Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłoś się na bezpłatne badania jamy ustnej w Lublinie

Magdalena Mizeracka
archiwum Polskapresse
"Wcześnie znaczy lepiej" - pod tym hasłem odbędzie się druga edycja prozdrowotnej akcji, którą naukowcy i studenci Uniwersytetu Medycznego przygotowali dla mieszkańców Lublina.

Od środy do piątku będą oni mogli przejść bezpłatne badania w zakresie wczesnego wykrywania raka jamy ustnej i chorób ogólnoustrojowych. Wystarczy w godz. 9-14 zgłosić się do Poradni Chorób Błon Śluzowych Jamy Ustnej przy ul. Karmelickiej 7.

- Druga edycja skierowana jest głównie do anglojęzycznych mieszkańców naszego miasta, ale każdy kto w tych dniach przyjdzie również zostanie zbadany - zapewnia dr Beata Petkowicz, kierownik Samodzielnej Pracowni Medycyny Jamy Ustnej Stomatologicznego Centrum Klinicznego. - Chcemy uświadomić mieszkańcom Lublina i regionu, jak niebezpieczny może być ten nowotwór, jakich objawów nie powinno się lekceważyć.

Głównym celem akcji pod hasłem "Wcześnie znaczy lepiej" jest badanie błony śluzowej jamy ustnej w zakresie wczesnego wykrywania raka i zmian przednowotworowych oraz edukacja pacjentów. W opinii specjalistów z zakresu medycyny jamy ustnej, błona śluzowa jest "ekranem" chorób ogólnoustrojowych, m.in. metabolicznych, reumatycznych, nowotworowych. Pacjenci będą mieli skontrolowane również ciśnienie krwi oraz poziom glukozy.

I edycja akcji, która odbyła się w maju, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. - W ciągu czterech dni przebadaliśmy 769 osób. Najmłodszy pacjent miał 9 miesięcy, a najstarszy miał 86 lat - informuje dr Petkowicz. - Wykryliśmy 173 przypadki zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, skutkiem czego przeprowadziliśmy 22 biopsje diagnostyczne (wycinkowe). U 36 pacjentów zmiany zostały wycięte. Zbadaliśmy też 113 pacjentów w zakresie chorób przyzębia.

U uczestników akcji stwierdzono również 3 nowotwory: dwa przypadki raka błony śluzowej, jeden raka drobnego gruczołu śluzowego. - Stwierdziliśmy również wiele zmian przednowotworowych. Rak jamy ustnej jest lekceważony, a przecież jego śmiertelność jest ogromna. Pacjenci zgłaszają się do nas za późno, bo myślą, że jak nie mają dolegliwości to nic złego się nie dzieje. Chcemy zmienić takie myślenie - dodaje dr Petkowicz.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski