Zakończyło się spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Bromber: Jesteśmy blisko porozumienia

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zakończyło się spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia
Zakończyło się spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia Adam Jankowski/Polska Press
Udostępnij:
Protestujący pod Kancelarią Premiera przedstawiciele służb medycznych spotkali się we wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” z wiceministrem zdrowia ds. dialogu Piotrem Bromberem. - Jesteśmy blisko porozumienia - zapewniał wiceszef resortu. Kolejne rozmowy w czwartek.

Zakończyło się spotkanie medyków z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem. - Dziś zostały omówione szczegóły dotyczące rozwiązań formalnoprawnych - jesteśmy blisko porozumienia. Zaprezentowaliśmy trzy kryteria dotyczące istotnych dla protestujących medyków rozwiązań - zapewniał po spotkaniu wiceszef resortu.

Dodał, że strona protestująca „poprosiła o czas na przemyślenie zaproponowanych rozwiązań”. - Następne spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek. O gotowych rozwiązaniach będziemy mówić, gdy uzgodnimy je z drugą stroną – mówił Bromber.

Przed rozpoczęciem konsultacji przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok mówiła, że minister "podkreśla, że dialog jest najważniejszy", dlatego protestujący wzięli udział w negocjacjach.

Wyjaśniła jednak, że najtrudniejsze rozmowy dotyczą zmiany ustawy o najniższych wynagrodzeniach, bo ona była „kanwą protestu”. - A kolejny trudny postulat, to ten o wzrost wyceny świadczeń. Bo jeśli tej wyceny nie będzie zrobionej w sposób rzetelny, to nie będzie pieniędzy do zbudowania siatki płac dla pracowników - przyznała Ptok.

Szefowa OZZPiP mówiła, że w przypadku braku porozumienia z rządem, protestujący nie wykluczają zaostrzenia formy protestu, ale ze względu na pacjentów nie chcą go na razie tego robić.

Andrusiewicz: Porozumienie wymaga podejścia kompromisowego z obu stron

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił mediom przed spotkaniem, że będzie ono dotyczyło wszystkich postulatów medyków.

Wskazał, że pierwszym tematem będą kwestie finansowe. - Przedstawiliśmy trzy różne ścieżki w ramach wzrostu wynagrodzeń w najbliższych latach do 2027 r. Dzisiejszy dialog nie zakończy jeszcze kwestii ośmiu postulatów, ale liczymy, że zbliżymy się do pewnego porozumienia. Wymaga to podejścia kompromisowego z obu stron – mówił rzecznik.

Zapewnił również, że wyliczenia Ministerstwa Zdrowia są pełne i przedstawiają „pełną konsumpcję wszystkich postulatów”. - Jeżeli komitetowi czegoś brakuje, jesteśmy otwarci na takie zgłoszenie. Na dziś nie usłyszeliśmy, czego tam ma brakować – mówił Andrusiewicz.

Zapytany o przyspieszenie ścieżki wynagrodzeń rzecznik resortu przekazał, że w czwartek zbierze się prezydium Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, działającego przy Ministrze Zdrowia, które jest władne podejmować wszystkie decyzje i opiniować wszystkie materiały. - Musimy pamiętać, że poza komitetem protestacyjno-strajkowym są inne strony, które negocjują, opiniują - m.in. związki zawodowe reprezentowane w zespole – Solidarność i OPZZ, jak również strona pracodawców. Żadnej z tych stron nie możemy pomijać – mówił.

Czego domagają się medycy?

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia postuluje m.in. o podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego, wprowadzenie norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej czy uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Protestujący chcą również, aby osoby wykonujące zawody medyczne miały status funkcjonariusza publicznego oraz aby wypracowano system chroniący pracowników służby zdrowia przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie