Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamość: Hub komunikacyjny na razie dla pociągów i autobusów. Wkrótce oficjalne otwarcie centrum przesiadkowego

JN
Nowy węzeł komunikacyjny przy ul. Peowiaków w Zamościu na razie wygląda dużo skromniej niż zapowiadano
Nowy węzeł komunikacyjny przy ul. Peowiaków w Zamościu na razie wygląda dużo skromniej niż zapowiadano JN
Nowoczesny węzeł komunikacyjny w Zamościu jest już gotowy. Docelowo ma służyć pasażerom pociągów, autobusów, taksówek czy nawet rowerzystom. Na razie jest jeszcze dużo skromniej niż w zapowiedziach.

Wykonawca deklarował, że z budową węzła, zwanego też „hubem komunikacyjnym” upora się w sześć miesięcy, czyli do końca 2018 roku. I słowa dotrzymał. Od kilku tygodni przy ul. Peowiaków w Zamościu można podziwiać trzy nowe wiaty, zatoki autobusowe, nowe chodniki, gładki asfalt, obszerne parkingi czy miejsca do postoju rowerów.

Na razie jednak nowości nie użytkuje wielu przewoźników. To ma się z czasem zmienić. - Z węzła korzystają użytkownicy MZK oraz PKP - mówi Marek Gajewski, rzecznik prasowy prezydenta Zamościa.

Gajewski dodaje, że pod koniec stycznia miasto planuje oficjalne otwarcie centrum przesiadkowego. Następnie zostaną podpisane umowy z podmiotami, które będą korzystały z nowego miejsca. Chodzi m.in. o korporacje taksówkarskie czy innych przewoźników, w tym wielu prywatnych.

Ku wygodzie podróżnych

Cały zamysł tzw. huba komunikacyjnego opiera się na skupieniu w jednym miejscu różnych środków lokomocji - ku wygodzie podróżnych. Dlatego też węzeł powstał w centrum miasta, zajmując miejsce wysłużonych przystanków komunikacji miejskiej przylegających do przystanku PKP - Zamość Starówka.

Na takiej, skromnej bazie, poza wiatami wybudowano duży parking na 91 miejsc z możliwością ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Przewidziano też zamknięte stanowiska dla busów. W ramach drobniejszej infrastruktury pojawiły się paczkomaty oraz nowe kosze na śmieci i kilka pokaźnych ławek.

W planach, poza możliwością pozostawienia własnego jednośladu jest też uruchomienie miejskiej wypożyczalni rowerów.

Na inwestycję wydano 16 mln zł. 11 mln to środki zewnętrzne. Większość pieniędzy popłynęła na budowę „huba", ale za część z tej kwoty miasto kupiło też 10 nowych autobusów komunikacji miejskiej - Solaris Urbino 12. Te można już spotkać na ulicach Hetmańskiego Grodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski