Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieści od wojewody: Lubelskie ma 3 nowe miasta, Teresa Misiuk odwołana ze stanowiska kurator oświaty

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
3 miejscowości w województwie lubelskim mają już status miasta. Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski, wręczył akty nadania.
3 miejscowości w województwie lubelskim mają już status miasta. Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski, wręczył akty nadania. Małgorzata Genca
Czemierniki, Piszczac i Turobin to nowe miasta w województwie lubelskim. Podczas zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej wojewoda lubelski Krzysztof Komorski poinformował dziennikarzy o odwołaniu Teresy Misiak ze stanowiska kurator oświaty.

Wojewoda Lubelski podczas konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek (4 stycznia) w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wręczył trzem burmistrzom akty nadania praw miejskich podpisanych przez premiera. Nowy status otrzymały miejscowości: Czemierniki w powiecie radzyńskim, Piszczac, w powiecie bialskim i Turobin w powiecie biłgorajskim. Wszystkie trzy miejscowości utraciły prawa miejskie w ramach represji ze strony władz carskich po powstaniu styczniowym.

- To długotrwały proces poprzedzony konsultacjami społecznymi, stąd cieszę się, że udział w niej wzięła wielka część społeczności lokalnej, której wola w 70-80 proc. była po stronie stania się miastem - mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Zaznaczył też, że zmiana statusu na miejski wiąże się nie tylko korzyścią wizerunkową, ale też ułatwi ona samorządowcom pozyskiwanie zewnętrznego finansowania na rozwój infrastruktury, edukacji czy kultury.

- Miejscowość Czemierniki uzyskała prawa miejskie w 1509 roku, a zostały one odebrane przez władze caratu. Bardzo się cieszę, że możemy je po tylu latach odzyskać - mówił Arkadiusz Filipek, do niedawna wójt, a teraz burmistrz miasta Czemiernik.

Natomiast burmistrz Turobina Andrzej Kozina zapewniał, że w świadomości mieszkańców miejscowość funkcjonuje od zawsze jako miasto, a dzięki tej zmianie będzie mogło pozyskiwać więcej funduszy na swój rozwój.

Teresa Misiuk odwołana ze stanowiska kurator oświaty

Podczas spotkania wojewoda lubelski poinformował też, że w środę do Teresy Misiuk zostało skutecznie doręczone odwołanie z pełnionego przez nią stanowiska kuratora oświaty. Na jej miejsce został w czwartek (4 stycznia) powołany tymczasowo Sebastian Płonka, dotychczasowy pracownik kuratorium.

- On będzie tą osobą, która ma bezpiecznie i z powodzeniem (…) pokierować kuratorium do czasu rozstrzygnięcia konkursu – zaznaczył Krzysztof Komorski. Zapowiedział też, że szczegóły wyboru nowego kandydata na to stanowisko zostaną podane na początku przyszłego tygodnia.

Wojewoda oficjalnie poinformował też o odwołaniu burmistrz gminy Biłgoraj, Beaty Strzałki. Posłanka PiS zarządzała gminą po tym, jak Wiesław Różyński otrzymał mandat poselski i musiał zrezygnować ze stanowiska. Nowym burmistrzem został jego dotychczasowy zastępca, Wojciech Dziduch.

Powiat radzyński stracił 23 mln dofinansowania. Wojewoda nie przewiduje możliwości odwołania

Wojewoda odniósł się też do utraty przez powiat radzyński 23 mln dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Było to spowodowane tym, że przetarg na wyłonienie wykonawcy robót nie został otworzony w terminie.

- W tym wypadku uchybienie polegało na tym, że władze nie rozpisały w umownym terminie postępowania, ponieważ z umowy wynika, że powinni to zrobić w ciągu 30 dni. W związku z tym stoimy na stanowisku, że ta umowa z mocy prawa wygasła. Nie przewidujemy w tej sytuacji żadnych narzędzi odwoławczych - zapowiedział Komorski.

Dodał jednak, że w przypadku oszczędności w programie możliwe będzie rozpisanie naboru uzupełniającego, a co za tym idzie - ponowne aplikowanie o środki.

Pomoc dla kierowców czekających w kolejkach na granicy

W związku mrozami, które są prognozowane na najbliższe dni wojewoda zapewnił o planowanym wsparciu dla kierowców oczekujących na granicy polsko- ukraińskiej.

- Decyzją wojewody pomoc ma rozdysponować ciepłe posiłki w postaci zup, wędlin i gorących napojów. Pomoc ma być na miejscu już w sobotę – zapowiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Jarosław Szymczyk.

Dodał, że pomoc w Dorohusku będzie miała postać mobilną, natomiast w Hrebennem znajdować się będą punkty z ogrzewanymi namiotami dla kierowców.

- Wielu z nich jest wyznania prawosławnego i będzie w tym czasie obchodziło święta Bożego Narodzenia, a pomoc ma złagodzić niedogodności związane z czekaniem na granicy – przypomniał Szymczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski