Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Jurij Szatunow, rosyjski śpiewak, który spopularyzował hit polskich wesel „Biełyje Rozy”

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Jurij Szatunow na swoim koncercie w Moskwie w kwietniu bieżącego roku
Jurij Szatunow na swoim koncercie w Moskwie w kwietniu bieżącego roku Fot. Shatunov.com
W podmoskiewnym Domodiedowie, w wieku 48 lat, zmarł w drodze do szpitala Jurij Szatunow. Artysta, który jeszcze w ZSRR jako nastolatek śpiewał piosenkę „Biełyje Rozy”, będącą hitem polskich wesel i biesiad, dostał zawału serca.

O śmierci Szatunowa poinformował rosyjskie media rzecznik artysty Arkadij Kudriaszow. „Dzisiaj w nocy w karetce pogotowia serce Jurija przestało bić” – cytuje przedstawiciela Jurija Szatunowa rosyjska agencja Intefax.

Przypuszcza się, że Jurij Szatunow, będący wychowankiem rosyjskiego sierocińca, w karetce pogotowia ratunkowego również przyszedł na świat.

Uciekał z internatu i włóczył się po Rosji

Gwiazda rosyjskiej muzyki popularnej, jak piszą w pośmiertnych publikacjach o Szatunowie rosyjskie media, urodziła się 6 września 1973 r. w zwykłej sowieckiej rodzinie w mieście Kumiertau, na południu Autonomicznej Republiki Baszkortostanu. Relacje między rodzicami Jurija nie układały się najlepiej. Po rozwodzie z mężem, kiedy syn miał trzy lata, matka Jury zmieniła mu nazwisko na swoje panieńskie, a kilka lat później, podupadając na zdrowiu, oddała syna do internatu, z którego chłopak wielokrotnie uciekał. Włóczył się po Baszkirii oraz sąsiednim obwodzie orenburskim, aż wreszcie został złapany i postawiony przed komisją, która skierowała nieletniego włóczęgę do domu dziecka.

W połowie lat 80. minionego stulecia w domu dziecka w charakterze kierownika kółka muzycznego pojawił się młody kompozytor Sergiej Kuzniecow, szukający wykonawców swoich piosenek. Z uzdolnionych muzycznie sierot Kuzniecow powołał pierwszy skład legendarnego później zespołu estradowego Łaskowyj Maj, którego wokalistą do końca istnienia projektu, czyli do roku 1992, był Jurij Szatunow.

Był lepszy od La Toyi Jackson

O popularności Łaskowego Maju w ZSRR świadczy historia z moskiewskimi koncertami La Toyi Jackson, przed której występem w 1989 roku na stadionie Olimpijskim w Moskwie publiczność „rozgrzewali” chłopaki z sierocińca. Gdy schodzili ze sceny przed wejściem na nią „właściwej gwiazdy”, widownia zaczynała świecić pustkami, gdyż większość widzów interesował Łaskowyj Maj, a nie amerykańska artystka. Jak wspominał dyrektor artystyczny Łaskowego Maju Andrej Razin, dzięki temu, że afisz koncertowy La Toyi Jackson zapowiadał także występ jego podopiecznych, amerykańska śpiewaczka sprzedawała w Moskwie niemal 70 tys. biletów dziennie.

Hit napisany po pijaku

Największym hitem Łaskowego Maju i jego solisty Jurija Szatunowa stała się piosenka „Biełyje Rozy”, zaśpiewana przez Szatunowa w studio nagraniowym w roku 1988 i napisana kilka lat wcześniej przez założyciela zespołu Sergieja Kuzniecowa, który twierdził, iż skomponował melodię i ułożył tekst pod wpływem alkoholu.

„Biełyje Rozy” stały się hitem numer jeden w ZSRR, a nawet poza jego granicami. Popularność piosenki szybko dotarła do Polski, gdzie dopiero raczkował gatunek o nazwie disco polo.

Discopolowy zespół Grupa Amora pierwszy zaadaptował sowiecki hit do polskich realiów i włączył „Biełyje Rozy” do repertuaru, tłumacząc wcześniej rosyjski tekst na język polski.

Od tamtej pory bez przeboju Jurija Szatunowa, śpiewanego po rosyjsku bądź po polsku, obchodzi się w Polsce rzadko która biesiada.

W ostatnich latach życia Szatunow niemal nie wychodził z sądów, walcząc o prawa autorskie do swoich największych hitów wraz z byłym producentem. Próbował też robić karierę solową, która była jednak bladym cieniem sukcesów, odnoszonych przez artystę u schyłku ZSRR i w pierwszym roku istnienia Rosji po upadku sowieckiego imperium.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmarł Jurij Szatunow, rosyjski śpiewak, który spopularyzował hit polskich wesel „Biełyje Rozy” - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski