Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarzuty dla zorganizowanych grup przemycających migrantów

OPRAC.: Anna Paszkowska
Straż Graniczna w Sławatyczach na polecenie prokuratury zatrzymała 13 podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się przemytem przez polską granicę migrantów z krajów azjatyckich.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu, rozbili aż dziewięć międzynarodowych, zorganizowanych grup przestępczych. Siatka przestępcza zajmowała się przemytem imigrantów do krajów Europy Zachodniej.

- Prowadzona była na dwóch kierunkach przerzutowych, obok głównego "szlaku białoruskiego", także tzw. "szlakiem bałkańskim" – podał kpt. Straży Granicznej Dariusz Sienicki.

Migranci przedostawali się "szlakiem białoruskim" ze swoich krajów drogą lotniczą do Rosji lub bezpośrednio na Białoruś, skąd dowożeni byli w rejon granicy polsko-białoruskiej, którą następnie pieszo przekraczali nielegalnie poza terenem przejść granicznych. Po stronie polskiej migranci byli odbierani przez organizatorów procederu lub osoby z nimi współpracujące, a następnie samochodami transportowani do innych krajów Europy Zachodniej.

- Sprawcy działając w zorganizowanej grupie przestępczej w ramach ustalonego podziału ról, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu, werbowali kierowców, ustalali daty i miejsca przekroczeń granicy RP przez migrantów, ich liczbę, miejsca odbioru nielegalnych migrantów z rejonu granicy państwowej i ich dalszy przewóz – wyjaśniła Rębacz.

Pośrednicy, którzy brali udział w procederze zajmowali się m.in. wyszukiwaniem tzw. kurierów, czyli kierowców z samochodami, którzy jechali w rejon granicy polsko-białoruskiej.

- Migranci chcąc dostać się do jednego z krajów Europy Zachodniej musieli przeznaczyć na ten cel kwotę około 5000 dolarów lub Euro, natomiast tzw. „kurier” przewożący migrantów przez Polskę otrzymywał kwotę od 300 do 500 dolarów lub Euro za każdą osobę – podał Sienicki dodając, że w wielu przypadkach do wewnętrznych rozliczeń przestępcy wykorzystywali obrót kryptowalutami.

Przerzut migrantów "szlakiem bałkańskim" polegał na transporcie z kraju pochodzenia migrantów do Europy drogą morską i lądową przez Europę Południową do Polski. Miejsce docelowe było takie samo, czyli kraje Europy Zachodniej.

Zatrzymania 13 podejrzanych o przemyt migrantów dokonali w ostatnim czasie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG z Placówki w Sławatyczach, którzy działali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Dotychczasowa działalność funkcjonariuszy pozwoliła na rozbicie struktur dziewięciu międzynarodowych grup przestępczych.

Zarzuty przedstawiono już 73 podejrzanym.

- W kilku przypadkach, w związku z ujawnieniem i zabezpieczeniem środków odurzających i psychoaktywnych podejrzani usłyszeli również zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - uzupełnił.

Wobec 36 podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

W skład grup przestępczych wchodzili obywatele: Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Polski.

- Zdecydowaną większość migrantów stanowili obywatele: Syrii, Iranu i Afganistanu – ustalono.

Podejrzanym grozi 12 lat więzienia. Sprawy mają charakter rozwojowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski