Nasza Loteria

Zagospodarowanie przestrzeni w Lublinie: Sprawdź, co planują urzędnicy

Ewa Pajuro
Lublin z lotu ptaka
Lublin z lotu ptaka Jacek Babicz
Ratusz pracuje właśnie nad kilkunastoma miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. W najbliższej przyszłości chce przygotować co najmniej kilka kolejnych tego typu dokumentów. Będzie z nich jasno wynikać, co na danym terenie można zbudować (o ile można). Plan określi też szczegółowo m.in. gabaryty przyszłych budynków i ich przeznaczenie. Warto sprawdzić, jakimi rejonami miasta urząd zajmuje się obecnie, bo być może właśnie rozstrzyga się przyszłość okolicy, w której mieszkamy.

Ratusz nie dąży do objęcia planem całego miasta. Wybiera te punkty, które najpilniej takiego dokumentu potrzebują.

Dlaczego przyjął taką strategię? Głównie ze względów finansowych. - Samo przygotowanie planu niesie za sobą pewne koszty. Po drugie, właściciele działek, które straciły na wartości w wyniku uchwalenia planu, mogą przez 10 lat domagać się od miasta wypłaty odszkodowania. Po trzecie, teren objęty planem trzeba uzbroić, zapewnić mu odpowiednią infrastrukturę oraz dostęp do komunikacji. To są olbrzymie koszty - podkreśla Elżbieta Matuszak, dyrektor Wydziału Planowania UM w Lublinie.

W Polsce tylko kilka gmin jest w 100 proc. pokrytych planami. Efekt? - Gminy te mają bardzo duże problemy finansowe - mówi Matuszak. Wynikają one m.in. z konieczności wykupienia gruntów pod zaplanowane drogi, czy wypłacenia stosownych odszkodowań.

Gdzie w Lublinie mają powstać plany? - Chcemy zająć się ochroną dolin rzecznych oraz suchych dolin i wąwozów - wymienia Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania.

Chodzi o doliny Bystrzycy, Czechówki i Czerniejówki.

- Widzimy też potrzebę uchwalenia planu dla całego śródmieścia - dodaje. Urzędnicy są przekonani, że taki dokument uchroni centralną część miasta przed przypadkowymi inwestycjami.

Ratusz chce się zająć także obszarem wokół Zalewu Zemborzyckiego. Miejscem tym od jakiegoś czasu interesują się deweloperzy. Dopóki obszar nie będzie objęty planem, będą oni mogli realizować inwestycje w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy. Wtedy okres oczekiwania na zielone światło dla budowy jest zwykle dłuższy, jednak takie decyzje nie muszą być np. zgodne z postanowieniami studium, które określa ogólne uwarunkowania i kierunki zagospodarowania miasta. Swoboda jest więc większa. - W tym miejscu potrzebne są zapisy planistyczne, dla zachowania ładu przestrzennego i walorów rekreacyjnych zalewu - podkreśla Żurkowska.

Lubelscy urzędnicy przygotowują dziś plany zagospodarowania przestrzennego tam, gdzie takie dokumenty są najbardziej potrzebne. Taką konieczność sygnalizują sami mieszkańcy bądź zainteresowani terenem inwestorzy. Często uchwalenie planu jest też potrzebne miastu do dalszego rozwoju.

Niecałą dekadę temu cały Lublin był objęty ogólnym planem zagospodarowania. Istniało też kilkanaście planów szczegółowych dla poszczególnych rejonów miasta. - W 2003 r. ustawodawca uznał, że przestają obowiązywać wszystkie plany, które uchwalono przed 1994 r. - wspomina Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania Urzędu Miasta w Lublinie.

Część planów straciła ważność. - W Lublinie pozostały jedynie plany na obszarze LSM, Czubów, Rudnika i Rogatki Warszawskiej - wymienia Żurkowska.

Podkreśla przy tym, że wbrew pozorom Lublin i tak nie jest w najgorszej sytuacji. - Miasto jest w około 44 proc. pokryte planami. Dla porównania inne miasta - mają pokrycie tylko w kilku procentach - mówi.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala władzom samorządowym kształtować ład przestrzenny. Dzięki niemu można chronić przed zniszczeniem czy zabudową pewne tereny, ważne np. ze względu na ich wartość historyczną.
Plan musi być zgodny z wytycznymi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, które zawiera ogólne wytyczne, co do tego, jak ma wyglądać polityka przestrzenna danej gminy.

Zanim miasto podejmie decyzję o tym, że stworzy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przygotowuje tzw. analizę zasadności przystąpienia do planu. - To wstępne ustalenia czy w danym miejscu plan jest potrzebny - tłumaczy Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania Urzędu Miasta w Lublinie. W dokumencie pojawiają się argumenty "za" i "przeciw" tworzeniu takiego dokumentu. Opracowana jest też analiza ekonomiczna, czyli prognoza, ile taki dokument będzie miasto kosztował teraz i w przyszłości (np. w związku z koniecznością wypłacenia odszkodowań, budowy dróg itp. ).

Analizę otrzymują miejscy radni i to oni głosują nad uchwałą o przystąpieniu do sporządzania planu.

Następnie urzędnicy ogłaszają informację o przystąpieniu do opracowania planu. To ważny moment. W ciągu 21 dni wszyscy zainteresowani sprawą mogą złożyć swoje wnioski do planu. Potem planiści przystępują do pracy i jeśli to możliwe - uwzględniają przedstawione wnioski.

Następnie projekt planu trzeba uzgodnić z przeróżnymi instytucjami. - Jest ich kilkadziesiąt. Chodzi w szczególności o Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Sanepid, a także rady dzielnic - wymienia Żurkowska.

Kolejny etap to wyłożenie planu do wglądu publicznego. Wówczas każdy zainteresowany może przyjść do Wydziału Planowania Urzędu Miasta w Lublinie (ul. Wieniawska 14) i zobaczyć, co przygotowali planiści. Projekt planu pojawia się też w internecie. Po zakończeniu tego etapu odbywa się publiczna dyskusja na temat planu. Urząd informuje o niej wcześniej m.in. w prasie.

W czasie, gdy plan jest wyłożony i 14 dni potem można zgłaszać uwagi do projektu.

Jeśli uwag nie ma lub prezydent wszystkie odrzuca, plan może być przedstawiony radzie miasta. - Rada głosuje najpierw nad zgodnością planu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, następnie odnosi się do nieuwzględnionych uwag - wyjaśnia Żurkowska.

Przy założeniu najkrótszej drogi, kolejnym etapem jest uchwalenie planu. Oczywiście, prezydent lub radni nie muszą odrzucić przedstawionych wcześniej uwag. Wtedy planiści muszą je uwzględnić w planie. Projekt w zakresie wprowadzonych zmian powinien być jeszcze raz wyłożony do wglądu. To wydłuża całą procedurę. Dlatego uchwalanie planu może zająć czasem nawet kilka lat.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
ola
powstaną nowe jeszcze większe HIIIIPPPPEERRR MARKETY
żeby nowobogackie małżeństwa miały gdzie spędzac niedzielne popołudnia......
e
ewa
chciałbym dożyc tej chwili-kiedy ktoś powie całą prawdę o tej katastrofie-nie będzie to prędko-napewno nie za życia Putina
ale za 30lat napewno dowiemy się szczegółów

a swoją drogą nie wierze że z wys 100 m tak sie samolot roztrzaskał
że nie mozna zidentyfikowac tylu zwłok!!izostały takzmasakrowane
okropnośc i nikczemnośc
upokorzenie Polaków
E
EMU
Jeżeli mieszkasz w Lublinie to powinieneś znać jakie ulice przedstawia zdjęcie, Dla mniej znających nasze miasto podpowiem, ze to skrzyżowanie Narutowicza z Okopową
a
as
Przestanie capić.
n
nikczytel
A Ty u niego przedłużoną umowę?
c
czytelnik
prezydent OK jakich mało - ma u mnie 2 kadencję
L
Lait
ochrona dolin rzecznych i wąwozów? haha jasne, a w poprzednim artykule, że mieszkańcy osiedla protestują bo miasto chce w wąwozie zrobić drogę szybkiego ruchu
s
stefan
weź te proszki co Twój przeor, jak je (podobno) brał był wyciszonym przyjacielem nawet Rosjan, Tobie też by się przydało :-)
f
fdfadwafsfa
jaka dzielnice i ULICE przedstawia zdjecie??????????????????????????????????????? nie łąska podpisac?
d
dr Marco
I w dodatku wygląda na wytyczne żywcem zerżnięte z wytycznych "toruńskiego PAPIERZA". Celowo RZ a nie "Ż"
c
czytaj do końca
Do POkemonów: 1) . . . czy sekcja zwłok Wassermana wykluczyła użycie bomby termobarycznej (konieczny RTG płuc) 2) . . . dlaczego nie wolno było w POlsce otwierać trumien? 3) . . dlaczego Kopacz kłamała jakoby Polacy uczestniczyli w Moskiewskich sekcjach zwłok? Czy grała na zwłokę, aż się zwłoki rozłożą? Czy posada Marszałka Sejmu jest nagrodą za taką protuskową POstawę? 4) dlaczego zginął szef pierwszej grupy archeo, która miała jechać do Smoleńska? Dlaczego samobójstwo popełnił wcześniej szef kancelarii Tuska? Dlaczego zginal szyfrant Zielonka? Dlaczego zginał ekspert lotniczy E.Wrobel? Dlaczego samobójstwo popełnił szef firmy lotniczej AdAstra kwestionujący ustalenia smoleńskie? I to na urlopie w Indiach? 5) dlaczego Tusk kłamał, ze współpraca z Rosjanami układa się doskonale? 6) dlaczego Smoleńsk to pierwszy w historii nowożytnego lotnictwa przypadek, gdy WRAK NIE JEST dowodem w sprawie? 7) dlaczego Klich dwa razy jeździł do Moskwy po kopię TEJ SAMEJ czarnej skrzynki? 8) czy w dalszym ciągu wierzycie, że pancerna brzoza urwała skrzydło Tupolewa? dlaczego inny Tupolew, który kilka tygodni wcześniej w podobnych warunkach rozbił się pod Moskwą skosił pół hektara lasu a jego kadłub tylko się przełamał? A amerykański myśliwiec w Alpach skosił skręcaną metalową linę kolejki w Alpach i nic mu się nie stało? 9) dlaczego Tupolew nadal opadał pomimo, że na przepisowych 100 metrach rozpoczęto procedurę odejścia? Dlaczego Rosjanie zapomnieli (?) o umieszczeniu w stenogramach słów Protasiuka "Odchodzimy" i potwierdzenia tego przez drugiego pilota? 10) dlaczego reżimowe media konsekwentnie przemilczają ostatnie informacje dowodzące, iż Tupolew nie skosił brzozy? 11) dlaczego reżimowe media konsekwentnie przemilczają tzw. taśmy Klicha na których zamiata się pod dywan winę Rosjan? 12) w którym momencie wojskowy lot PLF 101 M stał się lotem cywilnym, a potem na powrót wojskowym, skoro proceduje się wg cywilnego załącznika 13, a śledztwo prowadzi prokuratura wojskowa? 13) dlaczego organizacją pobytu na miejscu miał się zająć agent PRL Turowski - były szpieg w Watykanie, obecny notabene również 13 maja 1981 na placu św.Piotra? 14) Dlaczego Rosjanie pocięli wrak i dlaczego nie chcą go oddać właścicielowi? Dlaczego Rosjanie nie chcą nam oddać czarne skrzynki? Przypominam, że zarówno po katastrofie białoruskiego Su na AirShow w Radomiu jak i w katastrofie izraelskiego myśliwca w Rumunii zarówno wrak jak i czarne skrzynki wróciły do właścicieli. 15) Dlaczego Rosjanie kłamali ws. obecności Błasika w kabinie? Dlaczego sfałszowali wyniki sekcji Wassermana? Dlaczego nie wykonano sekcji w Polsce? Dlaczego nie wolno było otwierać trumien? Ile jest warta opowiastka o promilach u Błasika, którą w świat puściła komisja MAKu, a polska strona zaakceptowała ją milczeniem (Tusk był wtedy na urlopie)? 16) Gdzie jest kokpit Dlaczego wrak nie był badany? Dlaczego nie mamy czarnych skrzynek, broni borowców, wraku? 17) Dlaczego nie ma jeszcze odpowiedzi na to DO KOGO NALEŻĄ POLSKIE GŁOSY na filmie Koli? Kto przezyl katastrofę Przypominam, że film jest AUTENTYCZNY, a ścieżka audio zweryfikowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne. DLACZEGO...? 18) dlaczego wygodniej jest Wam wierzyć w . . . stek bzdur PO, Tuska i TVNu niż użyć mózgów i dostępnych materiałów . . ( kopiuj , wklej Polaku gdzie tylko się da ! czy to tu czy gdzieś indziej
d
dr Marco
1. Jakoś umknęła informacja, że województwa się gwałtownie wyludniają. W kolejności: śląskie, opolskie i LUBELSKIE.
2. Idzie niż demograficzny, więc podstawa egzystencji Lublina - studenci - staje pod znakiem zapytania.
s
sd
Szanowna redakcjo. Czy ten artykuł jest jakimś poważnym tekstem naukowym? A może fachową analizą albo dobrym reportażem? Albo galerią ze znakomitymi zdjęciami? Jakoś nie wydaje mi się. W związku z powyższym dlaczego jest on dostępny dopiero po zalogowaniu, a w niedługim czasie będzie dostępny po dokonaniu wpłaty? Normalnie wstyd, dno i siedem metrów mułu.
s
stefan
mamy świetnego prezydenta miasta i cała odpowiedź :-)
P
Polak
nie bede szukal przyczyn, najwazniejsze ze ida w dobrym kierunku.

ps.
ciekawe czy moj komentarz sie pokaze bez opcji logowania do systemu piano. Oby:)
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski