Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Lublinie pokazało dokumenty z okresu odzyskania niepodległości. Zobacz zdjęcia

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Odezwa o objęciu władzy w kraju przez Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z siedzibą w Lublinie, zawiadomienie dotyczące prośby Rady Regencyjnej do Józefa Piłsudskiego o utworzenie Rządu Narodowego i inne oryginalne dokumenty z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości znajdują się w zaprezentowanych przez Archiwum Państwowe w Lublinie zbiorach.

Przedstawione przez placówkę afisze, plakaty propagandowe i obwieszczenia datowane są na lata 1918-1921. Wśród nich możemy znaleźć m.in. odezwę o objęciu władzy w kraju przez Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, który ukonstytuował się w Lublinie 6/7 listopada 1918 r. Na jego czele stanął socjalista Ignacy Daszyński. Sformowany przez niego gabinet stanowił przeciwwagę dla Rady Regencyjnej złożonej z arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego, Józefa Ostrowskiego i Zdzisława Lubomirskiego. Rada na ziemiach polskich funkcjonowała już od października 1917 r. 7 października 1918 r. organ ten ogłosił niepodległość Polski.

Wydarzenia przyspieszyły 10 listopada 1918 r., kiedy z Magdeburga do Warszawy przybył Józef Piłsudski.

- Dzień później Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową i skierowała do niego prośbę o utworzenie rządu narodowego, na co ten przystał. Piłsudski porozumiał się też z członkami Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Ludowej i został Naczelnikiem Państwa - mówi dr Bartosz Staręgowski z Archiuwm Państwowego w Lublinie.

Archiwum Państwowe w Lublinie pokazało dokumenty z okresu odzyskania niepodległości. Zobacz zdjęcia
Małgorzata Genca

14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna dokonała samorozwiązania i przekazała całości zwierzchniej władzy państwowej Józefowi Piłsudskiemu. Dwa dni później Piłsudski sygnował depeszę notyfikującą powstanie niepodległego Państwa Polskiego.

Przechowywane w placówce zbiory zawierają także m.in. ulotki wyborcze komitetów startujących w wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1919 r., plakaty propagandowe z czasów wojny polsko-bolszewickiej, a także materiały agitacyjne z okresu przygotowań do plebiscytu na Górnym Śląsku.

Większość z eksponatów została zdigitalizowana. Ich cyfrową wersję można zobaczyć na portalu szukajwarchiwach.gov.pl.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski