Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011: Jak głosowano w dzielnicach Lublina

DUN, JAXA
Głosowanie w jednym z lubelskich lokali wyborczych
Głosowanie w jednym z lubelskich lokali wyborczych Jacek Babicz
Największe procentowe poparcie wśród 27 lubelskich dzielnic PiS uzyskało na Węglinie Północnym - 59,25 proc. PO bezapelacyjnie zwyciężyła w Zemborzycach osiągając 42,05 proc. poparcia.

Czytaj nasz serwis Wybory 2011

Policzyliśmy jak rozkładało się poparcie w wyborach parlamentarnych w poszczególnych dzielnicach Lublina. Sprawdziliśmy wyniki dla pięciu ugrupowań, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie.

Z 27 dzielnic PiS wygrało w 16, a PO zwyciężyła w 11. Żadne z innych ugrupowań nawet nie zbliżyło się do pierwszego miejsca w żadnej z dzielnic. Trzecią pozycję zajął Ruch Palikota. PSL i SLD zmieniały się na czwartej i piątej pozycji.

Bastionem PiS są dzielnice we wschodniej i południowej części miasta. Ale także Rury, Konstantynów i Węglin Północny. W tej ostatniej dzielnicy ugrupowanie uzyskało swój najlepszy wynik - 59,25 proc. Bardzo dobrze wypadło też w Hajdowie - Zadębiu (43,6 proc.). Platforma najlepsze rezultaty osiągnęła w uznawanych za bardziej zamożne dzielnicach z dużymi skupiskami domków jednorodzinnych. Rekordowe poparcie PO uzyskała w Zemborzycach - 42,05 proc. Nieźle było też na Sławinie i Węglinie Płd. - powyżej 38 proc.

Ruch Palikota największą grupę zwolenników miał w Abramowicach (19,80 proc.). Sporo głosów dostał też na Starym Mieście (18,59 proc.), gdzie mieszka Zofia Popiołek, liderka listy Ruchu do Sejmu, a także sam Janusz Palikot.

PSL nie mogło w mieście liczyć na dobry wynik, chociaż w tych wyborach pokonało SLD, bardziej identyfikowany z elektoratem miejskim. Ludowcy najlepszy wynik uzyskali w Hajdowie - Zadębiu - 8,10 proc. SLD najkorzystniej wypadł na Węglinie Płn. (7,4 proc.) i na Szerokiem (7,03 proc.). Sukces w tym drugim przypadku Sojusz zawdzięcza wynikowi Józefa Kaźmierczaka, działacza dzielnicowego.

Obecna mapa poparcia dla PiS i PO pokrywa się w przeważającej części z preferencjami, jakie mieli lublinianie w wyborach na prezydenta RP przed rokiem. Wtedy też wschodnie dzielnice miasta chętniej popierały Jarosława Kaczyńskiego, a zachodnie - Bronisława Komorowskiego. Joanna Biegalska, Monika Fajge, Anna Krzyżanowska, Basia Wójtowicz

Czytaj także:
Wieczory wyborcze w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO)


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski