Zakwaszenie organizmu – o czym warto wiedzieć?

Materiał partnera zewnętrznego

Utrzymanie w organizmie równowagi kwasowo–zasadowej to niezwykle ważna rzecz. Niestety, dość łatwo o jej zaburzenie, a to z kolei prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Trzeba zatem szczególnie na to uważać i wiedzieć, jakie czynniki w największym stopniu mogą wywoływać takie zagrożenia. Okazuje się, że na dolegliwości z tym związane cierpi mnóstwo ludzi, którzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, na czym polegają i z czego wynikają ich problemy. W większości przypadków wystarczy tylko proste zadbanie o swój styl życia, aby móc skutecznie tego uniknąć. Można w ten sposób naprawdę mocno poprawić swoje samopoczucie i stan zdrowia.

Zakwaszenie organizmu - objawy

Objawy nadmiernego zakwaszenia organizmu są dość zróżnicowane, ale można wymienić kilka tych najbardziej charakterystycznych z nich. Przede wszystkim pojawiają się przy tym chroniczne zmęczenie i trudności z koncentracją. Częste są również problemy ze stawami – zmiany zwyrodnieniowe czy osteoporoza. Bóle kości i kręgosłupa również są tu dość charakterystyczne. Pojawiają się problemy z cerą, skóra staje się wysuszona, a włosy słabe i łamliwe. Niestety, takie objawy z łatwością można pomylić z wieloma innymi chorobami, a nadmierne zakwaszenie organizmu raczej rzadko przychodzi nam tu na myśl. Tymczasem zaniedbywanie tego może doprowadzić do znacznie groźniejszych konsekwencji. Kwasy w nadmiarze znacznie zaburzają sprawne funkcjonowanie wielu obszarów naszego organizmu. Nadmiar kwasu może gromadzić się w naczyniach krwionośnych, co powoduje ryzyko udaru krwotocznego. Zaburza również prawidłową produkcję insuliny, przez co zwiększają się szanse zachorowania na cukrzycę. Środowisko kwasowe sprzyja też rozwojowi komórek nowotworowych, przez co w przypadku osób które o to nie dbają istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na raka. Nadmiar kwasów jest też bardzo szkodliwy dla naszej sylwetki. Kwasy mogą odkładać się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, prowadząc w ten sposób do nadwagi. Nie chodzi tu jednak tylko o mniej atrakcyjny wygląd – nadwaga niesie ze sobą ryzyko wystąpienia mnóstwa kolejnych, często śmiertelnych chorób. W większości przypadków zakwaszenie organizmu prowadzi do gorszego samopoczucia i niewielkich problemów zdrowotnych. Niestety, bardzo często może to mieć tragiczne konsekwencje, łącznie ze śmiertelnymi chorobami. Tym bardziej trzeba na to uważać.

Co zakwasza organizm?

Istnieje szereg różnych czynników, które mogą powodować nadmierne zakwaszenie organizmu. Na pierwszym miejscu stoi przede wszystkim niezdrowa dieta; niektóre produkty mają działanie zakwaszające, zatem jeśli spożywamy je w nadmiarze, możemy zafundować sobie poważne problemy z tym związane. Do najgroźniejszych pod tym względem produktów należy zwłaszcza wysoko przetworzona żywność zawierająca dużą ilość soli – zresztą, sama sól w nadmiarze również jest szkodliwa. Działanie kwasotwórcze mają też słodycze i produkty nabiałowe, szczególnie niektóre gatunki sera. Niewskazane jest też częste spożywanie produktów zbożowych, ponieważ zaburzają one równowagę w organizmie. Nie oznacza to oczywiście, że musimy całkowicie zrezygnować z takiej żywności, stale bojąc się nadmiernego zakwaszenia. Chodzi tylko o spożywanie takich produktów z umiarem i tworzenie zdrowej, zbilansowanej diety. Produkty kwasotwórcze należy zrównoważyć odpowiednią ilością produktów zasadowych – są to przede wszystkim owoce, warzywa i kasze. Na problemy takie mogą wpływać też inne czynniki związane z niezdrowym stylem życia – zwłaszcza brak ruchu.

jak odkwasić organizm?

Zakwaszenie organizmu można stwierdzić na podstawie prostego badania krwi. U zdrowego człowieka krew powinna mieć zasadowe pH, wynoszące około 7. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości w wynikach badań, to może oznaczać to problemy z nadmiarem kwasów.

Jak odkwasić organizm?

Jeśli ktoś zastanawia się, jak odkwasić organizm to możemy go uspokoić – w większości przypadków nie jest to szczególne trudne i wymaga od nas jedynie kilku zmian. Trzeba je oczywiście zacząć od diety. Jeśli stwierdzono w naszym organizmie nadmiar kwasów, to powinniśmy skupić się na produktach zasadowych, ograniczając te z drugiej grupy. Do produktów o najlepszych właściwościach zasadotwórczych należą owoce i warzywa takie jak bakłażany, kiwi, cukinia, szpinak czy arbuz. Polecane są tu w zasadzie wszystkie warzywa. Co prawda ich właściwości zasadotwórcze są dość zróżnicowane i poszczególne z nich działają mniej lub bardziej skutecznie, ale zawsze dobrze wpływają na równowagę w organizmie. Bardzo ważne jest też spożywanie odpowiedniej ilości wody; często zakwaszenie organizmu wynika właśnie z jej niedoborów. Warto pić również zieloną herbatę.

Odkwaszanie organizmu nie jest szczególnie trudne i nie wymaga od nas wprowadzania żadnych rygorystycznych zmian w swoim stylu życia. Trzeba jednak znacznie lepiej o siebie zadbać, bowiem stale lekceważąc swoją dietę czy aktywność fizyczną zawsze będziemy narażeni na tego typu problemy. Dbanie o dietę i unikanie groźnych czynników jest również jedynym sposobem na to, aby w ogóle unikać nadmiaru kwasu w organizmie – na taką profilaktykę powinien pozwolić sobie każdy z nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski