Weekend ze „Zdrowym Życiem” w Łęcznej! Po majówce zrób bezpłatne badania w Mobilnej Strefie Zdrowia!

Materiał informacyjny PZU

„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta, Agaty Kornhauser–Dudy.

Druga edycja projektu „Zdrowe Życie” w pełni. Medyczny konwój PZU rozpoczął swoją podróż przez Polskę w Skierniewicach. Łęczna jest trzecim przystankiem dla Mobilnej Strefy Zdrowia. Łącznie w zeszłorocznej edycji uczestnicy skorzystali z ponad 34 tysięcy usług w tym prawie 15 tysięcy badań i konsultacji, w tym roku tylko w samych Skierniewicach wykonaliśmy blisko 700 badań ciśnienia tętniczego i poziomu glukozy oraz kilkaset innych badań.

Już w najbliższy weekend, obok budynku starostwa powiatowego, rozstawią się medyczne ciężarówki, busy i namioty PZU, Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz towarzyszących instytucji. Na osoby zainteresowane swoim stanem zdrowia będzie czekać kilkudziesięciu ekspertów, pielęgniarek i lekarzy specjalistów.

– PZU od lat zwraca szczególną uwagę na znaczenie prozdrowotnej profilaktyki w codziennym życiu Polaków, podejmując szereg działań prewencyjnych, wśród których jest również wsparcie mobilnych stref zdrowia programu „Zdrowe Życie” – mówi Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU SA. – Prewencja jest jednym z filarów naszej strategii, która zakłada między innymi, większy nacisk na dbanie o stan zdrowia, w tym przez wdrażanie nowych form świadczenia usług medycznych oraz współpracę z systemem publicznym. To dla nas podstawa zaangażowania społecznego.

„Zdrowe Życie” to przede wszystkim zachęta do prowadzenia zdrowego stylu życia i podkreślenie znaczenia profilaktyki Wprowadzając w życie słowa Hipokratesa „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ważne jest regularne dbanie o siebie i wpajanie dobrych nawyków już od najmłodszych lat. Zdrowie to nie tylko brak objawów choroby – to także dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Mimo, że jesteśmy świadomi jego wartości, to zapominamy, że zwykłe zaniedbanie może szybko stan naszego zdrowia pogorszyć.

Gdzie będziemy?

W tym roku trucki i busy „Zdrowego Życia” oraz charakterystyczne białe namioty PZU oferują szereg usług dla każdej grupy wiekowej. Strefa jest również dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Najbliższy weekend to idealna okazja, żeby przyjść pod budynek starostwa powiatowego przy ul. Jana Pawła II 95 i sprawdzić stan zdrowia całej rodziny w miłej, piknikowej atmosferze.

Podstawą zdrowego życia jest także poczucie bezpieczeństwa możliwe dzięki działaniom prewencyjnym. Dlatego do organizowanych przy strefach „Zdrowego Życia” dodatkowych inicjatyw zaprasza także straż pożarna, policja i wojsko.

W ramach projektu „Zdrowe Życie” zostały zaplanowane działania, które mają zachęcić dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest zaproszenie do wykonania badań w ogólnodostępnych mobilnych strefach zdrowia. Z analiz prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że choroby niezakaźne, zwane cywilizacyjnymi, są obecnie głównymi przyczynami zgonów na świecie. Wśród nich prym wiodą schorzenia kardiologiczne. Dane GUS wskazują z kolei, że w Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za 35% zgonów, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego.

Warto mieć na uwadze, że dbając o swoje zdrowie i kondycję, dbamy pośrednio także o naszych bliskich, zwłaszcza dzieci, wyrabiając w rodzinie i wśród znajomych zdrowe nawyki oraz minimalizując troskę o nasz stan zdrowia. „Zdrowe Życie” to przede wszystkim wybory, które podejmujemy codziennie, decydując między innymi o tym, co zjemy, a także czy wieczór spędzimy na kanapie przed telewizorem czy jednak pójdziemy na spacer. Na te dość oczywiste kwestie zwracają uwagę organizatorzy programu, gdyż na przykład z prowadzonych przez PZU badań wynika, że 78 proc. Polaków wprawdzie wie, jak duże znaczenie ma właściwe odżywianie się, ale tylko 47 proc. z nich deklaruje, że stara się przestrzegać prawidłowej diety.

Co oferujemy?

W Mobilnej Strefie Zdrowia będzie dostępny cały szereg konsultacji i badań lekarskich. Po majowej przerwie, którą część z nas spędziła przy grillu, warto zmierzyć poziom glukozy i cholesterolu oraz wykonać pomiar ciśnienia krwi. Ponadto będzie można wykonać spirometrię i USG płuc, zapoznać się z profilaktyką powikłań pocovidowych konsultując wyniki badań z pulmonologiem, wykonać badanie mammograficzne, czy uzyskać porady z zakresu samobadania piersi. Można też zbadać dermatoskopem znamiona na skórze, a wynik badania oceni od razu dermatolog.

Ponadto dostępne będą między innymi; analiza składu ciała wraz z krótką poradą dietetyczną ekspertki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, spotkanie z kariologiem z Narodowego Instytutu Kardiologii, przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży, badania EKG, profilaktyka nowotworów skóry, czy porady fizjoterapeuty.

W trakcie wydarzenia dostępne będą także inne usługi, między innymi przygotowane przez specjalistów z Naczelnej Izby Aptekarskiej konsultacje farmaceutyczne na temat bezpiecznego stosowania leków, czy bezpłatne wyrobienie karty EKUZ wszystkim osobom zainteresowanym i wydanie jej od ręki. Na stoiskach NFZ będzie można także potwierdzić profil zaufany, czy zapoznać się z aplikacją moje IKP oraz jej korzyściami.

Po wizycie w Łęcznej, Mobilne Strefy Zdrowia staną w najbliższych tygodniach między innymi w Zamościu, Tomaszowie Lubelskim i Pile.

Bieżące informacje na temat projektu i wydarzeń towarzyszących odbywających się w jego ramach są dostępne na stronie internetowej www.zdrowezycie.org.pl oraz stronach internetowych KPRP, MZ, MAP, NFZ i PZU, a także w mediach społecznościowych wszystkich współorganizatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie