Z Lublina do Watykanu: Ks. prof. Krzysztof Góźdź w Międzynarodowej Komisji Teologicznej

Agnieszka Kasperska
Ksiądz profesor Krzysztof Góźdź
Ksiądz profesor Krzysztof Góźdź archiwum
Jakie wyzwania stają przed Kościołem - mówi ksiądz prof. Krzysztof Góźdź, nowy członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Czy wybór na członka Międzynarodowej Komisji Teologicznej był dla Księdza zaskoczeniem?
Wybór był bardzo miłym zaskoczeniem. Przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji papieża Franciszka przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w dniu 23 września br., otrzymałem już dokument z Watykanu w języku łacińskim, który brzmi:

Sekretariat Stanu
Papież Franciszek
do członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej na kadencję pięcioletnią dołączył czcigodnego księdza Krzysztofa Góździa.
Podaje się to do wiadomości #samemu czcigodnemu księdzu Góźdź, aby o tej nominacji był upewniony i według norm tejże #Komisji działał.
Z Pałacu Watykańskiego, 26 lipca 2014 roku.
Pietro kard. Parolin
Sekretarz Stanu

Czy wybór można traktować jako docenienie dotychczasowej pracy naukowej Księdza?
Nominacja ta - może wybrzmi to trochę nieskromnie - jest zapewne i awansem, i docenieniem dotychczasowej działalności, gdyż znalezienie się w gronie 30 osób z całego Kościoła powszechnego nie może być chyba inaczej widziane. Ale wydaje mi się, że w tej nominacji jest dostrzeżone także, a może przede wszystkim, środowisko naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Nauki teologiczne w KUL są bardzo rozwinięte, opierają się na solidnym fundamencie poprzednich pokoleń i tworzą łącznie największy wydział teologii nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Także w tym roku teologia KUL otrzymała najwyższą kategorię wszelkich komisji ministerialnych i uniwersyteckich.

Zapytam wprost. Co przesądziło o wyborze?
Tego dokładnie nie wiem! Ale sądzę, że w tworzeniu nowej kadencji komisji papieżowi Franciszkowi chodziło o skupienie różnych ważnych ośrodków myśli teologicznej z całego świata. W Polsce zatem został dostrzeżony KUL. A może to i signum (znak) od samego św. Jana Pawła II? Chyba wszyscy w Lublinie pamiętają, gdy podczas wizyty papieża - naszego profesora - 9 czerwca 1987 roku na KUL padły znamienne słowa, uwiecznione na tablicy kościoła akademickiego: "Uniwersytecie! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie - służysz Wolności. Wyzwalaniu Człowieka i Narodu. Służysz Życiu!". Te głębokie słowa oddają specyfikę badań teologicznych i jednocześnie zadanie do odważnych badań, ale w służbie nie sobie, lecz Bogu i ludzi, jak głosi nasza dewiza uniwersytecka: Deo et Patriae.

Na czym będą polegały przyszłe obowiązki Księdza?
Międzynarodowa Komisja Teologiczna jest jednym z owoców Soboru Watykańskiego II. Powołał ją do życia papież Paweł VI w roku 1969. Życzeniem soborowym było odnowienie klimatu życia Kościoła na osi: Urząd Nauczycielski Kościoła - praca #teologów w tymże Kościele. Misją pierwszego bieguna jest głoszenie prawdy objawionej przez kolegium biskupów na czele z papieżem, a misją drugiego - jest niezbędna refleksja teologiczna nad treścią wiary człowieka, która przyjmuje to objawienie. Te dwie z natury różne misje są ze sobą organicznie zespolone, gdyż chodzi w nich o wyrażenie prawdy objawiającego się Boga w Jezusie Chrystusie i przyjęcia tej prawdy w egzystencji ludzkiej. Zadaniem komisji jest więc studium doniosłych zagadnień, które rodzi obecne życie, i tworzenie nowych odpowiedzi na nurtujące nas ciągle nowe problemy teologiczne. Zagadnienia te podaje do analizy i badań albo sam Ojciec Święty, albo kardynał prefekt Kongregacji Nauki Wiary, albo też inne dykasterie Kurii Rzymskiej, czy Synody Biskupów, czy wreszcie Konferencje Episkopatów.

Dotąd komisja wydała wiele dokumentów, będących owocem jej badań, dotyczących np. takiej problematyki: jedność #wiary i pluralizm teologiczny, moralność chrześcijańska i jej normy, doktryna katolicka o sakramencie małżeństwa, postęp ludzki a zbawienie, godność i prawa osoby ludzkiej, świadomość, jaką miał Jezus o sobie samym i o swoim posłaniu, wiara i inkulturacja, interpretacja dogmatów, aktualne problemy eschatologii, antropologii czy eklezjologii, teologia odkupienia, chrześcijaństwo i religie etc.
Czy wie już Ksiądz, jakie problemy teologiczne będzie zgłaszał do rozstrzygnięcia przez komisję ekspercką?
Wydaje mi się, że nadszedł czas na próbę rozwiązania takich palących problemów, jak kwestia przedstawienia bardziej współcześnie prawd wiary i moralności, aby w ten sposób poprawić relacje Kościoła i teologii ze światem. Ważny jest także problem statusu Kościoła we współczesnym życiu państwowym i społecznym (tzw. teologia społeczno-polityczna). Nieodzowna wydaje się też kwestia zgłębienia #antropologii, nauki o człowieku, a także sam problem uwspółcześnienia języka religijnego. Oczywiście prace nad zasugerowanymi przeze mnie kwestiami nie będą kolidowały z pracą na mojej uczelni, a bardziej ją jeszcze intensyfikowały. Teologia dogmatyczna, którą uprawiam, jest właśnie taką uniwersalną dziedziną wiedzy, że obejmuje kwestie od stworzenia świata i człowieka (protologia, nauka o początkach świata i człowieka), aż po rzeczy ostateczne, dotyczące śmierci, zmartwychwstania i życia wiecznego człowieka (eschatologia). Głównymi zagadnieniami dogmatyki jest nauka o Jednym Bogu w Trójcy Osób, o Jezusie Chrystusie jako wcielonym Logosie i o Duchu Świętym jako trzeciej Osobie Boskiej. A w konsekwencji dochodzą tu zagadnienia nauki o Kościele, Maryi, sakramentach, łasce, o człowieku.

Czy wśród nowych obowiązków znajdzie się czas na redagowanie kolejnych części Opera Omnia?
Musi być czas na prace nad kolejnymi tomami Opera Omnia Josepha Ratzingera! Oby tylko wystarczyło sił oraz dobrej woli ludzi, którzy będą w tym wielkim projekcie pomagali, a nie utrudniali wydanie tejże wspaniałej, głębokiej, doniosłej i jakże uniwersalnej myśli papieża emeryta.

Właśnie w najbliższych dniach, bo już 24 października, odbędzie się w KUL wielka promocja tomu 2 Opera Omnia o rozumieniu objawienia i teologii historii według św. Bonawentury. Jest to m.in. rozprawa habilitacyjna Ratzingera i inne znamienne studia nad myślą teologiczną św. Bonawentury. W promocji weźmie udział trzecia najważniejsza osoba w Watykanie - po papieżu Franciszku i sekretarzu stanu kard. Parolin - prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller, jednocześnie szef Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Kardynał Müller, doktor honoris causa KUL, napisał ostatnio bardzo interesującą książkę pt. "Ubóstwo", ze wstępem samego papieża Franciszka. Również ta książka będzie prezentowana podczas uroczystości w październiku. Dowiemy się z niej m.in., na czym polega prawdziwe ubóstwo, jak je rozumieć ze strony teologicznej, jakie jest ono w samej swej egzystencjalnej realności, a tym samym, na czym polega tzw. teologia wyzwolenia.

Pragnę jeszcze dodać, że polska edycja Opera Omnia Josepha Ratzingera powiększy się w przyszłym roku co najmniej o 4 kolejne tomy, które są już w przygotowaniu: dwa o chrystologii i dwa o teologii soborowej, a może nawet i nowy tom o chrześcijaństwie. A zatem dzieło naszego uniwersytetu staje się coraz potężniejsze i znajduje coraz większe zainteresowanie w całej Polsce.

Chciałbym w tym miejscu - jeśli oczywiście wolno - podziękować bardzo serdecznie wszystkim osobom czy instytucjom, które przyczyniły się do kontynuowania edycji polskiej Opera Omnia w tak szybkim tempie. Wdzięczny jestem za wielką pracę pani prof. Marzenie Góreckiej, współredaktorce, odpowiedzialnej za troskę nad stroną germanistyczną całości. Dziękuję wszystkim dotychczasowym tłumaczom kolejnych tomów: o. Wiesławowi Szymonie, p. Monice Rodkiewicz, ks. Joachimowi Kobieni, ks. Jarosławowi Mereckiemu, p. Ewie Grzesiuk. Dziękuję także wszystkim korektorom języka polskiego pod auspicjami naszego Wydawnictwa KUL oraz życzliwej nam drukarni Tekst.

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lucyper

100/100

C
Czerwony kapturek

walseiw1968 : Polacy nie dajcie się nabierać na Katolicke bajki, zacznijcie myśleć samodzielnie. Popatrzcie na postępowanie księży czy oni boją się jakiegoś Boga? Czy gdyby się bali to ich życie by tak wyglądało? Nie boją się, bo w niego nie wierzą. Życie katolickiego księdza to ciągłe udawanie, ciągłe kłamstwa, mataczenie lawirowanie i gigantyczna hipokryzja. Czy gdyby byli uczciwymi ludźmi ukrywaliby pedofilów w swoich szeregach? Uczciwy człowiek nie ukrywa przestępcy nie tuszuje jego złych czynów. Uczciwy człowiek napiętnuje zboczenia seksualne i usuwa zboczeńca ze swojego środowiska a nie ukrywa i przenosi do innej parafii, aby zatrzeć ślady i uciszyć skandal. Zwykły przeciętny Kowalski jest dużo bardziej prawym i wrażliwym człowiekiem od niejednego księdza. Ludzie nie dajcie się robić w jajo, społeczeństwa w europie zachodniej już dawno to zrozumiały Polska jest ostatnim bastionem katolickiej ciemnoty i panowania Watykanu. Zastraszyli was i żerują teraz na tych waszych lękach. Wmówili wam, że jak nie będziecie w niedzielę na mszy to spotka was kara od Boga teraz na ziemi i potem po śmierci. Wodzą was za nos zamieniając wasze lęki na gotówkę.
Każda religia katolicka również to manipulacja strachem i winą, winni jesteście zawsze tak głosi doktryna kościelna, każdy jest grzeszny, czyli winny i ciągle i ciągle musi przepraszać i płacić za swoje grzechy i odpusty im częściej tym lepiej dla was i waszej duszy, której istnienia nikt nie udowodnił, ale co tam z dowodami jak jest ślepa wiara to, po co dowody.
Wmówili wam, że kościół jest wam niezbędny do życia, ale prawda jest inna to wy jesteście potrzebni kościołowi do życia. Jesteście jego krwioobiegiem jego dawcą życia, żywicielem w przenośni i dosłownie.
Bez waszych pieniędzy kościół padnie i nawet trójca święta i wszyscy święci na czele z JP II go nie uratują. Kościół bez waszych pieniędzy nie istnieje. Kościół istnieje tylko po to by żywić się waszymi lękami i zamieniać je na gotówkę. Cała instytucja kościelna pasożytuje na społeczeństwie oraz na państwie Polskim.
Ciągnie pieniądze skąd się tylko da. I zawsze im mało i ciągle trzeba jeszcze trochę więcej. Katolicki Bóg jak twierdzą księża jest wszechmocny wszystko potrafi, ale z kasa mu jakoś nie idzie ma z tym problem i żąda jej od was.
Aż trudno uwierzyć ze taka prosta manipulacja jest tak skuteczna i działa.
Ale co się dziwić parafianie

D
Darek

Dla mnie jest niepojętym jak można z szarlatanerii za tworzenie bzdur, opowiadania bredni, okradania owieczek/baranów etc. nadawać tytuły naukowe: mgr, dr, prof. Już dawno temu Thomas Jefferson napisal do przyjaciela: „Nadejdzie dzień, kiedy mistyczne spłodzenie Jezusa przez Boga - Ojca w łonie dziewicy będzie zaliczone do takiej samej bajki jak spłodzenie Minerwy w głowie Jupitera”, B. Hrabal ujął to dosadniej: "Największą firmą jest Kościół katolicki, który handluje czymś, czego nikt nigdy nie widział, czego nikt nigdy nie dotknął, jak świat światem nigdy tego nie spotkał, i to jest właśnie to, co nazywamy Bogiem".

b
bodo

i oto chodzi

s
sam

A co mnie to obchodzi?
U was naczelnym jest gość z Opus Dei?
A jakie wyzwania stoja przed kosciolem? No przecież nie dyskusja nad świetym jednym czy drugim, ilości diablow na szpilce czy tez kwestia dziewictwa czy innego gendera
Chyba jak wydusic więcej kasy z mniejszej ilości owieczek - koszty rosną...

k
kinol

jest Zenon Laskowik w nowej wersji?

P
Paligłup

i koryto mam tutaj, a płace podatki na Cyprze, a najlepsze koryto maja POkemony, każdy z nich kradnie jak szalony.

B
Belzebub

poza rozpijaniem narodu ?, bo podatki to sam się chwalił, ze płaci na Cyprze

m
maciej w uszance

a kiedy bedzie artykuł "dr Maco idzie do monopolowego" albo "dr Marco obchodzi w listopadzie rocznice rewolucji październikowej" - to dopiero ciekawe tematy

l
lucyper

co zrobił dla kraju,jaki z niego pożytek/chyba,że ma dzieci/

d
dr Marco

Dla większości biskupów, szczególnie polskich biskupów, najważniejszym naczyniem liturgicznym jest złote koryto napełnione bożymi darami.
Teraz kiedy ubywa publiki w kościołach i owieczki są coraz mniej skłonne do utrzymywania nierobów, biskupi robią co mogą, aby zwiększyć swoje dochody. Na synodzie dyskutują jak zachęcić homoseksualistów i rozwodników do dawania ofiar i jednocześnie nie zniechęcić moherowych wyznawców, bo wdowie grosze też się liczą, zwłaszcza jeśli tych wdów są miliony.
Oto wielka tajemnica wiary.

.

I znowu wieści z pierwszej reki czarnej sekty. To gazeta Dość Niedzielny ??

i
iz

Gratulacje - wspaniały Kapłan i Człowiek - życzymy wszystkiego dobrego

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3