MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zostało dziewięć miesięcy. Przedłużenie Lubelskiego Lipca'80 gotowe w 35 proc. Jak postęp prac? Zobacz zdjęcia

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Urząd Miasta Lublin
Za dziewięć miesięcy ma zakończyć się budowa przedłużenia Lubelskiego Lipca'80. Droga będzie miała ponad kilometr długości. Inwestycja pochłonie 96 mln zł.

- Ten strategiczny dla miasta projekt drogowy i ważny z punktu widzenia dzielnicy Za Cukrownią usprawni system transportowy, w tym komunikację publiczną, skróci czas podróży i upłynni ruch - przekonuje Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Chodzi o budowę przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca’80. Powstanie ok. 1,1 km dwujezdniowej trasy.

- Za nami blisko 12 miesięcy prac. Drogowcy wykonali już ok. 35 proc. robót o wartości ponad 38 mln zł - podaje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Widoczny jest już główny przebieg drogi oraz ciągów pieszych i rowerowych. Położono pierwsze warstwy bitumiczne.

- Drogowcy posadowili w podłożu już ok. 8 tys. kolumn betonowych oraz zamontowali dodatkowe wzmocnienie w formie blisko 60 tys. mkw. materaców z geosiatki wypełnionych kruszywem. Wykonawca po zakończonym sezonie grzewczym przez LPEC, mógł przystąpić do zdjęcia magistrali ciepłowniczej w celu wykonania ostatniego etapu palowania oraz rozpocząć wykonywanie nowych podpór pod ciepłociąg - wylicza Justyna Góźdź.

I dodaje:

- Na trasie głównej ul. Lubelskiego Lipca '80 trwają równolegle prace w każdej z branży. Na ukończeniu jest usuwanie kolizji sieci niskiego i średniego napięcia – dotychczas przebudowano ok. 5 tys. m kabli. Wykonano również ponad 2,8 tys. m kanalizacji deszczowej.

Na skrzyżowaniu Lubelskiego Lipca '80 z Cukrowniczą wystartowała budowa oświetlenia i sygnalizacji świetlnej.

- Na ul. Włościańskiej, od strony od ul. Krochmalnej trwają roboty brukarskie i bitumiczne, co oznacza, że została już tam wykonana w całości infrastruktura podziemna, w tym przebudowano sieć wodociągową i sanitarną. Trwają też prace na ul. Ciepłej związane z usunięciem kolizji z kanalizacją sanitarną i budową kanalizacji deszczowej - opisuje Góźdź.

Ze względu na realizowane roboty zamknięta dla ruchu pozostaje ul. Ciepła na fragmencie o długości 250 metrów. Chodzi o odcinek od łącznika przy ul. Lubelskiego Lipca '80 do ul. Betonowej. Mieszkańcy mogą korzystać z parkingu usytuowanego przy ulic Lubelskiego Lipca '80 z ul. Diamentową. I tak ma być do końca czerwca.

Ul. Lubelskiego Lipca '80 zostanie przedłużona na odcinku od skrzyżowania z ul. Diamentową i ul. Krochmalną do ul. Cukrowniczej. Trasa będzie miała dwie jezdnie, każdą z trzema pasami ruchu, z których skrajnie prawy będzie zarezerwowany dla autobusów. Wzdłuż jezdni staną latanie. Inwestycja obejmuje też budowę chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Powstaną też dwie sygnalizacje świetlne: na skrzyżowaniach - oprócz tej z Cukrowniczą, także na ul. Włościańskiej. Prace obejmują również ulice: Ciepłą, Włościańską, Przeskok i wewnętrznej Dzierżawnej.

- Powstająca tam infrastruktura sanitarna i wodociągowa umożliwi mieszkankom i mieszkańcom podłączenie się do sieci miejskiej. W ramach rozbudowy, w granicach pasa drogowego, zostanie wykonanych 40 nowych przyłączy kanalizacji sanitarnej i 20 sieci wodociągowej - wskazuje Góźdź.

Finalizację robót przewidziano na początek lutego 2025 roku.

Inwestycję pochłonie 96 mln zł. Z czego 65 mln zł stanowi dofinansowane z rządowego programu „Polski Ład”. Aby zbudować drogę niezbędne było wyburzenie 146 obiektów, w tym około 80 mieszkalnych.

- Budowany ponad kilometrowy odcinek drogi będzie łącznikiem z istniejącym dworcem PKP i Dworcem Lublin oraz ułatwi dojazd do obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak Arena Lublin czy Park Ludowy – nie ma wątpliwości Artur Szymczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski