Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek na oblodzonej drodze - kiedy można dostać odszkodowanie? Sprawdź, jak i gdzie to zgłosić. Co w przypadku śliskiego chodnika?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Po wypadku lub kolizji na oblodzonej drodze konieczne jest zebranie, jak największej ilości dowodów, które ułatwią otrzymanie odszkodowania.
Po wypadku lub kolizji na oblodzonej drodze konieczne jest zebranie, jak największej ilości dowodów, które ułatwią otrzymanie odszkodowania. Jarosław Jakubczak / Polska Press
W okresie zimowym wypadki na oblodzonych drogach czy chodnikach stają się codziennością. Jeśli ze względu na zaniedbanie zarządcy doznamy urazu czy uszkodzimy samochód, możemy wnioskować o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Jak i gdzie zgłosić taką sprawę?

Spis treści

Zima to okres, w którym ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, dochodzi do wielu wypadków. Upadek na śliskim chodniku czy kolizja na drodze przypominającej lodowisko to jednak wina zarządcy, który doprowadził do zaniedbania. W takich sytuacjach możemy zatem ubiegać się o odszkodowanie.

Wypadek na drodze lub chodniku - kto za to odpowiada?

Aplikant radcowski Weronika Bartkowiak z Kancelarii Prawnej ANSWER w rozmowie ze Strefą Biznesu wyjaśnia, że „niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z drogą publiczną, czy też posesją prywatną, przepisy prawa nakładają na zarządców obowiązek utrzymania dróg i chodników w należytym stanie porządkowym i technicznym - w pierwszym przypadku wynika to z ustawy o drogach publicznych, w drugim z ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach".

Jeśli na nieodśnieżonej drodze dojdzie do wypadku czy kolizji, możemy ubiegać się o odszkodowanie albo zadośćuczynienie. W zależności od typu drogi, sprawę należy zgłosić następującym organom:

  • droga krajowa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • droga powiatowa - zarząd powiatu,
  • droga gminna - prezydent miasta, burmistrz lub wójt
  • droga wojewódzka - zarząd województwa

.

Przeczytaj również: Mandat za zaśnieżone auto - ile zapłacimy?

Jak dostać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze lub chodniku?

Proces ubiegania się o odszkodowanie należy zacząć od zebrania dowodów, które pozwolą na udowodnienie wystąpienia wypadku na danym odcinku drogi lub nieodśnieżonym chodniku. Bez tego szanse na zakończenie sprawy po naszej myśli znacząco maleją.

- Takim dowodem jest np. notatka policyjna w przypadku stłuczki samochodowej bądź potrącenia albo dokumentacja lekarska w przypadku interwencji karetki pogotowia, jako dowód może też posłużyć dokumentacja zdjęciowa z chwili udzielania poszkodowanemu pomocy. Sytuacja komplikuje się, jednak gdy skutki pozornie niegroźnego upadku ujawniają się dopiero po przyjściu do domu. W takich sytuacjach, gdy nie przedstawimy dowodów, zarządca drogi (lub jego ubezpieczyciel) może uniknąć wypłaty - przekazała Strefie Biznesu Weronika Bartkowiak z Kancelarii Prawnej ANSWER.

Przydatna może się okazać również historia wydatków na rehabilitację, leczenie, a nawet ubrania. Za szkodę można również uznać koszty wyuczenia nowego zawodu.

- Następnie osoba poszkodowana powinna zwrócić się do zarządcy drogi i zgłosić powstałą szkodę. W przypadku dróg publicznych oraz sporej części posesji prywatnych (np. wspólnot mieszkaniowych), zarządca zwraca się bezpośrednio do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, które dalej proceduje sprawę. W przypadku osób nieubezpieczonych – na przykład właścicieli domów jednorodzinnych – będą one zobowiązane, żeby pokryć szkodę z własnej kieszeni - dodaje.

Po wypadku czy kolizji na drodze krajowej można zgłosić sprawę bezpośrednio do GDDKiA, uzupełniając wniosek na stronie internetowej lub zgłaszając się telefonicznie (nr tel. +48 22 375 88 88). W innych przypadkach kontaktujemy się bezpośrednio z samorządem, na którego terenie doszło do zdarzenia.

Warunkiem wypłaty odszkodowania będzie wskazanie związku przyczynowego pomiędzy zaniechaniem a szkodą. Osoba poszkodowana będzie musiała jak najdokładniej opisać wszystkie okoliczności sprawy, a szczególnie fakty, które mogą być w związku przyczynowym ze szkodą. Podczas oceny związku przyczynowego powinniśmy kierować się zasadami nauki, wyjaśniając poszczególne fakty przy pomocy biegłego. Na koniec sąd oceni czy pomiędzy opisywanym zdarzeniem a szkodą istnieje związek przyczynowy.

Wypadek na śliskiej drodze lub chodniku - jakie odszkodowanie?

Wysokość wypłaconej kwoty będzie uzależniona od zakresu doznanej szkody. Zadośćuczynienie może wynieść od 500 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

- W przypadku uszkodzeń ciała, ubezpieczyciele dysponują tzw. tabelami uszczerbkowymi, wedle których wyliczają wysokość świadczeń. Zbliżonymi tabelami posługują się lekarze orzecznicy, jeżeli sprawa trafia na salę sądową. Zadośćuczynienia mogą się wahać od 500 zł w przypadku mniejszych uszczerbków np. stłuczenia kości, do kilkudziesięciu tysięcy złotych w razie rozległych złamań i dodatkowych kosztów np. opieki nad osobą chorą bądź odszkodowania za utracony zarobek - przekazała Weronika Bartkowiak.

Jak dodaje, „w przypadku uszkodzenia pojazdu na oblodzonej drodze, koszty naprawy wyliczane są za pomocą programów komputerowych stosowanych w warsztatach naprawczych. Tutaj jednak należy być uważnym, bo towarzystwa ubezpieczeniowe stosują szeregi rabatów, które mogą prowadzić do zaniżenia wartości świadczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypadek na oblodzonej drodze - kiedy można dostać odszkodowanie? Sprawdź, jak i gdzie to zgłosić. Co w przypadku śliskiego chodnika? - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski