MKTG SR - pasek na kartach artykułów

8/9 czerwca Noc Kultury 2013 w Lublinie (PROGRAM)

sd
Największe wydarzenie kulturalne Lublina odbędzie się w nocy z 8 na 9 czerwca
Największe wydarzenie kulturalne Lublina odbędzie się w nocy z 8 na 9 czerwca Jacek Babicz
Logo tegorocznej Nocy Kultury (odbędzie się w nocy z 8 na 9 czerwca) składa się z 700 zdjęć artystów i wolontariuszy, pomagających przy organizacji wydarzeń. To forma podziękowania dla ich pracy, a może i odpowiedź na pytanie, które zadał we wtorek na konferencji prasowej Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury: "Jaka energia napędza lubelską kulturę?". W końcu, jak mówiła na tej samej konferencji z-ca prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak "Noc Kultury tworzona jest przez ludzi dla ludzi".

Część sportretowanych na tych 700 fotografiach osób pojawiła się dziś, by opowiedzieć o swoim wkładzie w imprezę. Z czasem łatwo było stracić rachubę, ile jest wydarzeń, kto za co odpowiada i zrozumieć, na czym właściwie konkretne wydarzenie polega, ale jedno jest pewne: siódma edycja Nocy Kultury jest podzielona na siedem kategorii tematycznych. Niezbyt precyzyjnych, jak przyznawali organizatorzy, za to obfitujących w nietypowe koncepty.

Weźmy na przykład muzykę. Jednym z najciekawszych pomysłów jest powołanie Orkiestry Nocy Kultury (muzycy mogą się wciąż do niej zapisać), która zagra na dziedzińcu Archiwum Państwowego muzykę do niemego filmu "Światła wielkiego miasta" Charlesa Chaplina. Inny film Chaplina, "Brzdąc", też będzie tego dnia udźwiękowiony, ale przez Contemporary Noise Sextet. Kolejnym ważnym wydarzeniem jest 25-lecie LSM Soundsystem, którego członkowie obiecali dobrą muzykę o dużym natężeniu dźwięku. Innym, "Lutofuzje" w Domu Kultury na Krakowskim Przedmieściu, na którym młodzi twórcy bez czołobitności podejdą do muzyki Witolda Lutosławskiego. Największym: koncert na placu Po Farze, z udziałem Tymona Tymańskiego, Huberta "Spiętego" Dobaczewskiego, Jacka Kleyffa, Juniora Stressa i innych.

Kategoria "Słowo" obejmie między innymi "Lublin rmx" - konkurs na utwór literacki, polegający na twórczym i autorskim odczytaniu tekstów pisarek i pisarzy, związanych z Lubelszczyzną. Ale to nie wszystko, bo w Teatrze Osterwy odbędzie się czytanie performatywne dramatu "Licheń story" Jarosława Jakubowskiego.

Nowością jest włączony w repertuar taniec i to w każdej niemal formie: od hip-hopu, przez taniec współczesny po salsę oraz moda - targi mody i design Pop Up w Pałacu Potockich.

Noc Kultury zawita nawet do tych, którzy nie mogą wziąć w niej udziału z przyczyn zdrowotnych. W szpitalu przy ul. Jaczewskiego odbędzie się "Kino nocne dla zdrowych i chorych". Wyboru dokona sam Arkadiusz Jakubik, aktor znany m.in. z "Domu złego".

Z 8 na 9 czerwca odbędą się także wydarzenia, których nie sposób podpiąć pod żadną kategorię. Bo jak zaklasyfikować ponowne włączenie odnowionego neonu nieistniejącego już kina "Kosmos", "Park Our Lublin" (pokaz parkour na terenie przy ul. Świętoduskiej), czy tajemniczy "przekaz podprogowy" na chodnikach Lublina?

***

Noc Kultury w Lublinie 8/9 czerwca 2013

Wśród wydarzeń tegorocznej Nocy Kultury znajdą się m.in. (źródło: warsztatykultury.pl):

Koncert "Energie Miasta"

Epicentrum wydarzeń Nocy Kultury będzie Plac po Farze. Energie miasta popłyną ze sceny, na której zaprezentują się wyjątkowe duety stworzone specjalnie na tę jedną noc.

Koncert "Energie Miasta" to niesamowite wydarzenie muzyczne. U boku lubelskich artystów na scenie zobaczymy zaproszone gwiazdy w specjalnie przygotowanym repertuarze, dedykowanym tej edycji Nocy Kultury. Usłyszy-my zarówno covery jak i premierowe wykonania utworów skupiających się wokół "miejskich energii".

Energie te, podobnie jak nasi goście są bardzo różne, każda z nich znajdzie jednak tej nocy swoje miejsce na naszej scenie. Usłyszymy więc brzmienia rockowe, miejski folk, reggae i hip hop, ale także jazz, soul, a nawet poezję śpiewaną. Wszystko to w niecodziennym i specjalnie zaaranżowanym ujęciu.

Nasze zaproszenie przyjęli - Tymon Tymański, Hubert Spięty Dobaczewski, Tomasz Budzyński, Natalia Przybysz, Candaleria Saenz Valiente i Marcin Masecki, Jacek Kleyff, Robert Brylewski, Jacek Bieleński czy Michał Bunio Skrok.

Lista lubelskich artystów jest równie imponująca, na scenie pojawią się: Paweł Passini, Anastazja i Zosia Bernad, Sylwia Lasok, Marysia Natanson, Junior Stress, Natty B, Łukasz Jemioła, Tallib, zespół Miąższ i Jerzy Słoma Słomiński.

Za całość oprawy muzycznej odpowiada zespół D’Roots Brothers. Ten znakomity skład stanie się - na tę jedną noc - swoistym big bandem, towarzyszącym zaproszonym do projektu wokalistom.

Miejsce: Plac po Farze
Czas: 21.00-00.30

Koncert grupy Dr Misio

Dr Misio to rockowa formacja założona przez Arka Jakubika, scenarzystę, reżysera i aktora znanego z takich filmów jak "Dom Zły", "Drogówka" czy "Jesteś Bogiem". Talent filmowy to nie jedyny, jakim może pochwalić się Jakubik, o czym można się przekonać, słuchając wokalu tego artysty. Za teksty Dr Misio odpowiedzialne są dwie wybitne postacie rodzimej sceny artystycznej - Marcin Świetlicki, poeta i muzyk, laureat Paszportu Polityki oraz Krzysztof Varga - pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nike czytelników. Producentem muzycznym projektu jest Olaf Deriglasoff, muzyk znany z takich zespołów jak Apteka, Homo Twist czy Yugoton. Współautorem aranżacji utworów "Mentolowe papierosy" i "Pudelek" jest Mateusz Pospieszalski…

Dr Misio powstał w czerwcu 2008 roku. Zespół gra ostrego rock & rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite teksty, do tego brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka, ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i nie stroniących od wspólnej zabawy.

Miejsce: Plac po Farze
Czas: 00:30-2:00

Kino nocne dla zdrowych i chorych
Filmy poleca Arkadiusz Jakubik.

Kino nocne dla zdrowych i chorych to specjalny, nocny seans filmowy w Kinie Medyk znajdującym się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Podczas Nocy Kultury można będzie zobaczyć tam "Prostą historię o miłości" - reżyserski debiut jednego z najpopularniejszych obecnie polskich aktorów - Arkadiusza Jakubika oraz filmy polecone przez niego specjalnie na tę okazję.

Pokazy poprzedzi spotkanie z artystą.

Miejsce: Kino Medyk, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4
w Lublinie, ul. dr Kazimierza Jaczewskiego 8
Czas: 19:00-1:00

LUBLIN POPUP SHOP

Targi mody i designu w otwartej przestrzeni i murach zabytkowego pałacu znajdującego się w urokliwej przestrzeni lubelskiego Śródmieścia. Targom towarzyszyć będą pokazy, dyskusje, występy djskie i wystawa fotografii.

Wspieramy kreatywność i oryginalność, skupiamy się na szukaniu unikatowych wzorów, ciekawych pomysłów, wyrobów zrobionych z wysokojakościowych materiałów i dbałości o wykończenie. LUBLIN POP-UP SHOP to okazja do spotkań ludzi z pasją, którzy cenią sobie autentyczność i niebanalność.

POP-UP SHOP, znany też pod nazwą pop-up store albo flash retailing, to nowy trend polegający na otwieraniu "znikających sklepów". Projektanci i firmy odzieżowe zajmują pewną przestrzeń często nawet tylko na jeden wieczór i organizują w niej tymczasowe sklepy.

Miejsce: Pałac Potockich, ul. Zielona
Czas: cała noc

Lublin.rmx

Otwarty konkurs na utwór literacki polegający na twórczym i autorskim odczytaniu tekstów pisarek i pisarzy związanych z Lubelszczyzną. W oparciu o wiersze lub fragmenty prozy autorów i autorek z regionu, uczestniczki i uczestnicy konkursu proszeni są o napisanie własnych inter-tekstów: literackich mash-upów, aluzyjnych story-tellingów, impresjonistycz-nych miniatur, drobiazgowych interpolacji, czy też poetyckich remiksów, wpisując się w ten sposób w okołolubelską literaturę. Forma tekstów jest dowolna: prozy poetyckie, sonety, haiku, ody, piosenki, vilanelle, kaligramy, itp. W skrócie, od abecedariusza do wyliczanki.

Nagrodzone teksty, obok tekstów uznanych twórczyń i twórców profesjonalnych specjalnie zaproszonych do udziału w Nocy Kultury 2013, złożą się na antologię dostępną bezpłatnie w formie e-booka (z własnym ISBN) na stronie nockultury.pl, ale - co najważniejsze - będą wyświetlone w kilku kluczowych miejscach Krakowskiego Przedmieścia i Starego Miasta, czyli na trasie traktu Nocy Kultury.

Miejsce: projekcje w wyznaczonych przestrzeniach miejskich
Czas: cała noc
Zaułek Lubelskich Rzemieślników

Wystawa fotograficzna prezentująca 24 fotografie wybranych lubelskich rzemieślników wraz z opisami bohaterów spisanymi przez dziennikarkę Agnieszkę Mazuś, a także unikatowe nagrania wywiadów, spotkanie z bohaterami projektu i jego autorami, a przede wszystkim nocne strzyżenie w zakładzie fryzjerskim założonym w 1924 r., a obecnie prowadzonym przez jedną z bohaterek projektu - panią Iliannę Labbe - przy ulicy Cyruliczej 4.

Miejsce: podwórko przy ul. Cyruliczej 3
Czas: cała noc

Synestezja Miasta

Przypomnienie historii dzielnicy poprzez wspomnienia wyrażone językiem sztuki, projekt dwuczęściowy:

1. Prezentacja dziesięciu prac malarskich studentki malarstwa, Pauliny Litwin. Artystka swoje obrazy uzupełnia performatywnie, umieszczając w ich obszarze rzeźby, odkrywając ich prawdziwy przekaz. Prace są inspirowane wspomnieniami z dzieciństwa oraz starymi zdjęciami autorki. Wernisaż prac odbędzie się w kamienicy MOPR.

2. W przestrzeni ścian otaczających podwórze MOPR umieszczone zostaną wielkoformatowe fotografie dzielnicy. Użyte zostaną zdjęcia archiwalne i współczesne. Organizatorzy przygotują plastyczne elementy, takie jak: przechodnie, samochody, szyldy, znaki drogowe; również pochodzące z tej, jak i z zamierzchłej epoki. Odbiorcy mogą dowolnie umieszczać i przemieszczać te elementy na zdjęciach na zasadzie kolażu.

"Synestezja Miasta" to miasto i wspomnienia związane z nim i z dzielnicą, w obrębie której projekt się odbędzie. Odbiorcy będą mogli zobaczyć nieistniejące widoki dzielnicy oraz zmienić je, dzięki umieszczaniu na fotografiach ruchomych elementów.

Miejsce: podwórko przy ul. Lubartowskiej 59
Czas: 19.00-22.00

Kolaże nocy

Instalacja interaktywna w zaniedbanym podwórzu w sercu miasta. Każdy będzie mógł zamienić wysiłek fizyczny na wymierne piękno: światło i blask; pedałując na rowerze spowoduje, że okolica zmieni się nie do poznania, rozświetlą się drzewa, zagra muzyka.

Miejsce: podwórko przy ul. ul. Jezuickiej 17
Czas: cała noc

Variete Nowocyrkowe

Składające się z różnorodnych etiud teatralno-cyrkowych (żonglerka, manipulacja przedmiotami, akrobatyka powietrzna, ekwilibrystyka) widowisko artystyczne, którego oprawę stanowi zaaranżowana w unikalny sposób przestrzeń sceniczna (jest to charakterystyczne dla sztuki Nowego Cyrku), stanowiąca dopełnienie oraz kontekst sytuacyjny dla poszczególnych etiud.

Miejsce: Dom Żołnierza, ul. Żwirki i Wigury 6
Czas: 19.00-21.00

Siła i Noc Improwizacji

20 artystów słowa, muzyki, sceny, ruchu z Lublina i Polski spotka się fizycznie i twórczo, aby po 24 godzinach zaprezentować lubelskiej widowni efekty wspólnie wytworzonej energii - cztery wyjątkowe etiudy sceniczne, pokazywane w trzech odsłonach, oparte na motywie tegorocznej Nocy, czyli "Energiach Miasta". W czasie pokazów publiczność będzie mogła aktywnie modyfikować działania aktorów.

Artyści do dyspozycji dostają jedynie kilka wskazówek, które mają ukierunkować/uporządkować ich improwizację i wprowadzić element "kontrolowanej przypadkowości", atrakcyjnej dla widza. Wszystkie grupy poznają wspólne hasło, które ma być ich myślą przewodnią w konstruowaniu etiudy. Jest to motto tegorocznej Nocy Kultury - Energie Miasta. Dodatkowo każda z grup losuje na pierwszym, piątkowym spotkaniu, 1 z 3 sugestii - zwaną SYTUACJĄ. Na bazie tych nikłych informacji budują maksymalnie 15 minutową ekspresję sceniczną z wykorzystaniem swoich potencjałów twórczych.

Miejsce: ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
/ Pub "U Szewca", ul. Grodzka 18
Czas: 19.00-20:00, 21.00-22.00, 23.00-00.00 / 01.00-02.00

Neon Kina Kosmos

Przywrócenie dawnej "świetlności" neonu z już nieistniejącego, kultowego dla lublinian Kina Kosmos. Po wykonaniu prac restauracyjnych neon zostanie "ponownie-premierowo" podłączony do sieci właśnie w Noc Kultury.

Miejsce: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Czas: cała noc

Josephine Baker/rytmy oporu

Projekt z pogranicza tańca, muzyki oraz sztuk wizualnych. Trójka artystów - tancerka Justyna Jasłowska, artysta multimedialny Ludomir Franczak oraz muzyk Marcin Dymiter - wspólnie przeniosą fenomen Josephine Baker na scenę miasta jednocześnie łącząc jej doświadczenie z przekonaniem, że u podłoża każdego oporu znajduje się rytm. To rytm pozwala powstać, oraz głosić manifesty. Rytm jest podstawą sprzeciwu, walki z konwencją - a jej najlepszym przykładem jest sposób tańca Josephine Baker. Pierwotnego, dzikiego, wyrosłego w oporze do rzeczywistości, a jednocześnie wypływającego z głębi ciała. Jest też sposobem na przedstawienie historii oporu w rytmie i tańcu. Od transów sufickich, przez czeczeńską Legzinkę, po rytuały voodoo haitańskiego, sambę paulista, czy kurdyjskie tańce oporu. Ten cykl ruchu i muzyki płynący z wewnętrznej potrzeby, uciekający konwencjom, ostatecznie zamienia się w konwencję. Walka z rzeczywistością za pomocą ciała i rytmu, mających moc sprawczą. Posługiwanie się intuicją poprzez wynoszenie jej z własnej tradycji i własnego transu.

Całość ma formę spektaklu, w którym obraz, oraz dźwięk tworzone są na żywo, włączając w swój świat żywy plan taneczny. Proponowane wydarzenie jest pierwszym spotkaniem w takim składzie i jednocześnie premierowym pokazem projektu. W trakcie spektaklu muzyka i obraz tworzone są na żywo przez duet emiter_franczak. Jednocześnie stają się one tłem dla tańca, który płynie z wnętrza tancerki - Justyny Jasłowskiej, reinterpretującej na nowo ruch Josephine Baker i sytuujący go w szerszej perspektywie historycznej i współczesnej.

Miejsce: Dziedziniec Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13
Czas: 21.00-21.45

LUTOFUZJE "V/TOLD Radical Dance Experience"

Fuzja muzyki Witolda Lutosławskiego, eksperymentów młodych twórców muzyki alternatywnej i sztuki multimediów. W wydarzeniu wezmą udział znakomici kameraliści specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej, młodzi, poszukujący muzycy, reprezentujący różne gatunki muzyki najnowszej. Wydarzenie wzbogaci videoart polegający na twórczym przetworzeniu ważnych cytatów z wypowiedzi Lutosławskiego na temat muzyki, wartości i kultury. Spotkania będą miały charakter happeningu muzycznego, w którym przestrzeń pozbawiona będzie tradycyjnego podziału na scenę i widownię, działania artystyczne będzie można obserwować z bliska i uczestniczyć w nich bezpośrednio.

Projekt LUTOFUZJE jest próbą dotarcia z muzyką Witolda Lutosławskiego do młodego pokolenia. W tym celu twórczość Kompozytora zostanie zderzona z twórczością młodych twórców alternatywnych w zakresie muzyki i obrazu oraz twórczo przez nich przetworzona. Bardzo ważnym elementem projektu jest zetknięcie dwóch środowisk artystycznych Warszawy i Lublina, z których każde ma równie znaczący wpływ na kształt efektu końcowego, w dużej mierze improwizowanych wydarzeń.

Nad koncepcją artystyczną czuwają Viola Łabanow-Jastrząb - prezes Fundacji Muzyka jest dla wszystkich, wybitni muzycy młodego pokolenia Marcin Masecki i Tomasz Pokrzywiński, oraz Jan Bernad z Ośrodka Międzynarodowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża".

9 czerwca w ACK Chatka Żaka będzie można usłyszeć drugą odsłonę LUTOFUZJI - "V/TOLD Concert Ensemble".

Miejsce: Klub Dom Kultury, ul. Krakowskie Przedmieście 19
Czas: 21.00-04.00

Premiera lubelska filmu dokumentalnego "Strażnik Poranka" w reżyserii Grzegorza Linkowskiego

Film pokazuje postać zmarłego arcybiskupa Józefa Życińskiego, którego stereotypowy obraz odbiegał od rzeczywistego. Składają się na niego m.in. unikalne archiwalne wystąpienia abp. Życińskiego oraz wspomnienia wielu wybitnych przedstawicieli kościoła, kultury i społeczeństwa o tym niezwykłym człowieku. Pokaz odbędzie się w Jeszywas Chachmej Lublin, dawnej szkole talmudycznej, a obecnie siedzibie lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Miejsce: Jeszywas Chachmej Lublin, ul. Lubartowska 85
Czas: 22.00-23.30

Lublin Hula w Jazzie

Performance hula hop w rytmach polskiego jazzu rozrywkowego. Połączenie przyjemności płynącej z kręcenia hula ze spotkaniem ze znajomymi, a także poznawanie nowych osób, które zechcą się przyłączyć do wspólnego kręcenia. Przywracamy jazzowi jego ludyczną funkcję, odczarowujemy go z "ekskluzywności", czynimy swoistym teatrem ulicznym wciągającym odbiorców swoją radosną naturą.

Miejsce: Plac przed Wojewódzką Biblioteką Publiczną
im. H. Łopacińskiego, ul. Narutowicza 4
Czas: 20.30-21.30 pokaz technik hula hop,
21:30 - 00:00 - indywidualne zabawy z hula hop

Instalacja multimedialna - premierowy pokaz wystawy "KZ.PL"

KZ znaczy Kazachstan, PL to Polska. Kropka między nimi to "toczka" czyli punkt, od którego zaczynało się budowanie nowej osady dla zesłańców na dalekim Wschodzie. Kropka między tymi znakami to także symboliczne "pomiędzy", oznaczające los zesłańców zawieszonych między obydwoma krajami, między dzieciństwem spędzonym w Polsce i resztą życia w Kazachstanie.

Wystawa ma na celu zainteresowanie mieszkańców Lublina historią Sybiru, która licznymi wątkami przewija się w dziejach miasta i regionu, ale która też w szczególny sposób uwrażliwia na współczesny świat. Poruszane są bowiem tematy związane nie tylko z konkretnym historycznym wydarzeniem, ale też odnoszące się do współczesnych problemów: migracji, przesiedleń, dorastania w różnych obszarach kulturowych, poszukiwania tożsamości narodowej i kulturowej. Twórcy pragną również przybliżyć jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii miasta, w kontekście historii Polski i powszechnej - deportacji z lat 40. XX wieku.

KZ.PL to instalacja fotograficzno-filmowo-muzyczna na którą składają się:
- równoległa prezentacja pięciu nagrań filmowych, pokazujących współczesny Kazachstan z perspektywy miejsc związanych z historią sybiracką oraz ludzi, którzy w różnych okolicznościach doświadczyli zsyłek (z Ukrainy, Polski);
- symultaniczna prezentacja reportażu fotograficznego z wyprawy do Kazachstanu;
- kolaż dźwiękowy - każdy z filmów jest udźwiękowiony (plus napisy), wszystkie nagrania początkowo zlewają się w wielogłos, charakterystyczny dla narracji historycznej, stopniowo jednak - w miarę przybliżania się widzów do poszczególnych projekcji - wyłaniają się indywidualne historie;
- muzyka tła - autorska kompozycja, spajająca wszystkie elementy instalacji.

Miejsce: ul. Dominikańska - brama do wirydarza Klasztoru oo. Dominikanów
Czas: cała noc
Odkryj Lublin ze smartfonem

Jak zwiedzać Lublin i poznawać jego dziedzictwo kulturowe za pomocą smartfona lub tabletu? Na uczestników czekają pokazy filmów, prezentacje makiet 3D, które obrazują rozwój terytorialny i architekturę miasta z XIV, XVI, XVIII i początku XX wieku, a przede wszystkim dwanaście bezpłatnie udostępnionych tras turystycznych w poszerzonej rzeczywistości.

Miejsce: ul. Zamkowa (u szczytu schodów, przy Zamku Lubelskim)
Czas: 20.00-00.00

Energetyzer miejski

Miejscowe "czerpnie" zielonej energii - instalacja w postaci jednoosobowych boksów o ścianach całkowicie pokrytych roślinnością, z siedziskiem wewnątrz i widokiem na niebo. Po wejściu do wnętrza boksu odbiorca odpoczywa w bezpośrednim kontakcie z naturą i czerpie energię z "zielonego".

Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście
Czas: cała noc

Kokony kultury

Prezentacja sztuki użytkowej w przestrzeni publicznej, złożona z kilkunastu huśtawek-kokonów, zawieszonych na konarach drzew w przestrzeni miasta. Miejsce dla kontemplacji, odpoczynku, czyli towaru deficytowego we współ-czesnym świecie, swoista "miejska rzeźba".

Miejsce: Plac im. Lecha Kaczyńskiego
Czas: cała noc

Kino Mocy. Tęsknota za kosmosem

Niewielkich rozmiarów piramida, wewnątrz której będą miały miejsce projekcje krótkometrażowych filmów z Lublinem w roli głównej. Instalacja będzie również jednym ze źródeł energii miasta, z którego można nieskończenie czerpać znając tylko sposób: zatrzymując się i skłaniając do refleksji nad otoczeniem. Interaktywny projekt Kina Mocy zakłada przełamanie się widza i wejście do wnętrza piramidy - tylko na kolanach.

Miejsce: Plac Rybny
Czas: cała noc
Legendarny Lublin

Gra rozszerzonej rzeczywistości - każdy z uczestników będzie mógł pobrać darmową warstwę do aplikacji Layar, która umożliwi mu interaktywne zapoznanie się z lubelskimi legendami. Wszystko odbędzie się w formie gry - gracz będzie musiał rozwiązać zagadkę zaginięcia niektórych legendarnych przedmiotów podążając śladem kolejnych lubelskich legend.

Miejsce: ul. Rynek
Czas: start o 19.00

Kontrowersyjne i pożyteczne. Kampanie Społeczne

Przegląd międzynarodowych i krajowych kampanii społecznych poruszających aktualne problemy oraz wyzwania, przed którymi stoi społeczeństwo (m.in. przekazy proekologiczne, handel bronią, przemoc w rodzinie, HIV/AIDS).

Celem projektu jest podnoszenie świadomości społecznej odbiorców i odbiorczyń w zakresie różnych dziedzin życia społecznego, skłonienie do refleksji, motywowanie do działania, a pośrednio - kształtowanie pożądanych postaw i zachowań.

Miejsce: Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9
Czas: 20.30-00.00

Koncert Orkiestry św. Mikołaja

Wspaniały otwarty dialog z kulturą wypracowaną przez pokolenia oparty na folku akustycznym inspirowanym polską i karpacką muzyką tradycyjną z elementami muzyki tanecznej. W rękach artystów m.in. cymbały, koboz, dutar, nyckelhapga, mazanki, pasterskie instrumenty i zabawki, tzw. narzędzia muzyczne.

Miejsce: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego
Czas: 23.00-00.00

Latający kufer

Prezentacja najnowszego spektaklu Teatru Hansa Ch. Andersena na podstawie baśni autorstwa patrona teatru. Razem z głównym bohaterem przedstawienia - również Hansem - odbędziemy baśniowy lot kufrem z Danii do Turcji, gdzie ulice pachną kawą i przyprawami, a magia i kuszący bogactwem orient jest na wyciągnięcie ręki.

Miejsce: Teatr im. H. Ch. Andersena
Czas: 21.00-22.20

Otwarta próba spektaklu "Bliżej"

"Bliżej" autorstwa Patrica Marbera to współczesna opowieść o zawikłanych związkach międzyludzkich. Czwórka bohaterów w sieci miłości, seksu i zdrad, które prowadzą do zagubienia i samotności. Spektakl powstaje z inicjatywy najmłodszego pokolenia aktorów teatru pod opieką artystyczną Artura Tyszkiewicza.

Propozycja tylko dla widzów dorosłych.

Miejsce: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Czas: 20:00-21:30

Czytanie performatywne dramatu "Licheń story"

W ramach drugiej odsłony projektu "Wielkie Księstwo Dramatu", którego celem jest proponowanie lubelskiej publiczności cyklicznych spotkań z najnowszym dramatem ukraińskim, polskim, litewskim i białoruskim, w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbędzie się czytanie performatywne dramatu "Licheń Story" pod opieką reżyserską Rafał Sabary.

"Licheń story" Jarosława Jakubowskiego przedstawia losy kilkunastu bohaterów związanych z pojawiającym się w tytule sanktuarium. W nieoczywisty, daleki zarówno od banalnej deklaratywnej religijności, jak i prostackiego rechotu z tzw. ludowej pobożności Jakubowski stawia w centrum swej sztuki pytania o wiarę. I to nie tyle o jej ogólną kondycję, co raczej o rolę religijnych doświadczeń w konkretnych, zwyczajnych, choć jakże często pokręconych ludzkich losach. Czytaniu sztuki podczas Nocy Kultury towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone jej tematyce i rozmowa z autorem.

Jarosław Jakubowski to laureat nagród dramaturgicznych, autor głośnego m.in. Generała (dramatu osnutego wokół postaci Wojciecha Jaruzelskiego) zeralizo-wanego w warszawskim Teatrze IMKA i wyróżnionego podczas Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2012 roku.

Miejsce: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Czas: 23:00-00:30

MurMural

Realizacja muralu na murze więziennym Aresztu Śledczego w Lublinie przy ul. Południowej 5, poprzedzona cyklem warsztatów plastycznych prowadzonych przez Tomasza Bielaka z więźniami. Mural będzie wyrażał tęsknoty i pragnienia więźniów.

Miejsce: Areszt Śledczy, ul. Południowa 5
Czas: cała noc

Wehikuł czasu

Ślady minionych lat, podróż po mieście przedstawionym na fotografii, która rozpoczyna się na początku XX wieku, kiedy będzie można zobaczyć stare kamienice, ulice i ludzi, którzy byli częścią tego miejsca, tworzyli je, stanowili jego energię i potencjał. Każdy wykonany po ścieżce czasu krok przybliża do współczesnego wizerunku miasta. Uczestnicy zobaczą zmiany, poznają ich wygląd i urok, poczują przynależność. Przekonają się o roli ludzi, bez których przemiany nie byłyby możliwe.

Miejsce: podwórko przy ul. Rynek 11
Czas: 21.30-01.30

Miejskie spięcia

Specjalna edycja Lubelskich Bitew Rysunkowych pod hasłem "Energii Miasta" rozumianych właśnie jako miejskie spięcia. Uczestnicy turnieju będą zmagać się z tematami przepływu energii pomiędzy różnymi środowiskami funkcjonujących w Lublinie i siły wibracji powstającej przy tej okazji.

Szczególna edycja Lubelskich Bitew Rysunkowych przygotowana specjalnie na Noc Kultury 2013. Tematem przewodnim turnieju, podobnie jak całej Nocy Kultury, będą "Energie Miasta", rozumiane jako Miejskie Spięcia. Uczestnicy turnieju będą zmagać się z tematami przepływu energii pomiędzy różnymi środowiskami funkcjonujących w Lublinie i siły wibracji powstającej przy tej okazji. Będą szukać podobieństw i różnic, szukać kompromisów i nowych rozwiązań dla problemów, z którymi spotykamy się na co dzień. Wygrane będą uzależnione od wyniku głosowania organizowanego na koniec każdego pojedynku w specjalnej strefie głosowania. To tam każdy - uczestnik, organizator i publiczność - będzie mógł oddać swój głos i współdecydować o wygranej lub porażce pojedynkujących się zawodników. Cały turniej przeprowadzony w systemie pucharowym w rezultacie wyłoni półfinalistów i finalistów, a później zwycięzcę.

Miejsce: Arkady - teren przyszłego kompleksu "Alchemia"
Czas: 19.00-23:00

Wystawa obrazów Tomasza Budzyńskiego "Podróż na wschód"

Świat obrazu jako doskonałe dopełnienie pracy i duchowej drogi wybitnego wokalisty, kompozytora i poety.

Tomasz Budzyński (ur. 2 października 1962 w Tarnobrzegu) - polski wokalista rockowy, malarz i poeta. Ukończył liceum plastyczne w Nałęczowie.

Urodził się w Tarnobrzegu, jednak po kilku latach wraz z rodziną przeprowadził się do Puław, gdzie się wychowywał. W latach 90 XX w. przejściowo mieszkał w Stanclewie i Warszawie, obecnie mieszka w Poznaniu.

Znany jest przede wszystkim jako wokalista zespołów Siekiera, Armia, 2Tm2,3 oraz Budzy i Trupia Czaszka. Nagrał także solowe płyty Taniec szkieletów (2002), Luna (2008) i Osobliwości (2011). Jest kompozytorem muzyki do przedstawienia Iuvenilium Permanens wystawianego na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Prowadził program "Radio NRD" w Radiu Józef]. Żonaty, ojciec dwojga dzieci. W 2009 r. założył kulturalne stowarzyszenie "Niewidzialna Armia", którego jest prezesem.

25 maja 2011 r. został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Latem 2010 roku Stowarzyszenie "Niewidzialna Armia" nakręciło film "Podróż na Wschód", którego Budzyński był współreżyserem. Zagrał w nim rolę Herbaciarza. W tym samym roku napisał książkę autobiograficzną Soul Side Story.

Jego malarstwo uznawane jest za osadzone w tradycji. Nie jest malarstwem zaangażowanym socjologicznie, czy dyskursem z nowoczesnymi trendami, którym zresztą nie ulega, lecz jest osobiste, pełne wspomnień kojarzonych z powidokami. Określane jest wręcz jako naiwne, ale otwierające szerokie pole do interpretacji. Na jego obrazach częste są pejzaże, ale nie są to przedstawienia realistyczne i figuratywne, ale według krytyków oparte na indywidualnym rozumieniu. Ich przekaz interpretowany jest jako powiązanie dobra z pięknem.

Miejsce: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Czas: cała noc
Tygiel Tańca na Placu Litewskim

W różnych miejscach Placu Litewskiego będzie można podziwiać pokazy rozmaitych stylów tanecznych w wykonaniu profesjonalistów i amatorów oraz samemu spróbować swoich sił w salsie, tańcach ludowych czy zumbie. W strefie Hip-Hopowej odbędzie się kolejna edycja konkursu Wschodnia Strefa Tańca oraz zaprezentuje się Underground Dance Studio. Tzw. "strefa zielona" będzie przestrzenią, w której zobaczymy m.in. pokazy taneczne grup z Domu Kultury SM Czechów, MDK w Bełżycach i Krasnymstawie, ale także spektakl Eweliny Drzał, tańce afrykańskie i indyjskie oraz prezentację Tai Chi. Wokół fontanny wielbiciele salsy będą mogli wziąć udział w ruedzie gigant, a o północy wspólnie bawić się w rytmach zumby. Balkon Wydziału Politologii UMCS będzie miejscem prezentacji klasyki - zobaczymy m.in. balet oraz standardy taneczne. Natomiast plac zabaw dzięki działaniom m.in. Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej przemieni się w strefę ruchu. Prezentacjom będzie towarzyszyć wystawa "Taniec - energia ciała i wyobraźni", stanowiąca wybór fotografii z pięciu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego. Autorką koncepcji "Tygla Tańca" na pl. Litewskim jest Anna Żak (Lubelski Teatr Tańca, Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej).

Wśród artystów na placu Litewskim zaprezentują się m.in.:
-Akademia Tańca Lublin
-Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej
-Studio Tańca UDS Undergrund Dance Studio
-Grupy taneczne Dzielnicowego Domu Kultury SM Czechów Teatr Tańca ES, Fatum
-Teatr Tańca Twister MDK Bełżyce spektakl "21 gramów"
-Grupa Taneczna Allegro (Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca - Estrada Dziecięca w Chełmie)
-Grupa Taneczna Piruet MDK Krasnystaw
-Zespół Tańca Dawnego "BELRIGUARDO" - MDK nr 2 w Lublinie
-Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej Gamza
-Grupa Taneczna Allegro
-Zespół RYTM - grupa Em6
-Szkoła Tai Chi YMAA Lublin
-La Vuelta Studio Ruchu i Flamenco
-SALSAme Dance Studio Rafał Porębiak
-Monika Chmielewska
-Ewelina Drzał
-Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej
-Capoeira Unicar
-Blazi i Bestroskee (Skill Fanatikz - Uniwersytet Medyczny - breakdance, breaking)
-Międzynarodowa grupa studentów Uniwersytetu Medycznego

Miejsce: Plac Litewski
Godzina: 19:00 - 2:00

Ściana Dźwięku Bez Barier

Z okazji 25. urodzin Love Sen-Ce Music przywracamy lubelskiej przestrzeni funkcję swoistej agory, miejsca krzyżowania się szlaków, centrum życia kulturalnego i społecznego poprzez zbudowanie olbrzymiej ściany dźwiękowej o mocy 17kWh. Prezentacja muzyki reggae różnych stylów - od roots przez dancehall po dub - okraszonej nawijką, śpiewem, gadką oraz beatboxem, występy grup tanecznych, a wszystko w rękach składu Love Sen-C Music Sound System we współpracy z wokalistami takimi jak: Junior Stress, Talib, Ignatz-I, Sztoss, Sin Sen oraz grupy taneczne B-boy’s i Mad East Crew Dancehall Queen’s.

Miejsce: Plac Łokietka
Czas: cała noc

Highline Area

Przejścia, tricki i ewolucje wykonywane 6 m nad ziemią na linach rozpiętych pomiędzy oknami budynków przy ul. Grodzkiej.

Miejsce: ul. Grodzka
Czas: cała noc

Elektronika w Dwóch Piętrach

Występy artystów związanych z lubelską sceną elektroniczną.

Miejsce: plac przed klubem Dwa Piętra przy ul. Okopowej 5
Czas: 22.00-05.00

"Wstrzymał słońce" Instalacja świetlna w wykonaniu Jarosława Koziary

Taka Noc wymaga wielkich czynów, postanowiłem więc z tej okazji wstrzymać Słońce i oddać je na użytek miasta, jego mieszkańców i przyjezdnych. Mam nadzieję, że jego energia udzieli się wszystkim wedle zapotrzebowania. Również tym, którzy źle o mnie myślą. Jak to zrobię niech będzie tajemnicą, która wyjaśni się w stosownym czasie. - Jarek Koziara

Instalacja "Wstrzymał Słońce" powstaje we współpracy z Hotelem Europa Lublin
- Partnerem Nocy Kultury 2013

Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście, na wysokości ul. Staszica
Czas: cała noc

Neon "Nowe Życie"

Neon został odnaleziony przez Elżbietę Jabłońską na budynku PGR w centralnej Polsce. Pochodzi z lat 70., a w czasie gdy zainteresowała się nim artystka, był w już w bardzo złym stanie. Staraniem Jabłońskiej neon rzeczywiście zyskał "nowe życie" - został odrestaurowany i stał się obiektem artystycznym, który od 2011 roku odbywa swoiste tournée po kraju. W Lublinie neon będzie miał swoją odsłonę w Noc Kultury. Zostanie zainstalowany na budynku Teatru w Budowie. Popularność tego neonu wiąże się z wieloznacznością słów "nowe życie". Jak się okazuje, hasło jest doskonałym mottem działalności kulturalnej, także i w Lublinie, gdzie "nowe życie" rozpoczynać będzie wspomniany budynek.

Miejsce: al. Racławickie - plac budowy Centrum Spotkania Kultur
Czas: 19.00-2.00

Podróż w czasie. Między Zamojską a Lubartowską

Spacery ulicami Zamojską i Lubartowską, na których zostaną zaznaczone określone miejsca, stanowiące punkt wyjścia do opowieści o przeszłości tych ulic.

Miejsce: start - most nad rzeką Bystrzycą przy ul. Zamoyskiej
Czas: 19.00, 20.00, 22.00

Pokaz kina niezależnego "The best of Festiwal Filmów Dobrze Zakręconych 2012, Festiwal Złote Mrówkojady 2013 oraz Festiwal Pełny Metraż 2012"

"Filmy Dobrze Zakręcone" to festiwal na który swoje prace przesyłają autorzy odważni. Tacy, którzy mimo wszystko przekształcili swoje szalone i oryginalne pomysły w film. W ramach repliki Festiwalu pokażemy więc filmy powstałe nie "pod festiwale" ale szczere, autentyczne i jak sama nazwa mówi dość mocno zakręcone!

"Złote Mrówkojady" to festiwal filmowy organizowany przez entuzjastów dla entuzjastów, gratka dla fanów dobrego, niezależnego kina. Dzięki zaangażowaniu i pasji organizatorów, po sześciu edycjach, festiwal stał się rozpoznawalną marką wśród krajowych imprez poświęconych kinematografii niezależnej.

"Pełny Metraż" to jedyny w Polsce Festiwal poświęcony wyłącznie pełnometrażowym filmom fabularnym i dokumentalnym kina autorskiego. Tworzone przez pasjonatów, powstają przede wszystkim z prawdziwej potrzeby wypowiedzi i kreowania kina, w oparciu o oryginalne, własne scenariusze twórców. Dzięki temu są autentycznym i ważnym głosem pokoleniowym młodych ludzi.

Miejsce: Plac przy Teatrze im. H. Ch. Andersena
Czas: 21.00-01.40

Miasto movie nocą - pokazy klasyki kina niemego z muzyką na żywo.

Contemporary Noise Sextet gra do filmu "Brzdąc" Charlesa Chaplina.

Contemporary Noise Sextet - formacja założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Zespół wcześniej znany też jako Contemporary Noise Quintet, aktualnie związany z niemiecką firmą wydawniczą Denovali Records. Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu.

Orkiestra Nocy Kultury gra do filmu "Światła Wielkiego Miasta" Charlesa Chaplina.

Orkiestra Nocy Kultury to projekt polegający na stworzeniu specjalnej formacji muzycznej złożonej z lubelskich instrumentalistów, którzy pod okiem muzyków z grupy Contemporary Noise Sextet wykonają muzykę do niemego filmu Charlesa Chaplina - "Światła wielkiego miasta". Koncert podczas Nocy Kultury poprzedzą trzydniowe warsztaty z muzykami z grupy Contemporary Noise Sextet, które odbywać się będą od 6 do 8 czerwca 2013.

Miejsce: Dziedziniec Archiwum Państwowego w Lublinie
Czas: 22.00-01.00
Nic nie odpada!

Realizacja dwóch murali oraz tryptyku, wykorzystujących surowce wtórne dostarczone przez uczestników. Nazwa projektu nawiązuje do gry słownej ze zwrotem "odpady" - rozumianym jako rzeczy nieprzetwarzalne i ma na celu udowodnić, że przedmiotom powszechnie uznanym za odpady można nadać nowe życie, wplatając je w działalność artystyczną, a tym samym zapobiegając ich wypadnięciu z obiegu.

Miejsce: plac pomiędzy blokami, ul. Probostwo 27
Czas: 19.00-2.00

Szklarnia

Instalacja przy ul. Ogrodowej 7, która odnosi się do roślinnej partyzantki, gałęzi wyrastających z rynien, małych roślin, którym wystarczą mikro warunki, aby przebić się na drugą stronę.

Rośliny oraz prace malarskie będą pokazane jako przenikające się nawzajem i "rozsadzające" witrynę od środka. Oświetlone sztucznym światłem będą sprawiały wrażenie obiektów muzealnych w przestrzeni miejskiej. Instalacja odnosi się pośrednio do zamkniętej w centrum miasta zieleni - czyli Ogrodu Saskiego, niedostępnego dla ludzi. Z drugiej zaś strony jest rewitalizacją obumierającej, zaniedbanej witryny w centrum miasta, próbą przywrócenia życia w postaci zewnętrznej galerii.

Miejsce: ul. Ogrodowa 7
Czas: cała noc

Lublin.Location.2.0

Interaktywna rekonstrukcja historycznego Lublina, "wehikuł czasu", za pomocą którego można obejrzeć i przejść się uliczkami XVI-wiecznego Lublina. Całość projektu jest historycznie poprawna, a realizmu całemu projektowi dodaje wykonanie wirtualnego spaceru w stereoskopowym 3D.

Miejsce: Trybunał Koronny (Sala toastów), ul. Rynek
Czas: 19.00-1.00

MANIPULACJA (nie) DA SIĘ UKRYĆ

Noc Kultury ujawni podprogowy przekaz skierowany do wszystkich uczestników wydarzenia. Na chodnikach w centrum lublina pojawi się cała lista zakazów. Poddasz się im?

Miejsce: deptak, ul. Krakowskie Przedmieście
Czas: cała noc

Spektakle teatralne w Wojewódzkim Ośrodku Kultury

Monodram "TUWIM" - spektakl, monodram, pokaz z poezją w roli głównej, ukłon w stronę wybitnego autora w czasie trwania Roku Tuwima w Polsce. Na spektakl składają się wybrane przez Przemysława Gąsiorowicza teksty, od wierszyków dla dzieci aż po erotyki.

"Ixiński" - spektakl inspirowany tomikiem opowiadań Arkadija Awerczenki pt. ,,Pies łańcuchowy i inne humoreski". Głównym wątkiem jest zdrada kobiety, która porzuca wartościowego mężczyznę dla bufoniastego pisarza. Zdradzony dowiaduje się o tym i pragnie wyrównać rachunki z kochankiem Jakie będą tego konsekwencje, zobaczymy na scenie. Scenariusz i wykonanie: Adam Sokolnicki, Karol Grochowski

"Jak wariatki" - Teatr OKO - przyjmijmy, że spektakl jest zabawą na temat tego, co w ostatnim czasie ogarnęło cały świat, zawładnęło praktycznie każdym z nas... opętało dzieci i zniewoliło dorosłych, wkładając im w głowy papkę informacji, które są efektem czyjejś wyobraźni nijak mającej się do rzeczywistości. Zastanówmy się jak i po co był stworzony świat? Czy tak to miało być poukładane? Czyżby uczeń za wszelką cenę chciał przerosnąć mistrza? A może faktycznie żyjemy w matriksie? A to wszystko co nas otacza jest wielkim snem, z którego być może się obudzimy... Tylko gdzie wówczas będzie nasza ręka?

"Żywot" - Teatr "Gravite" - tym razem poniosło nas do XVII wiecznej Rosji, gdzie śledzimy losy Awwakuma Pietrowicza Kondratjewa - przez staroobrzędowców uważanego za męczennika. Nie chodzi nam jednak o przedstawienie życia duchowego w Rosji.

W dobie dewaluacji ideałów, braku autorytetów i dążenia do, niejednokrotnie źle pojmowanej, wolności i nowoczesności i kariery, chcemy zapytać o wewnętrzną kondycję każdego z nas. Z lekkim przerażeniem obserwujemy ogólny "pęd ku zachodowi", jego kulturze i tradycji. Oczywiście czerpiemy z nowych "europejskich" dobrodziejstw pełnymi garściami, ale uporczywie staramy się pamiętać skąd, jako teatr, wyszliśmy i co nas ukształtowało.

"Aktorzy atakują" - pokaz małych form teatralnych zrealizowanych przez aktorów Teatru Pierwszego Kontaktu. "Aktorzy atakują" to pierwszy taki projekt w TPK. Aktorzy z pomocą opiekuna teatru Tomasza Załuckiego, postanowili stanąć z drugiej strony kurtyny i sprawdzić się w rolach reżyserów. Wyzwanie to podjęły trzy dzielne niewiasty: Katarzynę Piekarczyk, Dominikę Giełze i Joannę Baran. Podczas Nocy Kultury zaprezentowane zostaną spektakle:

"Jeśli myślisz" - Człowiek "naszych czasów". Samotny w tłumie ludzi. Próbuje odnaleźć poczucie bezpieczeństwa dzięki codziennej rutynie życia. Jacy jesteśmy? Czy umiemy rozmawiać, kochać, marzyć? Co jest dla nas tak naprawdę ważne? Spektakl pokazuje bohaterów, którzy na co dzień są elementami dobrze naoliwionej maszyny. Czasem jednak przychodzą do głowy myśli, przez które wypadamy z rytmu. I naprawdę zaczynamy myśleć... Scenariusz i reżyseria: Dominika Gielza

"Kochanie, jest pięknie.." - W relacjach damsko-męskich powinno być pięknie i bez komplikacji. Często bywa inaczej. Niby bliscy, a często oddaleni od siebie. Dlaczego uciekamy? Mały spektakl jest próbą uchwycenia tego jak czasem trudno jest porozumieć się w najważniejszych dla nas sprawach i z najważniejszymi osobami w naszym życiu. Okraszone szczyptą humoru, z dodatkiem poezji i z elementami trudnych pytań o kondycję dzisiejszych panów i pań. Momentami inspirowana tym co najlepsze - czyli naszą, polską rzeczywistością. Nie ma co opisywać, trzeba zobaczyć. Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Piekarczyk

"Śmierć w pościeli" - Jeden on i dwie one... On mocno sterowany przez swoją żonę, załamany swoim bezsensownym losem, pragnący odrobiny uczucia, przez co mocno łatwowierny - wpada w sidła miłej, empatycznej dobrej wróżki....ale czy nie będzie to jak w przysłowiu spadek z deszczu pod rynne? Można byłoby rzecz życie to nie serial, serial to nie teatr a jeśli można byłoby to wszystko połączyć, stworzyć coś niebanalnego z banalnej historii. W żart obrócić dramat. O tym miedzy innymi jest ten krótki miejscami zabawny osadzony w niewiadomej epoce spektakl. Fikcja łączyć się będzie z rzeczywistością, komizm z tragedią, przeszłość z teraźniejszością. Reżyseria i scenariusz: Joanna Baran

Miejsce: Wojewódzki Ośrodek Kultury, ul. Dolna Panny Marii 3
Czas: 19:00 - 00:00
Park Our Lublin

Inaczej "Parkour Lublin", "Park Nasz Lublin". Projekt jest efektem współpracy miłośników i współtwórców szeroko pojętej kultury miejskiej. Lubelskie środowisko parkour i sztuki miejskiej wraz z reprezentantami z partnerskiego miasta Lwów, zafascynowanymi miastem Lublin, stworzą w Lublinie strefę wolną od ograniczeń ruchowych, gdzie odkryty zostanie potencjał drzemiący w mieście i ludziach.

Przedstawiciele lubelskiego i lwowskiego środowiska parkour zaprezentują efektowny pokaz sztuki swobodnego przemieszczania się wraz z wykładami i warsztatami poświęconymi tej dyscyplinie. Podczas pokazu nie zabraknie wykładów i warsztatów poświęconych dyscyplinie, a także oprawy muzycznej, przygotowanej przez przedstawicieli lokalnej sceny muzyki alternatywnej.

Miejsce: Arkady - teren przyszłego kompleksu "Alchemia"
Czas: 19.00-22.00

PechaKucha

Spotkanie ludzi chcących opowiedzieć / posłuchać o ciekawych pomysłach, projektach, wyjazdach, hobby czy pasji. Nie ma żadnych ograniczeń tematycznych, ważne żeby prezentacja była ciekawa i mieściła się w formie 20×20. Podczas Nocy Kultury przypomnimy kilkanaście najciekawszych prezentacji przedstawionych podczas Pecha Kucha Night od czerwca 2012.

Miejsce: Plac Rybny
Czas: 00.00-2.00

Moto Energia w sercu miasta

Mocne brzmienia w Rider’s Pub. Wystąpią m.in.: Bloom, Ape to God, Coffins, Mad Vision, High Low, Suntee, Servents of silence. Koncertom towarzyszyła będzie prezentacja różnych modeli motocykli, zarówno tych zabytkowych jak i współczesnych.

Miejsce: Rider’s Pub, ul. 3 Maja 9
Czas: 19.00-2.00

Inauguracja Mostu Kultury

Projekt "Most Kultury" zakłada wprowadzenie działań artystyczno - społecznych w przestrzeń dotąd zupełnie niezagospodarowaną kulturalnie - most na rzece Bystrzycy znajdujący się na styku dzielnic Śródmieście, Bronowice, Kośminek i Za cukrownią i skierowany. Ten historyczny most na trzy letnie miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień stanie się miejscem spotkań, koncertów, wystaw, filmów, spotkań oraz warsztatów.

Projekt zakłada postawienie na moście specjalnie zaprojektowanej sceny do prezentacji artystycznych oraz otwarcie na nim kawiarni, a także wzbogacenie obszaru o plażę oraz przystań dla kajaków - przekształcenie traktu komunikacyjnego w miejsce przyjazne mieszkańcom, w swoisty "dom kultury na wodzie" w dzień, a wieczorami w kameralne miejsce spotkań z dobrą muzyką.

W trakcie Nocy Kultury most zostanie nazwany imieniem inżyniera Mariana Lutosławskiego, a następnie stanie się miejscem prezentacji lubelskich grup muzycznych. Tej Nocy na Moście Kultury zagrają: The Crows, Kapela OldNova, Klezmaholics, Mohipisian, Sekta Denta, Komische Pilze oraz Ayarise (ex ComeYah).

Miejsce: most nad rzeką Bystrzycą przy ul. Zamoyskiej
Czas: 17:00-19:00 - nadanie imienia, 19:00 - 02:00 - koncerty

Muzyczna scena IncognitO

Przestrzeń parkingu za teatrem im. Juliusza Osterwy zmieni się w jedną z największych scen koncertowych tegorocznej edycji Nocy Kultury. Na zaproszenie restauracji IncognitO wystąpią Crank House, For Teens oraz finaliści obecnej edycji programu "Must Be The Music" - zespół Pawkin. Interesującym akcentem będzie koncert meksykańsko-polskiej formacji Enclose.

Miejsce: Parking Teatru im. Juliusza Osterwy / Bar & Restauracja IncognitO, ul. Peowiaków 3
Czas: 19.00-23.00

Los Latinos de Lublin oraz Magia światła i mroku

Lublinianie są coraz bardziej świadomi wielokulturowości swojego miasta, ale dotyczy to głównie historii Lublina. Projekt Los Latinos de Lublin ma na celu ukazanie obecności kultury latynoskiej w dzisiejszym Lublinie. Lublinianie chętnie tańczą latynoskie tańce i odwiedzają restauracje z kuchnią latynoską, pewnie gustują również w latynoskich winach, ale prawdopodobnie nie są świadomi faktu, że Lublin zamieszkują osoby z Chile, Argentyny, Portugalii, Wenezueli czy Kostaryki, w niektórych przypadkach nawet od ponad 30 lat. W ramach projektu będziemy mogli posłuchać koncertu pieśni portugalskich, brazylijskich, Zielonego Przylądka, argentyńskich i hiszpańskich w wykonaniu portugalskiego muzyka João Balão (muzyk i kompozytor, współpracował m.in. z Anną Marią Jopek), zobaczyć pokaz tańca flamenco (Studio La Vuelta) oraz poznać opowieści lubelskich Latynosów. Wszystko to zostanie połączone we wspólny program z działaniami Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskiego (spektakle, pokazy filmów animowanych, wystawa prac uczniów).

Miejsce: Patio Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskiego, ul. Kowalska 4
Czas: 19.00-00.00

Projekt "Literateka"

W trakcie warsztatów kaligrafii uczestnicy będą mogli wykonać próbki odręcznego pisma, np. średniowiecznej minuskuły karolińskiej i tekstury oraz inicjału. Podczas warsztatów liternictwa poznają wybrane techniki graficzne, będą mogli opracować projekt czcionki, a także wykonać w dowolnej technice monogram, wizytówkę lub kartę okolicznościową.

Stronę ilustracyjną stanowić będzie wystawa poświęcona dziejom pisma od jego początków po czasy współczesne. Na ekspozycji znajdą się książki pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL oraz reprodukcje innych zabytków piśmiennictwa. Wystawę wzbogacą rekwizyty - narzędzia i materiały pisarskie oraz drukarskie (tabliczki woskowe i łupkowe, rylce, pióra, kałamarze, czcionki drukarskie, maszyny do pisania, papirus, różne rodzaje papieru).

Miejsce: Biblioteka Główna KUL, ul. F. Chopina 27
Czas: 19.00-23.00

Kiełki

Rzeźbiarski projekt "Kiełki" jest interaktywną, kinetyczną kompozycją składającą się z pięciu ruchomych obiektów. Dzięki nisko umiejscowionemu środkowi ciężkości stoją one pionowo mając wyłącznie jeden punkt styku z podłożem. Projekt jest doświadczeniem pokazującym współdziałanie formy, przestrzeni i ruchu. Poprzez fizyczny kontakt, dzieło ma wywoływać refleksję i zapraszać do dialogu. Autorem rzeźb jest ukraiński artysta Oleksij Konoshenko.

Miejsce: Podwórko ul. Grodzka 7
Czas: cała noc

Color pollution

Instalacje w przestrzeni miejskiej stworzone przy użyciu barwionego filcu są dziełem ukraińskiej artystki Marii Lesnikovej. Stanowią one swoistą manifestację koloru , "wyraz sprzeciwu wobec nieludzkiemu, chemicznemu zanieczyszczeniu". Poprzez swoje działania artystka pragnie uwalniać emocje ludzi. Jednocześnie każdy będzie mógł położyć się lub usiąść na nich i poczuć się częścią tego emocjonalnego uniesienia.

Miejsce: wybrane ulice i ściany Starego Miasta
Czas: cała noc

Koncert Gospel Nocą.

Wydarzenie adresowane do starszych i młodszych entuzjastów wszystkich stylów muzycznych, które mają swoje korzenie właśnie w muzyce gospel. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpią chóry i zespoły wykonujące muzykę gospel i pokrewną z Lublina i okolic: Gospel Rain, TJ Band, Gospel Project, chór Gospeople, Chadek Gospel Choir z Chełma oraz Świdnik Gospel Choir. Wpisując się w hasło tegorocznej Nocy Kultury projekt ma na celu ukazanie duchowej energii miasta, jaką niesie ze sobą muzyka gospel i szerzej pojmowana muzyka chrześcijańska.

Miejsce: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego
Czas: 18.00-23:00

A także dziesiątki wystaw, pokazów filmowych i teatralnych, spotkań, koncertów i spontanicznych akcji, których nie znajdziecie w programie.

Pełne informacje na stronie www.nockultury.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas Nocy Kultury jest bezpłatny.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Bezpłatna komunikacja nocna

Podczas Nocy Kultury specjalne autobusy z logotypem Sponsora Głównego Nocy Kultury 2013 - PZU, odjeżdżać będą z przystanku przy Placu Litewskim co pół godziny od godz. 22:30 do 3:30.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski