Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe w Lublinie: jak głosować

Aleksandra Dunajska, Artur Jurkowski
490 kandydatów walczy o 31 mandatów w Radzie Miasta Lublin. O 33 miejsca w Sejmiku Województwa Lubelskiego starają się 634 osoby. O fotel prezydenta Lublina ubiega się ośmiu chętnych. W niedzielę wybierzemy nowe władze samorządowe na lata 2010-2014.

W Lublinie ma działać 211 lokali wyborczych. Około 80 z nich jest przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tych wyborach lokale będą otwarte od godz. 8 do 22. To nowość - w dotychczasowych głosowaniach można było wziąć udział między godz. 6 a 20.

Wybory 2010: W niedzielę wybieramy prezydenta i radnych

W Lublinie wyborcy dostaną po trzy karty do głosowania. Różnią się one wielkością i kolorem. - Na różowej znajdą się nazwiska kandydatów na prezydenta miasta, na białej będziemy wskazywać swojego kandydata do Rady Miasta a na niebieskiej - do sejmiku - tłumaczy Grażyna Bicka, pełnomocnik prezydenta Lublina do spraw wyborów.

O jedną kartę więcej niż lublinianie otrzymają mieszkańcy gmin, którzy będą wybierać jeszcze swoich przedstawicieli do powiatu. Ta będzie miała kolor żółty. - Lublin jest miastem na prawach powiatu, dlatego radni miejscy pełnią jednocześnie obowiązki radnych powiatowych - tłumaczy Bicka.

Nazwiska kandydatów na prezydenta miasta na karcie do głosowania będą uszeregowane alfabetycznie. Ta zasada nie obowiązuje w przypadku list kandydatów na radnych. Tu kolejność jest uzależniona od numerów wylosowanych dla poszczególnych komitetów.

Wybory samorządowe: O północy rozpoczęła się cisza wyborcza

Idąc na wybory musimy pamiętać o zabraniu z sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Bez niego nie będziemy mogli pobrać kart do głosowania.

Przy samym głosowaniu trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Wybranego kandydata wskazujemy poprzez zaznaczenie kratki przy jego nazwisku. Ten znak muszą tworzyć dwie przecinające się linie - czyli + lub x. Jeśli linie się nie przetną, to głos będzie nieważny. Nie możemy więc używać tzw. "ptaszka".

W wyborach prezydenckich, aby głos był ważny, należy wskazać tylko jednego kandydata.

Inne zasady są w przypadku głosowania na kandydatów do Rady Miasta lub sejmiku. Tam też wybieramy jednego kandydata, głos będzie jednak ważny również wtedy, kiedy na liście danego komitetu postawimy więcej niż jeden "krzyżyk". Wskazanie zostanie jednak "zaliczone" na konto tego, kto zajmuje wyższą pozycję na tej liście. Gdybyśmy jednak zaznaczyli kandydatów z dwóch różnych list, nasz głos będzie nieważny.

W Lublinie do głosowania jest uprawnionych 276 tys. osób, na Lubelszczyźnie - 1 758 910.

Niepełnosprawni

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z darmowego transportu do lokalu wyborczego. Organizuje go Miejskie Biuro ds. Wyborów. Zgłoszenia będą przyjmowane w dniu wyborów (niedziela) w godz. 8-19. Trzeba zadzwonić pod jeden z nr tel. 81: 466 12 05, 466 12 07, 466 12 08, 466 12 17, 466 20 75.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski