MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie szlak upamiętniajacy getto w Lublinie. Radni miejscy byli za

MS
Upamiętnienia doczeka się także lubelski plac śmierci, z którego Żydzi byli wywożeni do obozu zagłady w Bełżcu. Rampa  znajdowała się na terenie zakładów mięsnych (obecnie przy ulicy Turystycznej).
Upamiętnienia doczeka się także lubelski plac śmierci, z którego Żydzi byli wywożeni do obozu zagłady w Bełżcu. Rampa znajdowała się na terenie zakładów mięsnych (obecnie przy ulicy Turystycznej). Wizualizacja Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
Na czwartkowej sesji rady miasta radni przegłosowali upamiętnienie w przestrzeni miasta granic niemieckiego getta na Podzamczu oraz trasy, którą Żydzi w czasie II wojny szli na śmierć. Powstanie też pomnik w miejscu dawnej rampy przy ulicy Turystycznej, z której ofiary były wywożone do obozu zagłady w Bełżcu.

Szlak Pamięci obejmie upamiętnienie w przestrzeni miasta miejsc związanych z Zagładą, m.in. granic getta na Podzamczu oraz drogi, jaką lubelscy Żydzi byli gnani do miejsca, w którym czekały na nich bydlęce wagony. Pociągi wypełnione ludźmi jechały do obozu zagłady w Bełżcu. Likwidacja getta na Podzamczu trwała miesiąc, zaczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku. Zamordowanych zostało w tym czasie około 26 tysięcy mieszkańców getta.

Wyburzanie, dziś nieistniejącej, ulicy Szerokiej, w tle kurz z rozbieranych kamienic z ul. Kowalskiej.

Na śmierć poszło 26 tys. Żydów. 74. rocznica likwidacji gett...

- Wzdłuż trasy przemarszu Żydów na rampę; spod synagogi Maharszala na Umschlagplatz (niem. plac przeładunkowy dop. red.), na betonowych płytach zostanie umieszczonych 21 liter alfabetu hebrajskiego. Tak, jakby ktoś rozrzucił je w przestrzeni miasta. Symbolizuje to zniszczenie fundamentu kultury żydowskiej – słowa drukowanego, a także koniec życia tej społeczności w tym miejscu - zapowiada Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie, który jest inicjatorem powstania takiej formy upamiętnienia.

Oznakowana w przestrzeni miasta będzie również dawna dzielnica żydowska na Wieniawie i teren getta na Majdanie Tatarskim, które Niemcy utworzyli po likwidacji getta na Podzamczu. Umieszczeni w tym miejscu Żydzi również zostali wymordowani.

Upamiętnienia doczeka się także lubelski plac śmierci, z którego Żydzi byli wywożeni do obozu zagłady w Bełżcu. Rampa znajdowała się na terenie zakładów mięsnych (obecnie przy ulicy Turystycznej). - Będzie to forma instalacji artystycznej: stanie tam metalowy kontener, w którym będą wycięte litery hebrajskiego alfabetu - opisuje Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Realizacja szlaku i pomnika przy ulicy Turystycznej będzie odbywać się w ramach projektu „Lublin. Pamięć Zagłady”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski