Biomed-Lublin przeliczył się z inwestycjami

Redakcja
Biomed-Lublin od roku notowany jest na głównym parkiecie warszawskiej giełdy
Biomed-Lublin od roku notowany jest na głównym parkiecie warszawskiej giełdy Materiały prasowe
Firma Biomed-Lublin jest zagrożona utratą płynności finansowej i niewypłacalnością. Zarząd spółki chce porozumieć się z wierzycielami. Zarząd lubelskiej firmy farmaceutycznej złożył w sądzie wniosek o otwarcie postępowania układowego. Ma to związek z przedłużającą się budową zakładu frakcjonowania osocza w Mielcu, gdzie miały być wytwarzane nowoczesne leki. Pracę miało w nim znaleźć do 200 osób. Produkcja powinna ruszyć do końca bieżącego roku. Jednak te plany mogą pokrzyżować problemy finansowe.

Spółka poinformowała, że z powodu przedłużających się negocjacji w sprawie pozyskania środków na inwestycję oraz przekroczenia terminu rozliczenia środków europejskich z końcem 2015 r. wystąpiła do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o zgodę na przedłużenie realizacji projektu. W poniedziałek PARP odpowiedział negatywnie na tę propozycję. Jednocześnie zakwestionował rozliczenie w ramach dotacji zaliczek w wysokości 30 mln zł. Problemem jest też zaangażowanie w inwestycję w Mielcu 6,8 mln zł „skutkujących brakiem płynności finansowej i zagrażających niewypłacalnością”.

W związku z tym Biomed złożył we wtorek wniosek o otwarcie postępowania układowego. - To rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego w oparciu o przepisy obowiązujące od początku tego roku. Jego celem jest, z założenia, uzdrowienie firmy - tłumaczy Daniel Górski, syndyk licencjonowany z Lublina. Takie rozwiązanie ma pozwolić na uniknięcie ogłoszenia upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami.

„(…) w dalszym ciągu prowadzone będą negocjacje z potencjalnymi inwestorami i instytucjami finansowymi, zaś ewentualne pozyskanie finansowania umożliwi spółce realizacje pierwotnie przyjętej strategii biznesowej oraz szybsze spłacenie obecnych wierzycieli” – informuje Biomed-Lublin.

Biomed-Lublin jest producentem produktów leczniczych, wyrobów medycznych i odczynników laboratoryjnych. Część z nich jest eksportowana na Ukrainę, Białoruś, do Uzbekistanu, Kirgizji, Tadżykistanu, Mongolii, Kazachstanu, Gruzji i Azerbejdżanu. Spółka jest notowana na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych do stycznia 2015 r.

Oświadczenie zarządu Biomed-Lublin:

W dniu 12 stycznia 2016 roku zarząd Spółki "BIOMED-LUBLIN" Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. złożył do Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku Wydział IX Gospodarczy ds. upadłościowych i naprawczych ("Sąd") wniosek o otwarcie postępowania układowego na podstawie przepisów Prawa restrukturyzacyjnego.

Wskazać należy, iż w nadrzędnym celem, jaki przyświecał Spółce było zyskanie szansy wdrożenia procesów restrukturyzacyjnych, które pozwolą Spółce na stworzenie warunków umożliwiających jak najpełniejsze zaspokojenie słusznych interesów wierzycieli, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonującej działalności podstawowej przedsiębiorstwa, która jest zdrowa i generuje zyski.

Powodem skomplikowanej sytuacji finansowej Spółki okazały są trudności w pozyskaniu finansowania inwestycyjnego na realizacje precedensowego przedsięwzięcia w skali kraju, jakiego podjęła się Spółka Biomed.

W 2008 roku Biomed przygotował strategię rozwoju polegającą na uruchomieniu własnego zakładu frakcjonowania osocza pochodzącego od polskich dawców i zaspokojenie potrzeb polskiej służby zdrowia.

Na realizację ww. przedsięwzięcia Spółka pozyskała bezzwrotne dotacje ze środków europejskich za pośrednictwem Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w łącznej kwocie 96.070.000 zł. stanowiącej 50% wydatków kwalifikowanych. W ramach podjętych działań w celu realizacji inwestycji Spółka, po uzyskaniu deklaracji finansowania projektu z dwóch instytucji finansowych, przeprowadziła postępowania konkursowe wyłaniające dostawców linii technologicznych. Zawarte zostały z częścią z nich  także umowy, z których powstały zobowiązania. Spółka zainwestowała także bieżące środki obrotowe w inwestycje w Mielcu, które miały być zwrócone po uzyskaniu finansowania.

Niestety, wskutek wycofania się jednej z instytucji finansowych oraz powzięcia wiadomości z PARP o negatywnym rozpatrzeniu wniosku w sprawie przedłużenia kwalifikowalności wydatków związanych z inwestycją zarząd Spółki uznał, iż ziściły się ustawowe przesłanki do złożenia wniosku o otwarcie postępowania układowego.

Spółka podjęła już na obecnym etapie szereg czynności, które mają zapewnić skuteczne wdrożenie środków restrukturyzacyjnych.

Ambitny plan biznesowy Spółki, którego realizacja przyczyniła by się do poprawy sytuacji jednostkowej obywatela oraz pozwoliła Państwu Polskiemu na osiągnięcie samowystarczalności w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych, został zatrzymany, wskutek braku pomocy i wsparcia finansowego.

Spółka wskazuje jednak, iż w dalszym ciągu prowadzone będą negocjacje z potencjalnymi inwestorami i instytucjami finansowymi, zaś ewentualne pozyskanie finansowania umożliwi Spółce realizacje pierwotnie przyjętej strategii biznesowej oraz szybsze spłacenie obecnych wierzycieli Spółki.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bonk
To i w twoim interesie żeby w kraju było taka fabryka, a tak dajesz zarobić francuzowi...

 
p
po szmal do ryżego
po szmal zgłoście się do ryżego na zieloną wyspę!! ryży to ten, na którego dwa razy głosowaliściei któremu nadal d.pę liżecie!! tenże ryży, przywiózł z brukseli miliardy €uro!! Rozdaje wszystkim, na lewo i prawo!!Da wam ile trzeba!! musicie jednak nadal mu to d.psko lizać!!

 
Dodaj ogłoszenie