Zmiany w szkołach branżowych. Od września zaczną tam rządzić pracodawcy

Maciej Wijatkowski
Szkołami branżowymi od września zaczną rządzić pracodawcy
Szkołami branżowymi od września zaczną rządzić pracodawcy Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
Idą zmiany w szkołach branżowych, zwanych popularnie zawodowymi. Uczniowie będą spędzać więcej czasu u pracodawców, egzaminy końcowe będą obowiązkowe, kształcenie nauczycieli także.

Liczba uczniów szkół zawodowych przez ostatnie lata systematycznie spadała. Według danych z Systemu Informacji Oświatowej, dostarczonych przez lubelskie kuratorium, w 2016 roku w zasadniczych szkołach zawodowych uczyło się 2704 uczniów, w 2017 po zmianie nazwy na branżowe - 2406, a w 2018 - 2388. Od 1 września wejdą w życie nowe przepisy.

Zmiany dotyczą ukierunkowania nauki na potrzeby biznesu. Ponad 48 proc. pracodawców nie może znaleźć potrzebnych pracowników, a jeśli już ich znajdą, muszą łożyć na ich szkolenia, co nie tylko jest kosztowne, ale wydłuża czas do chwili podjęcia konkretnej pracy.

Pracodawcy w szkołach

Według poprawek, zreformowane szkolnictwo zawodowe ma się opierać na ściślejszej współpracy z pracodawcami. Większość szkół już ma umowy, ale od nowego roku szkolnego nauka zawodu odbywać się będzie nie w szkole, tylko u pracodawcy.

- Absolwent gimnazjum dostarcza szkole dwa dokumenty - mówi dyrektor Zespołu Szkół nr. 2 w Milejowie, Dariusz Szafranek. - To świadectwo ukończenia gimnazjum i umowa z pracodawcą. Pracodawca łoży na wykształcenie pracownika młodocianego w pożądanym kierunku, a po trzech latach i zdaniu przez ucznia egzaminu, otrzymuje refundację kosztów - dodaje.

Egzamin obowiązkowy i staż w zakładzie pracy

Ustawa nakłada obowiązek przystąpienia do egzaminu zawodowego. Dotychczas było to dobrowolne.

- Jeśli uczeń przystępował do egzaminu i go zdał - zaznacza Dariusz Szafranek - szkoła dostawała wyższą subwencję. U nas do egzaminów przystępowali prawie wszyscy, z nielicznymi wyjątkami. Tu niewiele się zmieni.

Uczniowie nie będący młodocianymi pracownikami będą mogli na podstawie umowy z pracodawcą realizować staż uczniowski. Staż będzie się odbywał w rzeczywistych warunkach pracy i będzie odpłatny.

Szkolenie nauczycieli

Ustawa wprowadza też obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli u pracodawców.

- My szkolimy np. techników informatyków - mówi dyrektor Szafranek. - To też praktycznie nieustanne szkolenie ich nauczycieli. Jeśli zakres szkoleń się zwiększy i środki na nie także, to tylko dobrze.

Na spotkaniach dyrektorów z władzami oświatowymi i związkami podnoszono potrzebę utworzenia ośrodków doskonalących i wprowadzenia ich certyfikacji. To nie tylko dałoby pewność poziomu, lecz i zlikwidowałoby masowo powstające firmy, które szkolą bez pożądanych kwalifikacji.

Co jeszcze się zmieni

Samorządy dostaną więcej pieniędzy dla szkół kształcących w zawodach, na które jest większe zapotrzebowanie. Większą subwencję dostaną szkoły o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa narodowego.

Szkoły II stopnia będą oferowały kształcenie w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej, w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kto najczęściej uprawia seks w pracy? [lista zawodów]

Do tych lekarzy ustawiają się kolejki pacjentów w województwie lubelskim

Znani lublinianie. Ale czy wiesz czym się zajmują? (QUIZ)

Bieg City Trail. Deszczowa pogoda ich nie wystraszyła (ZDJĘCIA)

Magda Gessler w Karczmie Ordynat w Wielączy koło Zamościa. Jak zakończyły się „Kuchenne rewolucje" na Roztoczu?

Motomikołaje znów odpalili swoje maszyny. Zbierają pieniądze dla dzieci (ZDJĘCIA, WIDEO)

Zobacz też: Plebiscyt Nauczyciel na Medal - wręczenie medali i nagród

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie