Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż Polska Press Grupy i Dobrej Opinii. Wyniki do końca będą niewiadomą

Dorota Kowalska
Dorota Kowalska
Przemysław Świderski
W walce o prezydenturę, póki co, nic nie jest jeszcze przesądzone. Wszystko wskazuje na to, że będzie potrzebna druga tura wyborów.

Wyborczy wyścig do Pałacu Prezydenckiego rozpoczęty, przynajmniej oficjalnie, bo nieoficjalnie trwa w najlepsze od kilku tygodni. Kandydaci rozjechali się po Polsce, sztaby cały czas dopracowują strategie, po cichu licząc na wpadkę przeciwników. W walce o prezydenturę zmierzy się ze sobą sześciu kandydatów: Andrzej Duda, urzędujący prezydent, a oprócz niego przedstawiciele opozycji: Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej, Szymon Hołownia, który stworzył własny komitet wyborczy, Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Robert Biedroń z Lewicy i Krzysztof Bosak z Konfederacji Wolność i Niepodległość.

ZOBACZ TAKŻE: Konwencja Andrzeja Dudy w Warszawie. "Największe takie wydarzenie od 1989 roku"

Konwencja Andrzeja Dudy w Warszawie. "Największe takie wydar...

Postanowiliśmy sprawdzić, jak głosowaliby Polacy, gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj. Wyniki badań zrealizowanych przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 10-14 lutego na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego - mogą dawać do myślenia. Wynika z nich bowiem jasno, że póki co nic nie jest przesądzone i właściwie każdy z kandydatów - może poza Krzysztofem Bosakiem - ma szansę na wygraną.

CZYTAJ TAKŻE: Czy jesteśmy gotowi na pierwszą kobietę prezydenta? W Polsce wciąż uczymy się kobiet u władzy [ROZMOWA]

W I turze wyborów, jak wynika z naszych badań, najwięcej głosów zdobywa obecny prezydent Andrzej Duda - zagłosowało na niego 41,3 procent ankietowanych. Głosy przeciwników obecnego prezydenta, ale także, jak można się domyślać, przeciwników „dobrej zmiany”, rozkładają się na wszystkich kandydatów opozycji. I tak na Małgorzatę Kidawę-Błońską zagłosowało w I turze 24,0 procent ankietowanych, na Roberta Biedronia - 11,2 procent, na Szymona Hołownię - 10,0 procent, na Władysława Kosiniaka-Kamysza - 8,1 procent, na Krzysztofa Bosaka - 5,3 procent. Z badań wynika, że żaden z kandydatów nie wygra wyborów w I turze, żaden bowiem nie uzyska ponad 50-procentowego poparcia.

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż Polska Press Grupy

Na kogo oddałaby Pani/oddałby Pan głos, gdyby wybory prezydenta Polski odbywały się dziś?

 1. 41.34%
 2. 24.02%
 3. 11.21%
 4. 10.01%
 5. 8.11%
 6. 5.31%

Badanie zrealizowane przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 10-14 lutego na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.

Zastanawiać może dobry wynik Szymona Hołowni, kandydata spoza wielkiej polityki, dziennikarza i publicysty. Tym bardziej że Hołownia zainaugurował swoją kampanię wyborczym spotem, który oburzył niemal wszystkich. Mówił w nim, że trzeba walczyć o „każde drzewo, a nie o jedno”, w tle była brzoza i spadający papierowy samolocik. Hołownia spot usunął i przeprosił, ale niesmak pozostał.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory prezydenckie 2020. Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła hasło wyborcze. Arłukowicz: „Polska potrzebuje prawdziwego prezydenta”

Najmniejszą sympatią ankietowanych cieszy się Krzysztof Bosak, trzech kandydatów opozycji - Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia - może liczyć na podobne poparcie. Natomiast Małgorzata Kidawa-Błońska „robi” wynik niemal dwukrotnie lepszy niż jej trzej wymienieni przed chwilą konkurenci. I to ona, jak wynika z naszych badań, zmierzyłaby się w II turze z obecnie urzędującym prezydentem. Ale co ciekawe - II tura wyborów będzie bardzo zacięta i to niezależnie od tego, kto stanie w niej w szranki z Andrzejem Dudą.

Andrzej Duda kontra kandydaci opozycji
II tura wyborów zapowiada się bardzo ciekawie. Z naszych badań wynika, że będzie zaciekła i to niezależnie od tego, który z kandydatów opozycji zmierzy się z Andrzejem Dudą. Jeżeli do II tury wyborów wejdzie Małgorzata Kidawa-Błońska, to przegra z obecnym prezydentem minimalnie - zagłosowało na nią 49,7 procent ankietowanych, podczas gdy na Andrzeja Dudę - 50,3 procent. Zbliżony wynik, zaskakująco dobry jak na człowieka spoza pierwszej politycznej ligi, „robi” Szymon Hołownia - zdobyłby 49,6 procent głosów, przynajmniej tak wynika z naszych badań. Równorzędną walkę z Andrzejem Dudą stoczyłby także Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Biedroń - na lidera ludowców zagłosowało 49,2 procent ankietowanych, na przedstawiciela Lewicy - 43,0 procent.

Wybory prezydenckie 2020 - II tura

Na kogo oddałaby Pani/oddałby Pan głos w drugiej turze wyborów na prezydenta Polski?

 1. 57.00%
 2. 43.00%

Wybory prezydenckie 2020 - II tura

Na kogo oddałaby Pani/oddałby Pan głos w drugiej turze wyborów na prezydenta Polski?

 1. 50.40%
 2. 49.60%

Wybory prezydenckie 2020 - II tura

Na kogo oddałaby Pani/oddałby Pan głos w drugiej turze wyborów na prezydenta Polski?

 1. 50.30%
 2. 49.70%

Wybory prezydenckie 2020 - II tura

Na kogo oddałaby Pani/oddałby Pan głos w drugiej turze wyborów na prezydenta Polski?

 1. 50.80%
 2. 49.20%

Nie od dziś mówi się, że kandydat w wyborach prezydenckich musi walczyć nie tylko o elektorat partii, którą reprezentuje, ale o nowych wyborców - żadne bowiem z ugrupowań w Polsce nie cieszy się ponad 50-procentowym poparciem. Dlatego dla wielu zastanawiającym jest fakt, że Andrzej Duda zwraca się w ostatnim czasie głównie do twardych zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, narażając się często tak zwanym centrowym wyborcom. Być może wyniki naszych badań są niejako następstwem strategii przyjętej przez obecnego prezydenta ubiegającego się o reelekcję. „Moim zdaniem o wyniku wyborów zadecyduje stosunek Andrzeja Dudy do obozu władzy. Jeżeli Andrzej Duda będzie wyłącznym reprezentantem obozu władzy, to ma ogromną szansę, aby te wybory przegrać, bo rządowy obóz Prawa i Sprawiedliwości, co pokazały wybory parlamentarne, nie ma za sobą większości Polaków” - mówił nam w ostatnim wywiadzie Michał Kamiński, były spin doktor PiS-u, odpowiedzialny za kilka kampanii wyborczych. Zdaniem Kamińskiego, ale nie tylko jego - także innych polityków, czy obserwatorów sceny politycznej, to będą bardzo zacięte wybory, a ich wynik będzie do samego końca wielką niewiadomą.

CZYTAJ TAKŻE: Rafał Matyja: Szymon Hołownia to kandydat buntu pokoleniowego

Andrzej Duda kontra Krzysztof Bosak
Znacząco w II turze przegrywa z Andrzejem Dudą Krzysztof Bosak, przynajmniej tak wynika z naszych badań. Kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość zdobywa 25,5 procent głosów. Wydaje się jednak, że w II turze wyborów prezydenckich z Andrzejem Dudą walczyć będzie jednak ktoś inny, Bosak cieszy się bowiem najmniejszą sympatią wyborców ze wszystkich kandydatów walczących o Pałac Prezydencki.

Wybory prezydenckie 2020 - II tura

Na kogo oddałaby Pani/oddałby Pan głos w drugiej turze wyborów na prezydenta Polski?

 1. 74.50%
 2. 25.50%

Współpraca: Honorata Milan

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory prezydenckie 2020. Sondaż Polska Press Grupy i Dobrej Opinii. Wyniki do końca będą niewiadomą - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski