lipca 1944 r.

Obecnie w Brześciu mieszka ponad 320 tys. osób - przedstawiciele 75 narodowości, w tym jeden procent Polaków. Ponad 10 700 osób, to studenci uniwersytetów. Brześć ma ich dwa - Brzeski Państwowy Uniwersytet im. Puszkina oraz Brzeski Państwowy Uniwersytet Techniczny. Działa ponad 3 tys. przedsiębiorstw. Flagową firmą jest "Briestgazoaparat" (płyty gazowe), "Produkt Sawuszki" (mleko i przetwory mleczne), "Brzeski kombinat mięsny". Aktywnie rozwija się wolna strefa ekonomiczna "Brześć". Produkuje się tu m.in. ryby "Santa Bremor Sp. z o.o.", wyroby mięsne IP "Inko Food" (z polskimi kapitałem) oraz czekoladę "Ideał".

Ważną rolę w krajobrazie miasta odgrywają kompleksy sportowe: centrum rezerwy olimpijskiej dla gier zespołowych "Wiktoria", pałac sportów wodnych, pałac lodowy, dwie areny lekkoatletyczne i stadion kartingowy ze strefą kempingową. Wizytówką Brześcia jest kanał wioślarski o długości 2 kilometrów 200 metrów i szerokości 125 metrów. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie brązowy medal w gimnastyce artystycznej (w konkurencji indywidualnej) zdobyła brzeska gimnastyczka Liubow Czerkaszyna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski