Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Młodzi ludzie bardzo zgodni?

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
StockSnap/Pixabay
Blisko 140 tys. internautów oddało głos w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku. Na podium znalazły się wyrażenia „sigma” i „oporowo”, a zwycięskim słowem zostało „rel”, którym wyraża się aprobatę.

– Jest światowe, pochodzi od angielskiego „relatable”, czyli „możliwy do powiązania z czymś”, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną – tłumaczy w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

„Rel” jest wyrażeniem, które w slangu młodzieżowym ma pozytywny i łagodny wydźwięk, a jednocześnie w szybki sposób oddaje uczucia rozmówcy.

– Tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja" – wyjaśniła Wileczek.

Na drugim miejscu w plebiscycie znalazło się wyrażenie „sigma”, którym określa się osobę silną, niezależną, która nie szuka poklasku, a jednocześnie ma autentyczny wpływ na rzeczywistość.

– Sigma wzbudza szacunek innych, osiąga sukcesy, jest nonkorformistą i trzyma się wartości, które uważa za prawdziwe – mówi Wileczek.

Podium zamknęło „oporowo”.

– Znaczy przede wszystkim „intensywnie, mocno, dużo” i takie rozumienie wiąże się z popularnym internetowym wiralem o rolniczych konotacjach: „oporowo całodobowo”, ale – jak wiele wyrazów slangowych – także i „oporowo" może być używane w różnych kontekstach – zaznacza przewodnicząca jury.

Jury postanowiło także przyznać wyróżnienie dla słowa „oddaje”:

– Wprawdzie już zadomowił się w komunikacji młodzieży, ale ciągle jest zgłaszany w plebiscycie. Słowo oznacza coś, co jest „wartościowe, opłacalne, zwracające poniesione nakłady” – czytamy w komunikacie PWN.

To już 8. edycja plebiscytu. Zobacz zwycięzców z poprzednich lat

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN od 8 lat. Do konkursu każdy może zgłosić dowolne wyrażenie, które jest popularne wśród młodych osób. Tak prezentuje się lista najpopularniejszych słów wśród młodzieży w ciągu ostatnich lat:

  • 2022 – essa, slay, łymyn, betoniarz, NPC
  • 2021 – śpiulkolot, naura, twoja stara
  • 2020 – plebiscyt nierozstrzygnięty ze względu na dużą liczbę zgłoszeń słów wulgarnych, wyśmiewających i stygmatyzujących konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć
  • 2019 – alternatywka, jesieniara, eluwina
  • 2018 – dzban, masny/masno, prestiż/prestiżowy
  • 2017 – XD, sztos, dwudzionek
  • 2016 – sztos, ogarnąć/ogarniać się, beka, masakra
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski