Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima w Lublinie: Odśnieżają, a śniegu nie ubywa

Artur Jurkowski, IL
Plac Litewski. Centrum miasta to najlepiej odśnieżona część Lublina. Sytuacja w dzielnicach położonych na obrzeżach miasta jest o wiele gorsza.
Plac Litewski. Centrum miasta to najlepiej odśnieżona część Lublina. Sytuacja w dzielnicach położonych na obrzeżach miasta jest o wiele gorsza. Jacek Babicz
Od początku stycznia lubelski ratusz wydał na walkę z zimą 3 miliony złotych. - Drogi są przejezdne, ale nie do końca jesteśmy usatysfakcjonowani - mówi prezydent Lublina.

- Komunikacja zbiorowa działa sprawnie. Drożność miasta jest zachowana. Utrudnienia związane z nawiewaniem śniegu oraz oblodzeniem są sukcesywnie usuwane. Ale nie do końca jesteśmy zadowoleni ze stanu, jaki panuje w Lublinie - przekonywał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W czwartek przedstawił raport z odśnieżania miasta.

- Od 18 stycznia na drogach pracuje prawie cały zakontraktowany sprzęt. Główny układ komunikacyjny jest cały czas przejezdny, nie mieliśmy też problemów w ruchu tranzytowym - mówił Adam Borowy, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów.

O ile główne ulice są przejezdne, to już na peryferiach sytuacja jest dramatyczna. - Na Ponikwodzie do odśnieżania ulic, m.in. Nasturcjowej, Narcyzowej, Goździkowej skierowaliśmy ciężki sprzęt: równiarki, ładowarki. Podobnie było z rejonem ulic Krężnickiej i Głównej - wyliczał Borowy.

Na ulice wysypano 3,7 tys. ton soli. Z centrum zostało wywiezionych 2500 m sześc. śniegu. - To 250 dużych ciężarówek - wyliczał Borowy.

Nie odbyło się bez wpadek. - Ukaraliśmy mandatami pracowników dwóch firm odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie ulic. Jedna odpowiada za rejon ul. Podwale, druga - okolice Bohaterów Monte Cassino, Jana Pawła II - wskazywał Jacek Kucharczyk, komendant lubelskiej Straży Miejskiej.

Funkcjonariusze przekonują, że rzadko sięgają po bloczek z mandatami.

- Łącznie wystawiliśmy ich 17. Mandaty to ostateczność. Udzieliliśmy też 39 pouczeń - dodał Kucharczyk.

W ciągu dwóch ostatnich tygodni strażnicy przeprowadzili 991 kontroli, z czego 229 dotyczyło zimowego utrzymania chodników, a 180 - dróg. - Powołaliśmy specjalną sześcioosobową grupę, która będzie się zajmowała kontrolą zaśnieżenia ulic i chodników - uzupełniał Kucharczyk.

130 tys. zł miesięcznie kosztuje zimowe utrzymanie przystanków komunikacji miejskiej. W Lublinie jest ich 676. - I są odśnieżone. Choć nie wszystkie na całej długości - przyznał Tomasz Fulara, prezes MPK.

W styczniu na walkę z zimą ratusz wydał 3 mln zł.

Sprawdź, gdzie zgłosić zimową interwencję

Podobnie jak w ubiegłym roku, miasto zostało podzielone na osiem stref zimowego utrzymania.

Za porządek na terenie każdej z nich odpowiedzialna jest konkretna firma. Przypominamy, że tylko ulice, chodniki, schody i kładki dla pieszych, które znalazły się w wykazie na stronie BIP Urzędu Miasta, są odśnieżane w pierwszej kolejności. To one znajdują się pod stałą opieką miasta. Pozostałe miejsca zostaną odśnieżone dopiero po zgłoszeniu telefonicznym mieszkańców. Wystarczy zadzwonić do Zarządu Dróg i Mostów (tel. 81 466 57 89, w godz. 6-21) lub do Straży Miejskiej (tel. 986 - całodobowo).

Szczegóły dostępne na stronie www.um.lublin.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski