MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamojskie Lato Teatralne coraz bliżej. W tym roku zapowiada się interesująco

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Zobaczymy m.in. spektakle wystawione przez Gdański Teatr Szekspirowski, Kijowski Narodowy Teatr Akademicki „Mołodyj” czy Teatr „Flabbergast" z Wielkiej Brytanii. 23 czerwca w Hetmańskim Grodzie rusza 49. edycja Zamojskiego Lata Teatralnego. To od lat jedna z najważniejszych imprez kulturalnych Zamościa i całego regionu.

Bez tej imprezy trudno sobie wyobrazić kulturalne życie Zamościa. Zamojskie Lato Teatralne oficjalnie rozpoczęło się w lipcu 1976 roku. Wtedy Jan Machulski z Teatrem Ochoty wystawił na miejscowym Rynku Wielkim legendarny spektakl „Romeo i Julia”. Przybyło na niego… dziewięć tysięcy widzów.

„Cyd” i „Nocą na starym Rynku”

Kolejne spektakle były organizowane na zamojskim Starym Mieście, w Parku Miejskim, w amfiteatrze i w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Zamościu. Trudno je zliczyć. Nie tylko to było ważne. Próby do spektakli odbywały się w różnych częściach miasta, dzięki temu, jak mówiono mieszkańcy uczyli się teatru „od kuchni”.

Na scenach wystąpiło blisko sto teatrów. Tylko w latach 1976-2008 zorganizowano w sumie 301 spektakli. Reżyserowali je m.in. Kazimierz Dejmek, Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Jasiński czy Józef Szajna.

W Zamościu (w 1987 r.) odbyła się m.in. legendarne wystawienia „Cyda” (po 327 latach od zamojskiej prapremiery) oraz w 1987 r. „Nocą na starym Rynku” Icchoka Lejbusza Pereca (sztukę autor umiejscowił na zamojskim Rynku Wielkim). Plakaty, które je reklamowały, przygotowywali najważniejsi graficy w naszym kraju: Adam Pągowski, Edward Lutczyn, Jan Młodożeniec czy Stasys Edrygievicius.

Nic dziwnego, że tej rangi impreza budzi zainteresowanie nie tylko miłośników teatru.

Tragedia Makbeta

W tym roku program ZLT także zapowiada się bardzo interesująco. 23 czerwca w zamojskim zespole staromiejskim zaprezentuje się Teatr Due Mondi z Włoch pt. „Fiesta” (początek godz. 18), dzień później na dziedzińcu Zamojskiej Akademii Kultury wystawiony zostanie spektakl warszawskiego Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy pt. „Bajka o słowach” (godz. 18).

28 czerwca w Zamojskim Domu Kultury zostanie wystawiony spektakl pt. „Sen nocy letniej” Kijowskiego Narodowego Teatru Akademickiego „Mołodyj” z Ukrainy (godz. 19), 30 czerwca Kolektyw Kejos z Wrocławia wystawi na Rynku Wielkim „Epitafium Błazna” (godz. 18), a 2 lipca w ZDK będzie można obejrzeć "Lear. Esej aktorski Andrzeja Seweryna" na podstawie Williama Szekspira (godz. 19).

To dopiero początek. 4 lipca w Zamojskim Domu Kultury zobaczymy "Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)" w wykonaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (godz, 19), a 6 lipca w zamojskim Parku Miejskim pojawi się Teatr „Flabbergast” z Wielkiej Brytanii. Zobaczymy tam „Tragedię Makbeta" (godz. 21.30).

To tylko część zaplanowanego programu. Pełne opisy spektakli są dostępne na stronie ZLT: www.zlt.zdk.zamosc.pl. Impreza zostanie zrealizowana przy współudziale finansowym miasta Zamość. Została także dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dodatkowo sponsorami 49 edycji ZLT są: Stalprodukt Zamość, PKO Bank Polski, Veolia Wschód i PGE Dystrybucja SA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski