– W 2022 roku na terenie powiatu lubelskiego grodzkiego doszło do 114 wypadków drogowych, w których zginęło 6 osób, a obrażenia odniosło 114. W tym samym okresie do policji zgłoszono 4485 kolizji drogowych – informuje podinspektor Tomasz Gil, Komendant Miejski Policji w Lublinie.
Funkcjonariusze przedstawili raport ze swojej działalności za 2022 r. W najbliższy czwartek (30 marca) stanie się on przedmiotem obrad na sesji Rady Miasta Lublin.
Na ulicach Lublina jest bezpieczniej
Z policyjnych statystyk za 2022 r. wynika, że w porównaniu z 2021 r. na drogach zginęło mniej osób (w 2021 r. było osiem ofiar, w 2022 - sześć). Spadła także liczba rannych (o 30) i wypadków (o 15). Funkcjonariusze odnotowali też o 887 kolizji mniej niż w 2021 r.
Najczęstszą przyczyną wypadków było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. W sumie takich zdarzeń było 27. Niebezpiecznie było też na przejściach. Z powodu nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych doszło do 26 wypadków, w wyniku których śmierć poniosły dwie osoby, a 24 zostało rannych.
- Największe zagrożenie dla tego rodzaju uczestników ruchu odnotowano na ul. Andersa (cztery wypadki) - wskazuje Gil.
Przypomnijmy, że od 1 czerwca 2021 r. obowiązuje przepis stanowiący o tym, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo w momencie, gdy znajduje się już na pasach.
W 2022 r. najwięcej wypadków miało miejsce na al. Andersa - sześć. W ich konsekwencji sześć osób zostało rannych. To zmiana lidera tej statystyki. Rok wcześniej „numerem jeden” była ul. Filaretów.
Kierowco, w te dni zachowaj ostrożność
Dniami, kiedy kierowcy powinni mieć „oczy dookoła głowy” są środy i piątki. To wtedy policjanci odnotowali najwięcej wypadków. W minionym roku w piątki doszło łącznie do 26 wypadków (dwie ofiary śmiertelne, 25 rannych). W piątki – czyli numer dwa na liście – mundurowi otrzymali zgłoszenia o 18 takich zdarzeniach. Podobnie jak w 2021 r. „najbezpieczniejszym” dniem była niedziela - 10 wypadków.
- W 2022 roku wypadki drogowe wystąpiły na 73 ulicach miasta, sześć z nich miało miejsce na ulicy Andersa, natomiast po pięć zanotowano na ulicach Kompozytorów Polskich i Alejach Racławickich - zaznacza Gil.
W tych miejscach łatwo o kolizję
Miano „skrzyżowania blacharzy” przypadło temu u zbiegu Tysiąclecia z Unii Lubelskiej. Łącznie odnotowano tam 39 kolizji. O 10 więcej niż w przypadku „numeru dwa” czyli skrzyżowania u zbiegu Jana Pawła II i Filaretów. Na najniższym stopniu podium uplasowało się skrzyżowanie Diamentowa–Wrotkowska (26 kolizji).
Ranking najbardziej kolizyjnych ulic otwiera al. Witosa (179), dalsze lokaty zajmują: Solidarności (159) i Tysiąclecia (154).
„Kolizyjnym” rekordzistą był marzec 2022 r. Liczba kolizji odnotowanych wówczas przez policje wyniosła 413. Dla porównania miesiąc wcześniej – w lutym – było ich 337, a w miesiącem z ich najmniejszą liczbą był wrzesień – 302.
- Analizując wskaźniki bezpieczeństwa ruchu drogowego trzeba stwierdzić, że rok 2022 można zaliczyć do szczególnie bezpiecznych w okresie minionych dziesięciu lat - podsumowuje Gil.
- Ulicami Starego Miasta przeszły psy ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Zdjęcia
- Festiwal Azjatycki oraz Kawy i Czekolady przyciągnęły tłumy
- Lubelska giełda staroci przyciągnęła tłumy mieszkańców. Zdjęcia
- W Jastkowie trwa budowa zalewu. Jak wygląda postęp prac? [ZDJĘCIA I WIDEO Z DRONA]
- Uroczysta promocja doktorów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie [ZDJĘCIA]
- Wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie [ZDJĘCIA]
Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?