Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka zbiórka zdjęć i pamiątek z historii LSM

Małgorzata Szlachetka
Samolot z placu „z rakietą”, osiedle Mickiewicza. Wychowało się na nim kilka pokoleń lublinian.
Samolot z placu „z rakietą”, osiedle Mickiewicza. Wychowało się na nim kilka pokoleń lublinian. archiwum Adama Zwolskiego/Lubelska Agora Modernizmu
Mogą to być fotografie kultowego placu zabaw „z rakietą”, czy uliczek LSM jeszcze bez zieleni. Zdjęcia i pamiątki można przynieść do lokalnej biblioteki.

- Zależy nam na pokazaniu tego, jak żyło się na LSM. Jubileusz 60-lecia to świetna okazja do rozmów na ten temat - nie ma wątpliwości Izabela Pastuszko, szefowa fundacji Lubelska Agora Modernizmu i współorganizatorka akcji zbierania pamiątek związanych z LSM.

ZOBACZ TEŻ: LSM. Ta historia zaczęła się od trzech bloków (ZDJĘCIA)

Historia Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zaczęła się od trzech bloków przy ulicy Grażyny. Najstarsze osiedle Mickiewicza okazało się na tyle ciekawą realizacją, że z całego kraju po 1957 roku autobusami przyjeżdżały wycieczki, aby je zobaczyć. Nie gorzej na tym tle wypadło osiedle Słowackiego. Do historii przeszły też Lubelskie Spotkania Plastyczne sprzed 40 lat - do dziś możemy oglądać na LSM stworzone wówczas rzeźby i mozaiki. Dziś osiedlami zachwycają się architekci i historycy sztuki.

- Historię swojej dzielnicy odkrywają także jej byli i obecni mieszkańcy. Interesującą kolekcję archiwalnych zdjęć LSM dostaliśmy od nich już w ubiegłym roku, w czasie Lubelskich Dni Modernizmu, które odbywały się też w tej części Lublina, teraz prosimy o kolejne - mówi Pastuszko.

W akcję zbierania pamiątek związanych z sześćdziesięcioletnią historią LSM włączyły się spółdzielnia oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego.

Pamiątki z rodzinnego archiwum można przynosić do osiedlowych bibliotek. Pierwsze z serii trzech spotkań odbędzie się 19 kwietnia (środa) w filii MBP nr 24 przy ul. Juranda 7. Początek o godz. 17. - Na miejscu będziemy mieli skaner, żeby zrobić kopię fotografii, tak aby nikt nie musiał rozstawać się z rodzinnymi pamiątkami - zaznacza Izabela Pastuszko.

Kolejne spotkania odbędą się w poniedziałek 24 kwietnia (filia MBP nr 26, Leonarda 18, godz. 16) i w czwartek 27 kwietnia (filia MBP nr 13, Grażyny 13, godz. 10).

- Na razie nie mamy na przykład jeszcze fotografii gazika, który w przeszłości stał na placu „z rakietą” na os. Mickiewicza. Zależy nam też na zdjęciach wnętrz mieszkań zrobionych pod koniec lat 50. i na początku 60. XX wieku, m.in. ze słynną meblościanką w tle - wylicza Izabela Pastuszko. Dodając, że mogą to być rodzinne zdjęcia wykonywane w czasie spacerów uliczkami LSM, w czasie, kiedy jeszcze nie urosły drzewa, a samochodów prawie się nie widziało.

Poza fotografiami można przynosić inne rzeczy, mile widziany byłby na przykład dokument o przydziale mieszkania na LSM.

Niektóre fotografie zebrane w kwietniu będzie można zobaczyć na plenerowej wystawie, która stanie na osiedlu Mickiewicza w czasie II Lubelskich Dni Modernizmu odbywających się między 19 a 21 maja. Zdjęcia będą umieszczone w tych samych miejscach, w których zostały zrobione przed laty. W programie są też spacer i gra miejska na części LSM oraz dyskusja o zieleni tej dzielnicy.

Lubelskie Dni Modernizmu

Już po raz drugi będziemy odkrywać walory, nieco niedocenianej, powojennej architektury. Pierwszy dzień Lubelskich Dni Modernizmu, czyli 19 maja będzie odbywał się w Centrum Spotkania Kultur pod hasłem "Design i moda na modernizm". Początek o godz. 14.

20 maja uczestnicy festiwalu przeniosą się do Chatki Żaka, gdzie m.in. będzie można przysłuchiwać się rozmowie o walorach późnomodernistycznej zieleni na przykładzie Lublina, prowadzonej z udziałem przedstawiciela Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Otwarcie wspomnianej już wystawy plenerowej fotografii będzie połączone ze spacerem po części LSM, który poprowadzą Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie oraz Izabela Pastuszko, dyrektor Lubelskich Dni Modernizmu. Początek spaceru planowany jest przy Chatce Żaka. Początek o godz. 11.

21 maja organizatorzy Lubelskich Dni Modernizmu zapraszają na teren miasteczka akademickiego UMCS oraz na LSM. W programie są m.in. warsztaty dla dzieci "Rzeźba z elementów recyklingowych" oraz gra miejska "Zagraj w modernizm", odbywająca się na obszarze miasteczka akademickiego UMCS oraz osiedla Mickiewicza. Początek o godz. 11.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski