MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018 w Puławach. Kandydaci pokazali programy

Tyle kandydatów na stanowisko włodarza miasta nie ma w żadnym innym mieście w powiecie. W Puławach o najważniejszy stołek będą walczyły cztery osoby, czyli dokładnie tyle samo ile np. w Lublinie. Znamy już program wyborczy trzech kandydatów

Na stanowisko prezydenta Puław kandydują Janusz Grobel (komitet wyborczy wyborców Janusza Grobla „Samorządowcy”) Mariusz Cytryński (koalicja obywatelska: PO-Nowoczesna-KOD), Bożena Krygier (PiS) oraz Paweł Maj (komitet niezależnych wyborców Pawła Maja).

Pomimo sporej konkurencji niepisanym faworytem w tych wyborach jest dotychczasowy prezydent miasta, Janusz Grobel. Jednak pozostali kandydaci od kilku tygodni są coraz aktywniejsi.

Kandydat KO chce 3000 nowych miejsc pracy

Głośno było m.in. o pomyśle Mariusza Cytryńskiego, przedsiębiorcy i prezesa puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który chce, by w Puławach powstało dodatkowych 3000 miejsc pracy. Takie zapowiedzi padały na spotkaniach w cyklu „Herbata z Cytryną”, które kandydat organizował w kilku miejscach w Puławach.

Cytryński, startujący z list koalicji obywatelskiej opublikował też swoje wyborcze zapowiedzi w formie liczącego kilkanaście stron raportu. Kandydat na prezydenta chce m.in. wprowadzenia ulg podatkowych dla nowych inwestycji, zorganizowania dodatkowych zajęć pozalekcyjnych w szkołach podstawowych i średnich oraz zastosowania nowoczesnych technologii w Muzeum Czartoryskich.

Cytryński zapowiedział też obniżkę opłat za ciepło (o 15%), a także za wodę i ścieki, zmianę godzin pracy urzędów i wdrożenie budżetu obywatelskiego wyłącznie dla osób młodych. Startujący w wyborach na stanowisko prezydenta chciał także, by w Puławach, już po wyborach, wprowadzić rower miejski, a także darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uczniów.

Środki zewnętrzne i inwestycje na terenie miasta

Z kampanią wyborczą wystartował już na dobre obecny prezydent Puław Janusz Grobel, który w zbliżających się wyborach chce powalczyć o reelekcję. Na stronie komitetu „Samorządowcy” ukazała się już część programu Grobla, który zapowiada budowę kilkunastu dróg. Włodarz miasta podkreślał swoje zasługi np. przy pozyskiwaniu środków unijnych przy już realizowanych inwestycjach, jak np. remont Domu Chemika, czy budowa nowej hali w Puławach. Prezydent Grobel podkreślił też, że chce, by polityka zdobywania pieniędzy z dotacji unijnych była kontynuowana.

Dodatkowe fundusze miasto przeznaczyłoby na zakup autobusów elektrycznych, rozbudowę dróg, budowę sali sportowej przy SP III, czy remont Pałacu Marynki i zagospodarowanie jego otoczenia, a także wsparcie przedsiębiorstw (5 mln zł do pozyskania).

Przedsiębiorstwa to jeden z tematów, którym w swoim programie prezydent Janusz Grobel poświęcił najwięcej uwagi. Włodarz miasta zapowiedział m.in. wprowadzenie ulg i kredytów na rozpoczęcie działalności dla start-upów. -Dzisiaj Puławom nie są potrzebne puste obietnice tysięcy miejsc pracy, tylko realna oferta, która wpłynie na rozwój gospodarczy w naszym mieście – napisali na swoim facebook-u przedstawiciele „Samorządowców”, wyraźnie nawiązując do zapowiedzi wyborczych Mariusza Cytryńskiego.

Niezależny kandydat chce „powrotu normalności”

Także i Paweł Maj, niezależny radny, kandydujący z własnego komitetu wyborczego, swój program zaczyna od zapowiedzi związanej z usprawnieniem współpracy między UM w Puławach, a przedsiębiorcami. Pozostałe postulaty Maja to m.in. remont skweru niepodległości, pałacu Marynki, czy parkingu na Marinie, budowa targowiska, a także dokończenie ścieżki rowerowej do Kazimierzu – czyli inwestycje, o które zabiegał jako radny miejski.

- Bogaci mieszkańcy to bogate miasto. Chcemy, by Puławy przyciągały przedsiębiorców. Sposobem na to jest m.in. nie podwyższanie podatków. Ważne też, by zadbać o najsłabszych mieszkańców miasta. Opieka powinna jednak wspierać tych, którzy potrzebują pomocy, a nie tych, którzy uczynili sobie z socjalu sposób na życie – podkreślał Paweł Maj na swojej pierwszej wyborczej konferencji w trakcie tej kampanii. Proszony o to, by w jednym zdaniu streścił swój program, odpowiedział: "Chcę powrotu normalności".

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Kulesza kandydatem Kukiz 15 na prezydenta Lublina

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski