Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister nauki zapewniał w Lublinie: Mniejsze uczelnie nie stracą na reformie

Aleksandra Dunajska
- Nowa ustawa poszerza a nie ogranicza autonomię uczelni – zapewniał w piątek w Lublinie Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obiecywał też, że regionalne uczelnie finansowo nie stracą na reformie. Naukowcy byli sceptyczni.

Piotr Müller odwiedził w piątek cztery lubelskie uczelnie. Najpierw brał udział w kolegium rektorskim na UMCS, potem w posiedzeniu senatu Uniwersytetu Przyrodniczego.

CZYTAJ TEŻ: Matury 2018. Czas poznać wyniki egzaminu

Spotkał się też ze społecznością KUL a na koniec odwiedził Politechnikę Lubelską. Wszędzie rozmowy dotyczyły nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i jej skutków dla uczelni regionalnych, w tym lubelskich.

Podczas konferencji prasowej Piotr Müller odpierał zarzuty, które w stosunku do reformy szkolnictwa wyższego formułują m.in. politycy opozycji i część studentów, którzy od kilku tygodni organizują akcje protestacyjne w całej Polsce.

Podkreślają oni m.in., że zmiany w prawie ograniczą autonomię wyższych uczelni – m.in. dlatego, że nowe ciało - Rada Uczelni, która w ponad połowie ma się składać z osób spoza uczelni, ma zyskać prawo wskazywania kandydatów na rektora.

- Ten argument wydaje mi się najbardziej zaskakujący, ustawa wręcz poszerza autonomię uczelni. Nie ma przymusu, żeby w skład Rady wchodziły osoby spoza uczelni. A kandydatów na rektora będzie mógł wskazywać także senat – wyliczał Müller.

Zdaniem wiceministra chybiony jest także zarzut, że projekt nie był konsultowany.

- To była najbardziej konsultowana ustawa od 1989 roku – stwierdził.

Przeciwnicy zmian w proponowanej formie twierdzą jednak, że konsultacje, owszem, były, ale głównie z władzami uczelni, które, uzależnione finansowo od resortu, nie sprzeciwiały się wystarczająco ostro wprowadzanym regulacjom.

Piotr Müller mówił też w piątek o finansowaniu uczelni.

- Wbrew pojawiającym się opiniom, że mniejsze ośrodki finansowo stracą na reformie, będzie inaczej. Już teraz strumień pieniędzy jest większy – podkreślał wiceminister.

Jego słowa potwierdził prof. Piotr Kacejko, rektor PL.

- Nasza dotacja podstawowa wzrosła o 5 proc. w stosunku do ubiegłorocznej a na badania naukowe – o 10 proc. - wyliczał.

Naukowcy z Politechniki wymieniali jednak także swoje obawy w tym zakresie. Wskazywali m.in., że 10 wyłonionych w konkursie najlepszych uczelni w kraju będzie mogło liczyć na 10 proc. środków rocznie więcej, niż dostają obecne.

A uniwersytety, które wywalczą pieniądze w programie Regionalna Inicjatywa Doskonałości (kierowanym właśnie do mniejszych uczelni) mogą liczyć na zaledwie 3 mln zł każda.

- Skutków samej ustawy się nie obawiamy, obawiamy się pewnych szczegółów, które pojawią się w rozporządzeniach, a mogą być dla nas niekorzystne – podsumowywał prof. Kacejko.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Prezydent: Służba Więzienna to jedna z kluczowych formacji dla bezpieczeństwa państwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski