Zniknął ślad po mrocznej historii Lublina. Robotnicy zakryli hitlerowski napis

Małgorzata Szlachetka
Czy ślady po hitlerowskiej knajpie także należą do dziedzictwa Lublina?
Czy ślady po hitlerowskiej knajpie także należą do dziedzictwa Lublina? Jacek Babicz
W czasie remontu został zamalowany niemiecki napis z czasów II wojny światowej. Gospodarzem budynku przy ul. Wieniawskiej jest lubelski oddział IPN.

W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili sobie przy ul. Wieniawskiej knajpę. Budynek znalazł się na terenie tzw. dzielnicy niemieckiej. Śladem po hitlerowskiej Gospodzie Ulmen był napis po niemiecku "Izba Myśliwska", znajdujący się wewnątrz, nad wejściem. Okazuje się, że został zamalowany.

Instytut Pamięci Narodowej wykorzystuje pomieszczenie jako swój magazyn. Nie jest ono dostępne dla osób z zewnątrz. Przy ul. Wieniawskiej 15 mieści się Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu lubelskiego oddziału IPN.

- Napis został zakryty podczas ostatniego remontu, bo musieliśmy osuszyć ściany i ponownie je pomalować. Nie była to nasza świadoma decyzja, zapewne wynikała z braku wiedzy historycznej ze strony wykonawcy prac - informuje dr Sławomir Poleszak, naczelnik Oddziałowego Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

- Dlaczego robotnicy nie zostali wcześniej uczuleni na to, co jest na ścianie? - pytamy.

- Trudno jest mi obecnie odpowiedzieć na to pytanie. Sprawa jest w kompetencjach dyrektora Jacka Weltera, który obecnie jest na zwolnieniu lekarskim - usłyszeliśmy w piątek od Sławomira Poleszaka z Instytutu Pamięci Narodowej.

Budynek przy ul. Wieniawskiej nie jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków, ale podlega ochronie w ramach zabytkowego zespołu Śródmieścia. Na czym to polega? Instytut Pamięci Narodowej nie miał obowiązku występować do miejskiego konserwatora zabytków o zgodę na usunięcie napisu, bo był on wewnątrz budynku. Zgoda konserwatora byłaby konieczna, gdyby właściciel chciał przebudować nieruchomość, albo ją zburzyć.

- Hitlerowski napis był śladem ciemnej historii Lublina, który mimo wszystko powinien być zachowany. Nie jest to oczywiście równoznaczne z gloryfikacją nazizmu. Taka instytucja jak IPN powinna mieć tego świadomość, tym bardziej, że zajmuje się badaniem wiedzy o trudnych momentach historii Polski - komentuje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.
Miejski konserwator zabytków dodaje: - W takich przypadkach zawsze powraca pytanie, czy powinniśmy zachowywać tego rodzaju ślady. Na przykład jakiś czas temu z rektoratu UMCS został zdjęty napis "Nauka w służbie ludu".

Przypomnijmy, że w 2011 roku w mieszkaniu przy ul. Ogrodowej, w czasie remontu, zostały odkryte napisy i rysunki zrobione tam w czasie niemieckiej okupacji Lublina. Niemcy urządzili sobie w kamienicy kasyno. Właściciele i administratorzy budynku zdecydowali się na usunięcie śladów mrocznego epizodu z przeszłości tego budynku.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasandra
...okazało sie jaki cel i poziom "edukacji" i czemu(albo komu) ma słuźyć ta instytucja,którą niekiedy nazywają "instytut pogardy narodowej pisu" nie mówiąc o poziomie pracowników.
j
johnny
CHistorykiem?
d
dziadek
W latach 70. byla tutaj strzelnica (dwa stanowiska) WKS "Lublinianka". Trenerem byl wtedy p.Dworakowski. Co nam zostalo z tamtych lat?
j
ja
I oni badają historię Polski?
J
Jan
Mieścił się tutaj Lubelski Klub Strzelectwa Sportowego "UNIA"
oraz siedziba Lubelskiego Związku Strzelectwa Sportowego póki ich nie wykurzono ze szkodą dla sportu strzeleckiego
c
ciekawski
kto i na jakiej podstawie utworzył indywidualne miejsca parkingowe opatrzone numerami samochodów będących własnością pracowników ipn. Co na to żuk? Czy pan cenzor wytnie ten wpis?
d
dr Marco
Rozpirzyć i to szybko !
e
ech
"Śladem po hitlerowskiej Gospodzie Ulmen był napis po niemiecku "Izba Myśliwska", znajdujący się wewnątrz, nad wejściem.". Jest napisane, że wewnątrz czyli w środku budynku, a nie na zewnątrz co pokazuje zdjęcie !
M
Marla
bez wzgledu na usrtoj winny musi byc!!!!! Pozdrawiam
R
Rudolf
Nie wierzę, by robotnicy nie pytali co zrobić z tym napisem ? Ale teraz na kogoś trzeba zgonić !
l
lucyper
a na ch.. ta firma komu potrzebna za takie potężne,społeczne pieniądze
a
anka
Nie była to nasza świadoma decyzja, zapewne wynikała z braku wiedzy historycznej ze strony wykonawcy prac - informuje dr Sławomir Poleszak. Naczelnik nie zwalaj winy na wykonawców. To TY jesteś "chistorykiem", doktorem, a czepiasz się malarzy pokojowych.
K
Knajpa :D
Powinni tam zrobić jakąś knajpkę z II wojny swiatowej. Udekorowac eksponatami replikami itp. duzo osób by tam chodziło. Z takiego ładnego budynku zrobic magazyn to po prostu porażka, zwłaszcza ze budynek stoi w centrum miasta. IPN powinien wychodzic do ludzi a nie zamykać się na ludzi. Kto by nie chciał sie napic kawy w "muzeum" i dyskutowac o tym z ludźmi ? :D
o
op
Trzeba było pokazać palcem, że "tego nie ruszać" i nie byłoby afery.
B
Blob.
To jest bardzo fajny budynek.Szkoda że nie jest udostępniony ogółowi jako na przykład knajpa.O ile pamiętam tam kiedyś mieściła się jakaś strzelnica,tak przynajmniej głosił napis na obiekcie.Nigdy nie byłem w środku,ciekawe jakie tam są wnętrza,kiedy obiekt wybudowano i po co?
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski