Zamieszanie w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Lublinie. Dwóch prezesów i jedno stowarzyszenie

Piotr Nowak
PN
Udostępnij:
Zamieszanie w lubelskim ZDZ. Część załogi widziałaby na stanowisku prezesa Marka Małyszkę, a reszta pozostawiłaby na tym miejscu Bogdana Oponia. W tle milionowe straty, które generuje stowarzyszenie oświatowe.

- Uważamy, że nasze zebranie było prawomocne - przekonuje Marek Małyszko, nowy szef Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie. Przynajmniej według części załogi. Reszta nadal honoruje na tym stanowisku Bogdana Oponia. - Spotkanie z soboty było nieważne - argumentuje ten prezes.

Prezesi dzielą sekretariat, ale zasiadają w oddzielnych gabinetach, które mieszczą się naprzeciwko siebie. Wzajemnie oskarżają się o utrudnianie pracy i uzurpowanie władzy. Ale po kolei.

Zakład Doskonalenia Zawodowego jest stowarzyszeniem organizującym kursy, szkolenia i praktyczne nauczanie zawodu w całym regionie.

Rocznie ma ok. 10 tys. słuchaczy. Jednak w ostatnich latach ZDZ popadł w kłopoty finansowe. W 2015 r. stowarzyszenie przyniosło 912 tys. zł straty, w 2016 r. - 1,27 mln, w 2017 r. - 2,27 mln i do września 2018 r. - 1,17 mln zł.

- Inwestujemy i organizujemy kursy dla dorosłych, ale sprzedaż kursów jest niższa niż w latach poprzednich. Stąd ujemny wynik - wyjaśnia Bogdan Opoń.

Dodaje, że mimo trudnej sytuacji finansowej ZDZ ominęły zwolnienia. Jednak to nie przekonuje jego oponentów.

- Po objęciu rządów przez prezesa Oponia każdy rok finansowy kończył się stratą - wskazuje Marek Małyszko, były księgowy ZDZ.

Część pracowników ZDZ oskarżyła Bogdana Oponia o niegospodarność i postanowiła się go pozbyć. Na dzień konfrontacji „wywrotowcy” wybrali 24 listopada.

Na sobotnim walnym zebraniu członków stowarzyszenia stawiło się około 100 osób, czyli prawie 90 proc. załogi ZDZ.

Plan przeciwników Oponia był prosty: poddać pod głosowanie nowy skład komisji rewizyjnej, która wybierze nową radę zakładu, która następnie wskaże prezesa. Jednak nie wszystko poszło po ich myśli.

- Ludzie zostali wprowadzeni w błąd. Kilka osób stwierdziło, że nie popiera idei zebrania - mówi Bogdan Opoń. Około 50 osób opuściło salę. Reszta wybrała nowe władze z Markiem Małyszką na czele.

Bogdan Opoń nie zgadza się z ustaleniami sobotniego zebrania i zapowiada zwołanie kolejnego.

- Właściwe walne powinno się odbyć 22 grudnia, po zakończeniu kadencji obecnych władz. Głosowanie rozwiąże sprawę. Nie mam nic do ukrycia - zastrzega Bogdan Opoń.

Decyzję o wprowadzeniu zmian we władzach ZDZ musi jeszcze zatwierdzić sąd. O sprawie został poinformowany Urząd Miasta, który nadzoruje działanie stowarzyszeń. W sytuacjach spornych ratusz może ustanowić kuratora.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 56

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
Jak ludzie zaczną mówić to Opon przestanie być i organistą a jak żona się dowie to pewnie pod płotem zamieszka
P
Piotr
Widać że chcą ukrucili wydawanie kasy na pensje dla pociotków nie działające programy.Jeszcze jakby wywalili główna księgowa to by była czysta oszczędność płacić babie za spanie w pracy???
P
Piotr
Spojne ..Wytyka bo za nie zgadzanie się na przekręty bylego Prezesa został wywalony z pracy.,
P
Piotr
Chyba pomyliło ci się z katolickim prezesem co w imię kumoterstwa zwalniał ludzi i zatrudniał pociotków i kręcił lody na mieniu ZDZ za co ma sprawy karne za działanie na szkodę ZDZ??)
K
Kuratorium
Poloniści uczą historii, litości kadra do wymiany.
K
Kuratorium
Kiedy w ZDZ zaczną się normalne lekcje
d
dr. Krauze
Co robi teraz baba ,czy to prawda ze wróciła do pracy.
d
dr. Hibnauer
To co słyszę , Prokurator natychmiast powinien zamknąć babę zadymiarę do wiezienia na 3 miesiące żeby nie było matactwa. ona ma dar do przekonywania podwładnych.
P
Prywatny detektyw.
To co było z Zamościu , zostanie dokładnie sprawdzone, przekręty finansowe na dużą skale ,gdzie była księgowość . Czekamy na rezultaty Prokuratury.
B
BOLEK
W końcu prokuratura bierze się za przekręty w Zamościu,
g
gość
To co się stało to pomsta do Boga, złodzieje doszli do wladzy
S
Sarna
Gratulacje prezes - Grajek organista
Przewodniczący - bibliotekarz
Doradca prezesa - p.od języka polskiego
I jak miało być dobrze , to i tak za długo trwało , na taczce trzeba było towarzystwo wywieść.
S
Sarna
Gratulacje prezes - Grajek organista
Przewodniczący - bibliotekarz
Doradca prezesa - p.od języka polskiego
I jak miało być dobrze , to i tak za długo trwało , na taczce trzeba było towarzystwo wywieść.
g
gośc
Dokładnie, Opoń zaczął robić porządki w oddziałach i poruszył szarańcze, baba z Zamościa została dyscyplinarnie zwolniona za kradzieże pieniędzy a teraz bezczelnie wraca do ZDZtu i obala Prezesa, były księgowy - wybrany przez szarańcze na nowego prezesa też zwolniony i oni mają czelność mieć jeszcze jakieś racje. Zadymiarze
:)
Do niedawna jako głowny księgowy Nowy pseudoprezes zajmował się wielogodzinnymi rozmowami telefonicznymi, dochodzeniem do siebie po upojnych nocach oraz gadaniem bezsensu, a praca?? Phi!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie