MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej wspólnych projektów między biznesem a nauką

Piotr Nowak
Przykładem współpracy Wschodniego Klastra ICT z kołami naukowymi PL i UMCS przy wsparciu ratusza i Teatru NN jest Kapsuła Czasu 2.0
Przykładem współpracy Wschodniego Klastra ICT z kołami naukowymi PL i UMCS przy wsparciu ratusza i Teatru NN jest Kapsuła Czasu 2.0 materiały wkICT
Wschodni Klaster ICT i lubelskie uczelnie zacieśniają współpracę. Ich celem jest lepsza edukacja studentów, organizacja staży i rozwijanie współpracy między nauką a biznesem.

Kształcenie zespołów tworzących gry, budowa Kapsuły Czasu 2.0, staże i praktyki w firmach teleinformatycznych to przykłady współpracy lubelskich uczelni ze Wschodnim Klastrem ICT. Większość z nich jest na etapie planowania, ale cel jest jasny: zacieśnienie relacji między nauką a biznesem.

Na współpracę ze WKICT jest otwarty KUL i powołana przez uczelnię spółka KUL Creative. - Nasze relacje ze WKICT dopiero się rozwijają, ale już teraz są dla nas bardzo ważne. Z tego typu instytucjami otoczenia biznesu dobrze się współpracuje, bo są z założenia nastawione na kooperację - przyznaje Paweł Potakowski, pełnomocnik rektora KUL ds. komercjalizacji wiedzy.
- Przygotowujemy się do wspólnych projektów. Jeszcze nie mogę ujawnić ich szczegółów, ale na pewno będą realizowane z korzyścią dla studentów, firm i klastra, jako instytucji, która spaja nasze działania - mówi dr Dagmara Kociuba, kierownik Centrum Innowacji i Komercjalizacji Badań na UMCS.

Współpraca między uczelniami a WKICT jest cenna ze względu na możliwość pozyskania środków z nowej perspektywy finansowej. - Narodowe Centrum Badania i Rozwoju już zaczęłonabory projektów od firm, ale przed- siębiorca musi pokazać, że ma pomysł na badania, które zakończą się komercjalizacją - podkreśla dr inż. Grzegorz Kłosowski z Politechniki Lubelskiej.
Prezes spółki Pollub-Invest zwraca uwagę na dwa motywy współpracy między uczelnią a klastrem. - Pierwszym celem jest skuteczniejsze poszukiwanie partnerów do projektów unijnych dotyczących komercjalizacji wiedzy. Dzięki kontaktom zdobytym w ramach klastra firmom łatwiej kontaktować się z naukowcami, czego efektem może być pozyskanie środków unijnych na wspólne przedsięwzięcia. Druga zaleta współpracy to możliwość rozeznania rynku. Kontakty z firmami wchodzącymi w skład klastra umożliwiają na przykład dostosowanie laboratoriów lub stworzenie spółek odpryskowych (spin-off), które mogą wchodzić we wspólne przedsięwzięcia biznesowe.

Temu ostatniemu celowi służy też powołana na politechnice spółka Pollub-Invest. Jej zadaniem jest komercjalizacja pośrednia, czyli wejścia kapitałowe do spółek, które powstają na uczelni, m.in. startupów. Na działalność klastra, z której skorzystać mogą studenci, zwraca uwagę Robert Szlęzak, prezes Wschodniego Klastra ICT: - Klastry i koła naukowe tworzą mosty, po których studenci i absolwenci mogą trafić do ciekawej, oferującej możliwości rozwoju pracy, a przedsiębiorcy mogą skorzystać z ich talentów i pomysłów czy wreszcie potrzeb swoich obecnych i przyszłych klientów.

Relacje WKICT wykraczają poza granice Polski. - Współpracujemy z uczelniami w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i na Ukrainie. Zarówno na poziomie firmy z klastra - uczelnie, ale i na poziomie klaster - uczelnie - zapewnia Robert Szlęzak. Projekty dotyczą np. prac badawczo-rozwojowych, przyjmowania studentów na staże i praktyki i dostosowywania kierunków na uczelniach do potrzeb firm. - Obecnie realizujemy lub inicjujemy kilkadziesiąt projektów z uczelniami - dodaje Szlęzak.

- Jest dużo pomysłów na wspólne przedsięwzięcia. Teraz zastanawiamy się, które z nich uda nam się zrealizować - mówi dr inż. Grzegorz Kłosowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski