Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima w mieście, czyli pomysł dla tych, którzy nie wyjeżdżają na ferie

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Ferie zimowe to okres, gdy uczniowie odpoczywają od nauki, a czas mogą spędzić nie myśląc o kartkówkach i sprawdzianach. Lublin już od kilku lat gwarantuje liczne zajęcia artystyczne, sportowe i edukacyjne dla uczniów z miasta. W tym roku oferta przeznaczona jest także dla dzieci z Ukrainy.

Województwo lubelskie w tym roku jako pierwsze rozpoczyna ferie. Uczniowie szkół na odpoczynek udadzą się już 16 stycznia, a zakończą go 29 stycznia.

Już 5 stycznia ruszają zapisy dla najmłodszych na udział w miejskim projekcie "Zima w mieście". Chęć udziału należy kierować bezpośrednio do organizatora atrakcji, na którą mamy ochotę się wybrać.

- Przewidziana liczba miejsc na zajęcia sportowe to 1800, w tym 300 na półkolonie, natomiast z oferty kulturalnej akcji Zima w mieście skorzysta ponad 4000 dzieci - informuje Izolda Boguta z lubelskiego ratusza.

W tym roku odbędą są także zajęcia dla dzieci z Ukrainy. Będą one prowadzone w łączonych grupach polsko-ukraińskich. Miasto nie potrafi oszacować, ile ukraińskich dzieci weźmie udział w warsztatach. Jak się dowiedzieliśmy, w wielu jednostkach uczestnicy zza wschodniej granicy będą mogli korzystać z pomocy tłumacza.

A co w programie?

Organizatorzy przede wszystkim stawiają na aktywność fizyczną, stąd bogata oferta zajęć sportowych. Basen, karate, ścianka wspinaczkowa, lodowisko czy trampoliny to tylko nieliczne z wybranych atrakcji.

Miasto zadbało także o bogatą ofertę kulturalną i edukacyjną. Uczestnicy spotkań i półkolonii będą mogli wziąć udział w warsztatach dubbingowych, napisać i skomponować własną piosenkę lub napisać sztukę teatralną.

Osiedlowe domy kultury także zaangażowały się w akcję. W ich ofercie znajdziemy warsztaty artystyczne, takie jak garncarstwo czy warsztaty taneczne, cyrkowe, plastyczne i muzyczne. Oprócz nich, w programie znajdą się też wycieczki i aktywności sportowe.

Przez cały okres trwania ferii w kinie studyjnym "Bajka" będą odbywać się pokazy filmowe dla dzieci, a tuż po nich konkursy filmowe z nagrodami. W repertuarze znalazły się między innymi "Kopciuszek i kamień życia”, „Bella i Sebastian. Nowe pokolenie”, „Uwolnić Poly” czy „Kot w butach. Ostatnie życzenie”. Projekcje odbywać się będą w języku polskim i ukraińskim. Przygotowano 718 darmowych biletów dla dzieci mieszkających w Lublinie (po wyczerpaniu limitu bilety w cenie 14 zł grupowy, 17zł ulgowy, 20zł normalny), oraz 390 sztuk na seanse w języku ukraińskim.

Młodzież w trakcie ferii będzie mogła skorzystać z lodowiska Biały Orlik, a także 7 szkolnych basenów. W wybranych placówkach oczekiwać będzie na nich ciepły posiłek.

Na co warto zwrócić uwagę i gdzie się wybrać?

  • Fundacja Czerwono-Czarni zaprasza młodzież w wieku 12-18 lat na trening koszykówki z zawodnikami Polski Cukier Pszczółka Start Lublin. Każdy uczestnik z treningu wyjdzie z pamiątkową koszulką drużyny. Zajęcia będą odbywać się w pierwszym tygodniu ferii.
  • Młodzieżowy dom kultury nr 2 zaprasza wszystkich uczniów na bezpłatne warsztaty artystyczne. W programie nauka gry na ukulele, warsztaty taneczne z lat 20. i 30. czy warsztaty tworzenia tyflografiki (przedstawienie sztuki za pomocą dotyku)
  • Bioteka zaprasza na warsztaty z robotyki, fotografii poklatkowej i literacko-plastyczne. Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, dostępne będą w drugim tygodniu ferii (od 23 stycznia). Należy się spieszyć, bo obowiązuje limit miejsc (12)
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Radia Lublin zaprasza dzieci w wieku 8-15 lat na półkolonie organizowane w siedzibie radia, konkretnie w studiu im. Budki Suflera. Trenerzy będą przygotowywać uczestników do udziału w słuchowisku, by na sam koniec nagrać "Smutne życie hrabiego" opowiadające historię Aleksandra Fredry (rok 2023 został ogłoszony rokiem komediopisarza)

Akcję „Zima w mieście” wsparło finansowo Towarzystwo Wspierania Partnerstwa Miast Münster-Lublin. Dzięki środkom uzyskanym w wyniku zbiórki publicznej na rzecz pomocy uchodźcom wojennym w Lublinie, przeprowadzonej z inicjatywy miasta partnerskiego Münster, polskie i ukraińskie dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach artystycznych i zajęciach sportowych.

Pełna oferta zajęć, terminarz, zasady uczestnictwa, oraz inne ważne informacje dostępne są na stronie internetowej. Informacje dostępne są zarówno w języku polskim i ukraińskim.

JS

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski