Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o staromiejską kamienicę. Konserwator boi się niszczenia zabytków. Zarządca skarży się na sąsiadów

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Trwa spór między urzędem konserwatorskim, nadzorem budowlanym i właścicielem kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 i Rybnej 11
Trwa spór między urzędem konserwatorskim, nadzorem budowlanym i właścicielem kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 i Rybnej 11 Konrad Sławiński
- Nielegalna inwestycja na Starym Mieście - alarmuje konserwator zabytków. - Prace mają powstrzymać kamienicę przed zawaleniem się - odpowiada zarządca nieruchomości. Trwa spór między urzędem konserwatorskim, nadzorem budowlanym i właścicielem kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 i Rybnej 11.

Samowolka budowlana, niszczenie zabytkowej zabudowy i prowadzenie prac bez nadzoru archeologicznego – takie zarzuty pod adresem zarządcy kamienicy w reprezentacyjnej części Starego Miasta ma urząd konserwatorski.

- W wyniku samowolnych działań stwierdzono całkowite zniszczenie historycznych wartości kamienicy, w której obecnie funkcjonują lokale gastronomiczne. Skuto historyczne tynki odsłaniając wątek ceglany i kamienny, położono część nowych tynków, rozebrano podłogi i warstwy sufitowe – pozostawiając odkryte historyczne belkowe stropy z profilowanymi belkami, rozebrane zostały sklepienia piwnic, zmieniono układ pomieszczeń, wykonano instalacje elektryczne, sanitarne, grzewcze i wentylacyjne - wylicza Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. Dodaje, że stan części budynku.

Chodzi o nieruchomość, w której obecnie funkcjonuje restauracja Św. Michał. Z przekazów historycznych wynika, że w obrębie zabytkowej kamienicy mogły zachować się elementy staropolskiego systemu wodociągowego. Konserwator obawia się, że w wyniku prowadzonych prac budowlanych mogły one zostać zniszczone.

- Czy tak się stało? Tego nie wiem. Standardem na Starym Miejsce jest, że jak się przystępuje do prac budowlanych to się zleca badania archeologiczne. Tutaj tego nie było - zastrzega Kopciowski.

Wiosną ubiegłego roku użytkowanie obiektu wstrzymał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Kolejne postępowanie dotyczyło nielegalnych robót budowlanych w zabytkowej kamienicy. Na kolejne decyzje nadzoru zarządca odwoływał się do wojewódzkiego inspektora. Mimo to kamienica nadal była użytkowana m.in. przez restaurację. Pod koniec 2020 r. nadzór zadecydował o przywróceniu poprzedniego sposobu użytkowania budynku.

Remont ruszył, bo jerzyki odleciały. Kamienica Beaty Kozidra...

Urząd konserwatorski zgłosił sprawę do prokuratury. Od końca 2019 r. śledczy sprawdzają, czy nie doszło do niszczenia zabytków.

- W sprawie wywołane zostały opinie biegłych, które pozwolą nam ustalić, czy doszło do naruszenia przepisów dotyczących prowadzenia prac remontowych. Postępowanie jest w toku. Na ten moment nie ma osób podejrzanych - wyjaśnia prok. Agnieszka Kępka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Inaczej sytuację opisuje zarządca sądowy kamienicy.

- To odwracanie kota ogonem - zastrzega Jacek Lakomy. - Prowadziliśmy prace mające na celu powstrzymanie kamienicy przed zawaleniem się. Poprosiłem konserwatora o szybką zgodę. W zamian otrzymałem kontrolę nadzoru budowlanego. Odwołałem się do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mam dokumenty, z których wynika, że prace ratunkowe były realizowane zgodnie z prawem - wyjaśnia zarządca.

- Moje problemy zaczęły się, gdy rozpoczęły się prace budowlane w sąsiedniej kamienicy przy ul. Grodzka 18. Od tego czasu ściany nam pękają, zawaliła się klatka schodowa – mówi Jacek Lakomy.

Kamienica przy Rybnej 7 w Lublinie odzyskała dawny blask. Tr...

Po sąsiedzku, na posesji pod adresami Grodzka 18 i 20 spółka Custom realizuje dużą inwestycję. Od strony placu Rybnego powstaje całkiem nowy budynek, który swoim wyglądem ma nawiązywać do rozebranej wcześniej oficyny.

Właścicielami spółki są Paweł Klauda i Mariusz Machlarz. Lubelscy restauratorzy prowadzą m.in. Pub u Szewca. Kopciowski utrzymuje, że ich przedsięwzięcie realizowane jest z zgodnie z prawem, pod nadzorem archeologa i konserwatora. Skargę na działania konserwatora do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło sześć osób, w tym Lakomy. Sąsiedzi uważają, że trwające prace ziemne uszkodziły ich kamienicę.

- Drzwi poopadały, okna się nie domykają, cała kamienica się trzęsie - wylicza pani Daniela, emerytowana lekarska, prywatnie mama zarządcy. W kamienicy między placem Rybnym a ulicą Grodzką mieszka blisko 70 lat.

- W latach 30-tych kupili ją moi teściowie. Wprowadziłam się tu w latach 50-tych. Jako właścicieli kamienicy rodzinę przez lata prześladowała nas nas milicja i UB. Przykro mi, że nawet teraz nie mogę tu spokojnie odpocząć - skarży się pani Daniela.

Za niszczenie zabytków grozi osiem lat więzienia.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał możliwość użytkowania kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na lubelskim Starym Mieście

Nadzór budowlany wstrzymuje użytkowanie kamienicy na lubelsk...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski