MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Yanosik współpracuje z policją. Będzie ostrzegał przed niebezpiecznymi punktami

OPRAC.: Anna Chlebus
Grzegorz Olkowski / archiwum
Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków ruchu. Liczba takich zdarzeń wzrasta od maja do października, zwłaszcza wtedy, gdy panują dobre warunki atmosferyczne. W związku z tym Komenda Główna Policji, Yanosik oraz firma Screen Network wspólnie apelują do kierowców w kolejnej akcji edukacyjnej "Zwolnij - niebezpieczny punkt!"

Zgodnie z oficjalnym raportem polskiej policji podsumowującym 2023 rok, z winy kierujących pojazdami doszło do 19 058 wypadków. W wyniku tych zdarzeń 1 622 osób straciło życie, a 22 328 zostało rannych. Wśród sprawców wypadków najwięcej było
kierujących samochodami osobowymi. Głównymi przyczynami było zaś: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Zgodnie ze statystykami, ilość wypadków spowodowanych przez kierujących, z podziałem na konkretne miesiące w roku, zaczyna wzrastać od maja do października – paradoksalnie więc najwięcej wypadków drogowych ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Rozpoczyna się więc najbardziej gorący okres na polskich drogach, nie tylko ze względu na większą ilość wyjazdów wypoczynkowych, ale także z powodu trwającego sezonu na jednoślady.

- Zdarzenia związane z przekraczaniem dozwolonych limitów prędkości generują największą liczbę ofiar, to prawie 41% ogółu ofiar na drogach - informuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Szacuje się, że uderzenie w ciało człowieka przez samochód osobowy, który jedzie z prędkością 45 km/h jest dla niego tak samo groźne jak upadek z trzeciego piętra, który doprowadzi do złamania kości, uszkodzenia wewnętrznych narządów, rozbicia czaszki i
ograniczenia szans na przeżycie do minimalnych. Z kolei uderzenie przez auto, które jedzie z prędkością powyżej 50 km/h to szanse na przeżycie zmniejszone praktycznie do zera.

- Kierowca, przekraczając limit prędkości jazdy już nawet od 5 czy 10 km/h, powoduje bardzo duże zagrożenie na trasie., to dlatego apel o ściągnięcie nogi z gazu jest tak niezwykle ważny – informuje Małgorzata Dąbrowska, przedstawicielka Yanosika.

W ramach akcji "Zwolnij - niebezpieczny punkt!" użytkownicy aplikacji Yanosik, będą informowani o niebezpiecznych punktach, odcinkach i przejściach dla pieszych, w których wymagane jest dodatkowe zachowanie ostrożności. Punkty, o których będą informowani kierowcy korzystający z Yanosika zostały wskazane na podstawie analiz zdarzeń drogowych przeprowadzonych przez Biuro Ruchu Drogowego KGP.

- W ten sposób możemy znacząco wpłynąć na ograniczenie tragicznych zdarzeń. Dokonaliśmy analizy wypadków drogowych na przestrzeni lat 2021-2023 i wytypowaliśmy 535 lokalizacji, tj. pięciokilometrowych odcinków dróg oraz konkretnych punktów, w tym skrzyżowań i przejść dla pieszych, gdzie w wymienionym okresie doszło do 3 wypadków drogowych lub więcej. Poprzez aplikację Yanosik kierujący będą ostrzegani o zbliżaniu się do niebezpiecznego odcinka na drodze komunikatem głosowym i banerem graficznym - mówi nadkom. Opas.

Akcja Policji i Yanosik potrwa od 6 maja do 2 czerwca 2024 roku.

Dla przypomnienia, taryfikator za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:
● do 10 km/h – mandat w wysokości 50 zł i 1 pkt.
● 11-15 km/h – mandat w wysokości 100 zł i 2 pkt.
● 16-20 km/h – mandat w wysokości 200 zł i 3 pkt.
● 21-25 km/h – mandat w wysokości 300 zł i 5 pkt.
● 26-30 km/h – mandat 400 zł i 7 pkt.
● 31-40 km/h – mandat w wysokości 800 zł i 9 pkt, w warunkach recydywy 1600 zł.
● 41-50 km/h – mandat w wysokości 1000 zł i 11 pkt, w warunkach recydywy 2000 zł.
● 51-60 km/h – mandat w wysokości 1500 zł i 13 pkt, w warunkach recydywy 3000 zł, w
obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.
● 61-70 km/h – mandat w wysokości 2000 zł i 14 pkt, w warunkach recydywy 4000 zł, w
obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.
● O 71 km/h i więcej – mandat w wysokości 2500 zł i 15 pkt, w warunkach recydywy
5000 zł, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Podwójna wysokość kary dotyczy tzw. recydywy, czyli ponownego popełnienia wykroczenia tej samej kategorii w ciągu 2 lat od poprzedniego złamania przepisów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski