Z sesji Rady Miasta: Kłótnia o pieniądze na budowę stadionu i basenu

Artur Jurkowski
Budowa kompleksu pływackiego przy Al. Zygmuntowskich ma się zakończyć w listopadzie. Inwestycja kosztuje 89,4 mln zł
Budowa kompleksu pływackiego przy Al. Zygmuntowskich ma się zakończyć w listopadzie. Inwestycja kosztuje 89,4 mln zł Jacek Babicz
O 8,5 mln zł wzrosną koszty budowy stadionu przy ul. Krochmalnej. - Stadion to skarbonka bez dna - grzmiał radny Zdzisław Drozd z PiS.

Dwie godziny spierali się radni o budowę stadionu przy ul. Krochmalnej. Powodem była propozycja zwiększenia nakładów na inwestycję o kolejnych 8,5 mln zł. Koszt budowy obiektu wraz z zagospodarowaniem terenów wokół wzrośnie tym samym do 200 mln złotych.

- Stadion to skarbonka, w którą ciągle wkładamy pieniądze. Piłkarzom do gry chyba nie jest potrzebne oświetlenie zewnętrzne obiektu - przekonywał Zdzisław Drozd, radny PiS.

Dodatkowe pieniądze mają trafić m.in. na ogrodzenie boisk treningowych i poprawę bezpieczeństwa, m.in. na systemy monitoringu i nagłośnienie. Prawie 4,5 mln zł ma też pochłonąć iluminacja elewacji stadionu.

- Nie zgadzamy się. To pieniądze na światełka, świecidełka - grzmiał Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu radnych PiS. - Nie szukajcie sukcesu politycznego w ciemnym stadionie - ripostował Krzysztof Siczek, przewodniczący klubu radnych Wspólnego Lublina.

Czwartkowa debata dała powód do kolejnej kłótni o sens budowy stadionu przy ul. Krochmalnej. PiS podkreślał, że nie przyłożył do tego projektu ręki. Inwestycji bronili radni PO i Wspólnego Lublina. - Przestańcie się bać tej inwestycji. Nie odzierajcie mieszkańców z dumy, którą przyniesie im ten obiekt - apelował do radnych PiS Michał Krawczyk, radny PO

- Nie rozumiem tej krytyki. Tu chyba chodzi tylko o politykę i kampanię wyborczą - dodawał Piotr Dreher, radny PO.

Irytacji nie krył też prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Za czym opowiada się PiS? Za niczym. Od dwóch lat jesteście państwo przeciwko wydatkom na inwestycje: na drogi, baseny, bo głosujecie przeciwko budżetowi Lublina - wskazywał Żuk.

Ostatecznie radni poparli wzrost nakładów na stadion głosami WL oraz PO.

Nie mniej emocji budziła emisja obligacji o wartości 40 mln zł. Pieniądze mają trafić na dokończenie budowy kompleksu pływackiego: basenu olimpijskiego i miniaquparku przy Al. Zygmuntowskich.

- Obligacje będą wykupione z dochodów, jakie przyniesie kompleks basenowy. Gwarantem ich wykupu jest miasto - mówiła Irena Szumlak, skarbnik Lublina.

Radni PiS chcieli dokładnych wyliczeń wpływów z funkcjonowania basenów. - Nie został przedstawiony biznesplan. A podawane nam kwoty się nie bilansują - mówił Tułajew.

Za emisją obligacji na sfinansowanie budowy basenów zagłosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwko, czterech wstrzymało się od głosu.

Budowa kompleksu pływackiego przy Al. Zygmuntowskich ma się zakończyć w listopadzie. Inwestycja kosztuje 89,4 mln zł

O czym jeszcze debatowali radni? Czytaj na drugiej stronie

Lotnisko Lublin: Radni chcą stałego przejścia granicznego

Radni miejscy jednogłośnie poparli stanowisko w sprawie utworzenia na lotnisku w Świdniku stałego przejścia granicznego.

- To nie jest fanaberia. Wszystkie inne porty lotnicze w kraju mają takie przejścia - mówił Krzysztof Sieczek, przewodniczący klubu Wspólny Lublin.

Władze Portu Lotniczego od 2009 r. zabiegają o utworzenie stałego przejścia, które pomogłoby zwiększyć liczbę lotów i pasażerów.

Budowa przedłużenia Trasy Zielonej oraz ul. Muzycznej mogą ruszyć jeszcze w tym roku

113,5 mln zł mają pochłonąć roboty przy przedłużeniu ul. Lubelskiego Lipca'80 oraz ul. Muzycznej. Mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Pod warunkiem, że ratusz uzyska dofinansowanie do inwestycji z funduszy Unii Europejskiej.

Radni przyjęli uchwały w sprawie zabezpieczenia funduszy na oba zadania drogowe.

Budowa nowego odcinka Trasy Zielonej, która zlikwiduje tzw. saksofon przy wjeździe z Lubelskiego Lipca'80 w ul. Młyńskiej ma kosztować 42 mln zł. Powstanie fragmentu ul. Muzycznej od budowanego stadiony do skrzyżowania Głębokiej, Nadbystrzyckiej, Narutowicza - 71,5 mln zł. Ratusz chce inwestycje zostały w 85 proc. sfinansowane z program Rozwój Polski Wschodniej. Drogi mają być budowane w latach 2014-15. Będą stanowiły dojazd od stadionu przy ul. Krochmalnej oraz nowego dworca autobusowego, który jest planowany przy ul. Dworcowej.

Nie będzie nowych ulg w strefie parkowania

Kobiety w ciąży oraz kierowcy objęci miejskim programem "Rodzina 3+" nie będą mogli za darmo zostawić auta w strefie płatnego parkowania. Z taką inicjatywą wyszła grupa radnych PO. Wczoraj miała się odbyć debata.

- Wycofujemy projekt z porządku obrad. Nie jest on popierany przez innych radnych, negatywne stanowisko zajął też w tej sprawie prezydent Lublina - wyjaśniał Stanisław Podgórski, radny PO i jeden z inicjatorów zmian.

Ogród Saski otwarty przez całą dobę

Wyznaczona jedna alejka dla rowerzystów, zakaz wprowadzania psów, park otwarty przez całą dobę - radni przyjęli regulamin Ogrodu Saskiego. Za głosowało 20 rajców, jeden był przeciwko i jeden wstrzymał się od głosu. - Regulaminy zostały opracowane w oparciu o konsultacje społeczne - podkreślał Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta Lublina.

- Nie uchwalamy go raz na zawsze, za jakiś czas będziemy mogli wrócić do debaty o parku - mówił Marek Jakubowski, radny Wspólnego Lublina.

Zgoda na budowę nowego pomnika

Pomnik Bohaterów Monte Cassino stanie u zbiegu ulic Armii Krajowej i Bohaterów Monte Cassino. Radni powiedzieli "tak" budowie monumentu. Jednocześnie umożliwili inicjatorom budowy, aby sami wybrali projekt. Nie będzie tym samym konieczności ogłaszania konkursu, o co wnioskował ratuszowy zespół ds. wznoszenia pomników.

Pomnik ma być odsłonięty w maju, w 70. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 98

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

.

To ciekawy socjologicznie i psychologicznie przykład, ze partia polityczna jaka jest PIS cała swoją energię kieruje na negatywny przekaz do wyborców i NIE MA NIC POZYTYWNEGO do zaproponowania. Warto zapytać - co PIS zrobił dla mieszkańców Lublina i co im dzisiaj eferuje? Na sesji padły zreszta słowa ze PIS głosował i głosuje przeciwko inwestycjom (wszystkim- zarowno drogowym jak i kubaturowym) oraz wydatkom budżetowym, podwazajac wszystko co realizuje Prezydent Zuk. Można być w opozycji ale nie można lekceważyć potrzeb Lublinian i ich aspiracji

l
lech i jarek - dwa łobuzy

Gdzie podatki płacą opasłe złodzieje gwałcące polskie dzieci?

p
przyszły emigrant

Przeczytajcie do czego zmierza Lublin pod rządami "sloneczka ze Świdnika" Żuka i "leszcza z Bystrzycy" Kowalczyka. To mieszkańcy za to zapłacą zwiększonym opłatami i podatkami miejskimi oraz zwolnieniami pracowników. Zobaczcie sami a nie wpisujcie postów chwalących Żuka

wyborcza.biz/biznes/1,100896,15614035,Rewal_w_dlugach_po_uszy__Grozi_mu_zarzad_komisaryczny.html#BoxBizTxt

o
obywatel.lu

żadne wydatki nie są jawne, nawet umowy zlecenia i o dzieł (a jest ich przeogromna ilość - dla kolesi) są ściśle tajne

z
zez

Trzecioligowego zespołu nie będzie stać na wynajęcie-to po pierwsze.
Po drugie-jeśli dla Ciebie miarą do równania się z Polską A jest posiadanie TYLKO stadionu i basenu-to ja chyba jednak wolę zostać w Polsce B.
Zobacz co sie dzieje ze stadionami w tzw Polsce A ...Żaden na siebie nie zarabia i nasz też nie będzie.Basen-prędzej SIĘ sam zatopi niż przyniesie oczekiwane profity..
Z taka polityką to nasz Lublin niedługo już będzie Polską F-i nie mam na myśli Formuły 1 :P

P
Paligłup

brawo , szczujmy bo tylko to potrafimy
I postępujmy chytrze, podatki płaćmy na Cyprze

.

Nie uprawiaj demagogii. Wydatki na służbę zdrowia powinny być wyższe ale samorzad gminny nie odpowiada za nie. Nie mieszajmy zadań administracji publicznej

.

Tak dyskutować można w nieskończoność. Budowa stadionu (i przetarg) była kontrolowana kilkukrotnie i nie stwierdzono żadnych odstępstw od obowiązujących przepisów prawa. Nie manipulujcie opinia publiczna

k
kibic

Pamiętam ile busów przepełnionych kibicami z Lublina waliło do Łęcznej gdy grała w Ekstraklasie. Podejrzewam, że z zapełnieniem stadionu(ewentualnie wypełnieniem w ~90%) na 15.5 tyś nie byłoby większego problemu.

.

Trzymajmy sie faktow

.

Stadion jest stadionem Miejskim a nie Motoru.Dodatkowo finansowany ze środków RPO (UE) ma mieć regionalny charakter. Stad jeśli Gornik awansuje i będzie tego chciał to moze rozgrywać swoje mecze (wszystkie lub wybrane) na stadionie w Lublinie 15.5 tys miejsc gdy stadion w Lecznej to ok połowa tego.

c
czytać

Tułajew=Największy hamulcowy Lublina, dość mam już tego ignoranta który zmienia zdanie wraz ze zmieniająca się pogodą!!!

.

Irena Szumlak to profesjonalny i znakomicie przygotowany merytorycznie Skarbnik Miasta. Przykro mi ze PIS w swojej destrukcyjnej polityce walki politycznej nie potrafi uszanować rzeczywistych autorytetów.
Wykup obligacji przychodowych (zgodnie z ustawa o obligacjach) następuje z przychodów uzyskiwanych z eksploatacji wybudowanej infrastruktury (w tym przypadku z basenu i parku wodnego). Przychody te beda kontrolowane przez bank (a zwłaszcza sposób ich wykorzystywania do pokrywania kosztów). Strata MOSiR-u nic do tego nie ma. Bank jako strona umowy o emisji obligacji (przejmie obligacje do swojego portfela) szczegółowo analizuje ekonomiczne warunki emisji.

M
MIke

Powtórzę to kolejny raz, jeżeli mamy zacząć równać do POlski A to musi to pociągnąć za sobą koszty.. Poprzez wiele lat stania w miejscu musimy teraz gonić z podwójną siła, Miasto wojewódzkie jakim jest LUBLIN musi mieć stadion spełniający wyższe standardy, nawet jeżeli już niedługo będzie na nim grać trzecioligowy zespół..

F
Fakt

Moderator najlepiej wie jak jest w Lublinie z dostępem do tzw. informacji publicznej. Ich pytaj dlaczego nawet dobrej miny nie robią tylko stosują cenzurę prewencyjną jako uzupełnienie tej źródłowej?

Tak poza tym, to ta rygorystyczna ustawa o o zamówieniach publicznych (z kontrola Prezesa Urzedu Zamówień Publicznych) i dodatkowo zaangażowane tu środki UE angażują w bieżąca kontrole uprawnione instytucje kontrolne zostały właśnie pogwałcone przy tej "inwestycji".

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3