Znowu mniej susłów w Świdniku po zimie

Aleksandra Dunajska
Archiwum
Udostępnij:
Świdnickie susły perełkowane niezbyt pomyślnie przetrwały zimę. Nie przeżyło jej prawdopodobnie 70 proc. z i tak już niewielkiej kolonii. Naukowcy mają jednak nadzieję, że będzie lepiej. Wszystko zależy od tego, ile młodych gryzoni za kilka tygodni zjawi się na świecie.

Susłów w Świdniku ubywa od kilku lat. Jeszcze w 2006 r. w Świdniku było ich 12 tys. a już wiosną 2009 - zaledwie 150 sztuk. Po badaniach w 2011 r. okazało się, że gryzoni nie ma więcej niż pięć, może siedem osobników. Powodów było kilka: zbyt duże przegęszczenie susłów na ograniczonym terenie siedliska, grasujące koty, psy i lisy, niekorzystna pogoda. Chcąc ratować kolonię w ub. r. naukowcy, we współpracy z właścicielem terenu zamieszkiwanego przez susły - Portem Lotniczym Lublin, przesiedlili 150 gryzoni z rezerwatu Popówka na Zamojszczyźnie. A kilka tygodni temu rozpoczęli pierwsze, wiosenne liczenie susłów.
- Zatykaliśmy nory i po tym, ile z nich zostało odetkanych, poznaliśmy ile zwierząt przeżyło zimę - tłumaczy Krzysztof Próchnicki, ekspert z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Wyniki nie są jednak optymistyczne. - Doliczyliśmy się około 45 osobników. To oznaczałoby, że śmiertelność sięgnęła 70 proc. czyli dużo - zazwyczaj to maksymalnie 60 proc, ale dla kolonii ustabilizowanych. Jedna z przyczyn to lekka i krótka zima, która dla susłów nie jest korzystna, bo się wtedy często się wybudzają, tracą energię i giną. Druga to fakt, że reintrodukowane susły trafiły w nowe, a tym samym na początku obce środowisko - tłumaczy Próchnicki. - Ale to wszystko bardzo wstępne dane - zastrzega.

Naukowiec podkreśla, że wszystko zależy teraz od tego, ile młodych urodzi się za kilka tygodni. - Jeśli przynajmniej co druga samica będzie miała młode jest szansa, że liczebność kolonii się ustabilizuje. Chociaż przyznam, że martwię się czy tak będzie - początek kwietnia czyli okres rui samic był zimny i mokry. A to nie sprzyja rozrodowi - wyjaśnia Próchnicki.

Krzysztof Próchnicki podkreśla, że ten rok będzie miał decydujące znaczenie dla przyszłości świdnickiej kolonii. - Gdyby urodziło się sporo młodych i kolonia utrzymałaby liczebność na poziomie kilkudziesięciu osobników, przy w miarę sprzyjającej zimie ma szansę się odrodzić w kolejnych latach. Mam nadzieję, że tak się stanie - tłumaczy.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
hart
Przenieść susły na Pojezierze -łeczynsko -Włodawskie lub Roztocze
d
dr Marco
Wpuścić na ten teren kilka wygłodzonych, acz łownych i sprytnych kocurów.
l
lube
Jakie straszne zmartwienie dziennikarzy i opłacanych zielonych biednymi susłami. Ostatnio zabierali staremu człowiekowi 2 konie / cała Polska widziała / bo były za chude lecz żaden z zabieraczy nie spojrzał na właściciela , na jego stan fizyczny i psychiczny po wieloletniej harówce w PRL .
Człowiek nie jest sensacją - chyba , że zabije dziecko i da się na tej wiadomości zarobic.
a
ałtor
czyli to nie budowa lotniska zabija susły tylko lisy i koty
K
Karol
To ekolodzy pozatykali im norki?? Może dlatego wyginęły? Może się podusiły maleństwa???
z
zawodnik
No patrzcie Państwo toru motocrossowego nie ma już parę lat a Susły szlag trafia. Lubię te małe zwierzątka ale tak sobie myślę że to ekolodzy ich wpuścili w maliny a nie tor lub lotnisko. Ja mam firmę na pograniczu terenu objętego przez konserwatora zabytków i stwierdzam że to on jest głównym powodem degradacji tego pięknego parku. Nadejdą dni -mam taką nadzieje- że odpowiedzą za swoje poczynania ekolodzy i konserwatorzy zabytków
R
RabBinLaden
susły które jakiś elektryk cichcem bez zgody (sic!) ekologów przeniósł z zamojszczyzny a strata 100 ha lasu - no ekolodzy - super - mam nadzieję że się cieszycie - możecie spokojnie "pogratulować" sobie sukcesu w obronie zwierzątek... Niestety chyba jednak za dużo trawki paliliście - susłom lotnisko NIE PRZESZKADZAŁO!!!! wręcz przeciwnie - samoloty odstraszają (odstraszały) drapieżniki. Czasmi myślę,że ci "ekolodzy" nie walczą o ekologię tylko robią niepotrzebny szum medialny - ileż to mieliśmy niedawno drastycznych wycinek drzew - Gdzie wtedy byliście???? Wszak drzewa to ostoja dla ptactwa!! Przez wasze zaniechania ja zostałem zmuszony do oglądania srających gdzie popadnie gołębi, skrzecząccyh kawek i posępnych wron!!!! cała świergocząca drobnica została z miast wyeliminowana!!! no ale wszak polacy uwielbiają jak ich ktoś spod znaku wrony gnębi... kiedyś do ausralii sprowadzono króliki, potem psy, w innych rejonach zrobiono podobnie - skutki tego były opłakane...
T
Toto
Pan "ekspert" upraszcza sprawę - ilość odetkanych norek mówi bezpośrednio o... ilości odetkanych norek. Wcale nie musi się to przekładać wprost na ilość osobników w kolonii.
G
Gość
No to "społeczeństwo ludzkie" ciebie wykończy... tak jak wszelkie życie, które je otacza. Kiedyś się mówiło - "żyj i daj żyć innym" - teraz pierwszą zasadą jest: żyj i WYKOŃCZ innych.
Tylko że głupcy nie wiedzą, pomimo, że im się o tym mówi - ICH życie zależy od życia innych - jeżeli tych innych wykończą - sami też zdechną.
Celowo użyłem słowa "zdechną" w stosunku do człowieka... wszak istota bezrozumna, pomimo, że sama mieni się "człowiekiem" - istotą rozumną NIE JEST. Zatem - zwierzęciem, wiec nie umiera, a zdycha.
k
kinol
Niniejszym zgłaszam sie na ochotnika.Chcę zostac etatowym susłem aby zaznac opieki organizacji ekologowych i otrzymywac dotacje,zapomogi i dofinansowania.Zobowiązuje sie do postępowania zgodnego ze zwyczajami Susłów,nie gryzienia karmiącej ręki,i intensywnej kopulacji w celu rozmnożenia szeregów Susłów w imię Swietlanej Przyszłości.Jednocześnie zrzekam się praw obywatelskich członka społeczeństwa ludzkiego.
k
kinol
Niniejszym zgłaszam sie na ochotnika.Chcę zostac etatowym susłem aby zaznac opieki organizacji ekologowych i otrzymywac dotacje,zapomogi i dofinansowania.Zobowiązuje sie do postępowania zgodnego ze zwyczajami Susłów,nie gryzienia karmiącej ręki,i intensywnej kopulacji w celu rozmnożenia szeregów Susłów w imię Swietlanej Przyszłości.Jednocześnie zrzekam się praw obywatelskich członka społeczeństwa ludzkiego.
l
lekarz amator
Tyle, że one(susły) zaczęły masowo padać po rozpoczęciu budowy toru motocrossowego i pasa startowego i nawet zmiana planów tego nie powstrzymała...

Ps. Pamiętaj, że to nie ekolodzy wystąpili to PE o objęcie ochroną tego terenu i kolonii susłów, a politycy, którzy wykorzystując Natura 2000 na całe lata zablokowali wszelkie możliwości inwestycyjne na tym terenie - wszelkie poza własnymi, bo wystąpienie o nadanie statusu Natura 2000 miało miejsce w 5 lat od powołania przez lokalne samorządy spółki PLL z lokalizacją "lotniska" na wspomnianym terenie...

I kto tu z perspektywy czasu okazał się eko-nomicznym terrorystą?
d
dr Marco
Zaraz by ekolodzy-terroryści podnieśli giwałt, że lotnisko im przeszkadza się rozmnażać
a
art. 441 k.c.
Pamiętasz jeszcze jak zbawienny wpływ na tę kolonię susłów miał mieć wybudowany bez pozwolenia, a sfinansowany w robotach przez ratusz "tor motocrossowy"?

Pamiętasz jeszcze jak zbawienny wpływ na tę kolonię susłów miała mieć budowa i sąsiedztwo pasa startowego "lotniska"?

Pamiętasz jeszcze kto, kiedy i na jakiej podstawie wystąpił do PE o nadanie terenom pod Świdnikiem statusu Natura 2000?

Wcześniej czy później "naukowcy" również poniosą tzw. odpowiedzialność solidarną z art. 441 k.c. za doprowadzenie do fizycznej eksterminacji susła perełkowanego w strefie Natura 2000 po Świdnikiem - solidarną nie znaczy proporcjonalną...
s
sa
No i okazuje się, że Susły "dały plamę" i port lotniczy nie musiał być budowany tam gdzie jest a środowisko byłoby mnie zdegradowane niż jest. Co na to "(bez)radni - derektorzy" od lotniska i Susłów, ha.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie