Za nami derby Lubelszczyzny w Lidze Centralnej. Akademicy z Białej Podlaskiej wygrali w Zamościu

(Szczypiorniści AKPR AZS-AWF Biała Podlaska odnieśli cenne zwycięstwo w  Zamościu)
(Szczypiorniści AKPR AZS-AWF Biała Podlaska odnieśli cenne zwycięstwo w Zamościu) AZS-AWF Biała Podlaska
Za nami derby województwa lubelskiego w piłce ręcznej na zapleczu Orlen Superligi Mężczyzn. Padwa Zamość przegrała u siebie z ekipą AKPR AZS-AWF Biała Podlaska 23:27, w meczu 17. kolejki Ligi Centralnej.

Spotkania derbowe pomiędzy tymi zespołami zawsze były zacięte i dostarczały kibicom wielu emocji. Nie inaczej było i tym razem. Faworytem "na papierze" byli gospodarze, którzy zajmowali pozycję wicelidera ligowej tabeli. Trzeba jednak pamiętać. że pierwsze starcie tych drużyn zakończyło się triunfem bialczan 24:22.

Goście bardzo dobrze rozpoczęli sobotni pojedynek w zamojskiej hali OSiR, wychodząc w 13. minucie na prowadzenie 7:3. Trzy minuty później podopieczni trenera Marcina Stefańca wygrywali już 9:4. Gospodarze zaczęli odrabiać straty i na siedem minut przed zakończeniem pierwszej połowy, tracili do rywali z Białej Podlaskiej zaledwie jednego gola, gdy z rzutu karnego trafił Mateusz Morawski (10:11).

W końcowych minutach pierwszej połowy Padwa zdobyła już tylko dwa gole, natomiast przyjezdni o jednego więcej. Dwukrotnie zamojskiego golkipera pokonał Filip Lewalski, natomiast raz Jakub Tarasiuk i w efekcie premierowa odsłona zakończyła się triumfem bialczan 14:12.

Po zmianie stron goście szybko odskoczyli na plus pięć, rzucając trzy gole z rzędu (17:12). Ekipa trenera Zbigniewa Markuszewskiego ruszyła jednak w pościg i udało się jej to w 49. minucie. Tablica wyników pokazywała wówczas remis 21:21. Od tej pory ponownie na boisku lepiej radzili sobie akademicy, którzy wygrali ostatecznie 27:23, wywożąc cenny komplet punktów z Zamościa.

Po sobotniej konfrontacji zamościanie są nadal wiceliderem Ligi Centralnej, mając w dorobku 32 pkt. (jedenaście wygranych i cztery przegrane). Z kolei bialczanie z dorobkiem 27 oczek (dziewięć zwycięstw i sześć porażek), plasują się na piątej pozycji. Zdecydowanym liderem jest Śląsk Wrocław Handball, który w kampanii 2023/24 tylko raz zszedł z boiska pokonany.

KPR Padwa Zamość – AKPR AZS-AWF Biała Podlaska 23:27 (12:14)

Padwa: Kozłowski, Gawryś – Morawski 6, Fugiel 3, Czerwonka 2, Konkel 2, Obydź 2, Olichwiruk 2, Szeląg 2, Szymański 2, Bączek 1, Skiba 1, Adamczuk, Kłoda, Maciąg, Małecki. Kary: 16 min. Trener: Zbigniew Markuszewski

AZS-AWF: Adamiuk, Makowski – Tarasiuk 7, Grzenkowicz 5, Antoniak 2, Baranowski 2, Kozycz 2, Lewalski 2, Mazur 2, Wójcik 2, Kandora 1, Reszczyński 1, Wierzbicki 1, Warmijak, Wojnecki. Kary: 12 min. Trener: Marcin Stefaniec