Zadał ofierze trzy ciosy nożem. "To była zemsta za...

  Zadał ofierze trzy ciosy nożem. "To była zemsta za upokorzenie". Jest wyrok na Mateusza M.

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Mateusz M. na ławie oskarżonych

  Mateusz M. na ławie oskarżonych ©MD/archiwum

  Mateusz M. zaatakował mężczyznę nożem, bo ten nie chciał wyjść z jego mieszkania. Za usiłowanie zabójstwa mieszkańcowi Białej Podlaskiej groziło nawet dożywocie, ale sąd wydał wyrok trzech lat pozbawienia wolności. - Wina oskarżonego nie budzi wątpliwości, aczkolwiek w zakresie mniejszym niż przyjął to prokurator w akcie uskarżenia - powiedział sędzia Łukasz Obłoza.
  Mateusz M. na ławie oskarżonych

  Mateusz M. na ławie oskarżonych ©MD/archiwum

  Zakończył się proces Mateusza M. oskarżonego przez prokuraturę o usiłowanie zabójstwa Daniela S. i posiadanie narkotyków. Do zdarzenia doszło 28 czerwca ubiegłego roku w Białej Podlaskiej, w mieszkaniu, w którym 26-latek żył ze swoją konkubiną.

  - Wyniki postępowania dowodowego przeprowadzonego w tej sprawie zdecydowanie sprzeciwiają się temu, żeby zachowanie oskarżonego zakwalifikować jako działanie z zamiarem ewentualnym zabójstwa - powiedział podczas wtorkowej rozprawy sędzia Łukasz Obłoza.

  Jak zeznali świadkowie, feralnego dnia konkubina piła w mieszkaniu alkohol z Danielem S. Kiedy Mateusz M. wrócił do swojego mieszkania, został w upokarzający dla siebie sposób wyprowadzony z lokalu przez Daniela S.

  - Z akt sprawy wynika, że głównym celem działania oskarżonego było spowodowanie, aby intruz opuścił jego mieszkanie. Dwukrotnie próbował ten skutek osiągnąć, jednak to on był wyproszony przez intruza, którego oceniał jako osobę wyższą od siebie, silniejszą i stąd jego obawa przed siłową konfrontacją – przyznał sędzia.

  Po pewnym czasie Mateusz M. powrócił z kolegami wyposażony w nóż. Bezpośrednio po wejściu do mieszkania podbiegł do siedzącego na fotelu pokrzywdzonego i zadał mu trzy ciosy nożem w okolice klatki piersiowej. Został powstrzymany przez świadków. Daniel S. uciekł przed blok i poprosił przechodniów o wezwanie karetki. Wtedy oskarżony znów go dopadł. Tym razem nie użył noża, ale kopnął poszkodowanego.

  Później biegli medycy doliczyli się kilku ran cięty i kłutych w klatce piersiowej i na przedramieniu. Ciosy nie były zadawane z istotną siłą i nie naruszyły istotnych organów. Zdaniem biegłych, obrażenia nie stwarzały zagrożenia dla życia pokrzywdzonego.

  - To że oskarżony zaatakował pokrzywdzonego przy użyciu noża w ocenie sądu i w świetle całokształtu okoliczności świadczy o tym, że chciał w ten sposób odpłacić mu za doznane upokorzenia i sprawić, by ten opuścił mieszkanie. Z pewnością nie działał z zamiarem zabójstwa - stwierdził sędzia.

  Mateusz M. został skazany na trzy lata więzienia. Za usiłowanie zabójstwa groziło mu nawet dożywocie, ale sąd wziął pod uwagę okoliczności łagodzące. 26-latek nie był dotychczas karany za przestępstwa. Jak ustalił sąd, rany nie zagrażały w żadnym stopniu życiu pokrzywdzonego, który zdążył powrócić już do sprawności. Z zeznań świadków wynika, że pokrzywdzony sam sprowokował agresję szydząc z oskarżonego. W toku procesu stwierdził, że sam nadział się na ostrze.

  - Przy trzech ranach kłutych i ciętych trudno dać wiarę tej wersji. Niemniej ta postawa świadczy o tym, że pokrzywdzony poczuwa się w jakimś zakresie do winy - przyznał sędzia Łukasz Obłoza.

  Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Wyrok jest nieprawomocny.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii