Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy z PZL-Świdnik: Rząd gra na zwłokę

Piotr Nowak
Anna Kurkiewicz/ Polskapresse
„Solidarność” w PZL-Świdnik chce szybkiego rozstrzygnięcia przetargu i pisze do premiera.

Przetarg na zakup 50 wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii jest już na finiszu. Rząd negocjuje z francuską firmą Airbus Helicopters wielkość inwestycji w Polsce. - Znamy termin zakończenia negocjacji offsetowych. Będą prowadzone do końca lipca. Wtedy nastąpi rozstrzygnięcie - informuje Artur Soboń, poseł PiS.

Umowę z Airbusem parafował jeszcze rząd PO-PSL. Rząd PiS zapowiedział zmiany, które umożliwią uwzględnienie interesów krajowych fabryk. - Chcemy oprzeć możliwości działania polskich śmigłowców na polskich fabrykach w Mielcu i Świdniku, nie rezygnując z Caracala - mówił w lutym Antoni Macierewicz, szef MON.

Związkowcy z lotniczej „Solidarności” przypomnieli teraz politykom PiS o ich obietnicach. W liście do premier Beaty Szydło skrytykowali rząd za brak zmian w przetargu. - W postępowaniu rządu widzimy grę na zwłokę - twierdzi Andrzej Kuchta, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PZL-Świdnik.

- Rozumiem presję na tę decyzję, ale oczekujemy na koniec negocjacji offsetowych. Przetarg można rozstrzygnąć szybko tylko w jeden sposób - podpisując końcową umowę z francuskim producentem. Tego ani ja, ani związkowcy byśmy nie chcieli - odpowiada poseł Soboń.

Dlaczego rząd odwleka wydanie decyzji? - Moim zdaniem, jest to związane ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie. Rząd nie chce zrazić do siebie części sojuszników - dodaje Kuchta. Z wcześniejszych wypowiedzi polityków PiS i szefa MON wynika, że jest duża szansa na zakończenie przetargu bez wyboru oferty.

Przypomnijmy, postępowanie w sprawie przetargu na śmigłowce trwa od stycznia ub. roku, gdy to MON rozpoczęło analizę ofert PZL-Świdnik, PZL z Mielca i Airbus Helicopters. Kilka miesięcy później Bronisław Komorowski, ówczesny prezydent, ogłosił skierowanie do dalszych prac propozycji francuskiego Airbusa. Decyzję rządu PO-PSL skrytykowali związki zawodowe i politycy ówczesnej opozycji. Argumentowali, że Airbus nie ma w Polsce swojego zakładu, więc pieniądze zamiast trafić do rodzimych fabryk, wypłyną za granicę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski