Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za budowę lub remont ulica dostanie imię sponsora

Aleksandra Dunajska
Drogi na Szerokiem czekają na asfalt i nowe nazwy
Drogi na Szerokiem czekają na asfalt i nowe nazwy Jacek Babicz
Mieszkańcy dzielnicy Szerokie wpadli na pomysł, jak znaleźć pieniądze, których miastu brakuje, na budowę i remonty ulic. Proponują, żeby ratusz pozwolił zapłacić za inwestycje lub ich część np. przedsiębiorcom. W zamian mieliby możliwość nadania ulicy nazwy i "ochrzczenia" jej swoim nazwiskiem czy np. imieniem ukochanego psa.

Józef Kaźmierczak, przewodniczący rady dzielnicy Szerokie, na ostatnim spotkaniu ze Stanisławem Kalinowskim, zastępcą prezydenta Lublina, ponownie usłyszał, że na budowę czy remonty wielu ulic w jego dzielnicy nie będzie pieniędzy w budżecie miasta. - Zaplanowano tylko kontynuację prac na ul. Lędzian, Lubuszan i Szerokie. Ale np. remontu Mgielnej, Wądolnej czy Jaśminowej już nie przewidziano - podkreśla Kaźmierczak.

I dodaje, że na Szerokim jest jeszcze sporo dróg - dojazdów do nowo powstałych domów - które powinny się zamienić w asfaltowe uliczki. Chodzi m.in. o teren między ulicami Szerokie i Główną. Ale na takie inwestycje pieniędzy także jest za mało.

- Może więc pozwolić za niektóre drogi zapłacić osobom prywatnym? W zamian mogłyby nazywać ulice np. swoim nazwiskiem - tłumaczy Kaźmierczak.

*Będą szkoły na Sławinie i Szerokiem
*Szerokie obawia się obwodnicy

Ratusz zaznacza, że formalnie przekazanie pieniędzy na budowę drogi jest możliwe. - Już dziś realizujemy inwestycje, w których część kosztów ponoszą mieszkańcy - tłumaczy Anna Adamiak, z-ca dyr. Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta Lublin. - Ale już nadawanie ulicom nazw to zupełnie inna sprawa. Tutaj Rada Miasta musiałaby wyrazić zgodę - mówi.

Radny Marcin Nowak, szef miejskiej komisji ds. nazewnictwa ulic, ma wątpliwości. No bo co się stanie, jeśli np. przedsiębiorca wspaniałomyślnie wybuduje ulicę, a potem okaże się, że prowadził nie do końca uczciwe interesy i np. wyląduje w więzieniu? - Wtedy nazwanie ulicy jego nazwiskiem raczej nie przyniesie miastu chluby- tłumaczy Nowak. - Chociaż z drugiej strony rozumiem mieszkańców Szerokiego, którzy chodzą po kolana w błocie. Więc myślę, że w konkretnym przypadku, który miał-by służyć interesowi publiczne-mu, można by takie rozwiązanie dopuścić - dodaje Nowak.

Dyr. Adamiak uważa jednak, że znalezienie sponsora dla drogi mogłoby być trudne. Budowa 200 metrów asfaltowej uliczki o szerokości 6 m razem z oświetleniem, kanalizacją deszczową i chodnikami to koszt ok. 1 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski