Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bloku przy ul. Wrońskiej w Lublinie nie uda się wyremontować po pożarze. Nowa ekspertyza nie pozostawia wątpliwości

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Nie nadaje się do zamieszkania i nie nadaje się do remontu – tak brzmi ekspertyza w sprawie budynku przy ul. Wrońskiej, który częściowo spłonął w ubiegłym tygodniu. To wyniki oględzin zleconych przez ZNK. Jeszcze kilka dni temu nadzór budowlany oceniał, że budynek da się wyremontować.

Zwrot w sprawie przyszłości budynku przy Wrońskiej 5b, który częściowo spłonął w ubiegłym tygodniu. Do ZNK trafiła ekspertyza biegłego powołanego do oceny stanu technicznego obiektu. I ta nie pozostawia złudzeń co do losu bloku.

- Jest w niej zapis, że zarówno pierwsza jak i druga klatka nie nadają się do remontu ani zamieszkania - mówi Łukasz Bilik, rzecznik ZNK. I dodaje: - Jedynym rozwiązaniem jest w tej sytuacji rozbiórka.

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że budynek można odremontować. Tak orzekli pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Skontrolowali obiekt tuż po pożarze. Uznali, że nie można w nim zamieszkiwać, nakazali jednocześnie przeprowadzenie robót budowlanych. - Jeśli jednak ZNK jest w posiadaniu ekspertyzy stwierdzającej, że budynek nie nadaje się do remontu, to powinien się do niej zastosować – mówi Paweł Kwiecień, rzecznik PINB.

- Decyzja o rozbiórce pociąga za sobą konsekwencje finansowe. Przesłaliśmy ekspertyzę do Wydziału Gospodarowania Mieniem i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie co dalej z budynkiem – informuje Bilik.

Ta decyzja rozstrzygnie o losie 15 rodzin, które mieszkały w komunalnym bloku przy ul. Wrońskiej. Łącznie chodzi o 42 lokatorów.

- Osoby, które potrzebowały doraźnej pomocy po pożarze budynku na ul. Wrońskiej 5b zostały częściowo zakwaterowane w Centrum Interwencji Kryzysowej – 7 rodzin, zaś pozostałe osoby zatrzymały się u rodzin lub znajomych – informuje Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

To tymczasowe rozwiązanie. - Wszystkim osobom uprawnionym zostaną wskazane lokale zamienne. Aktualnie trwa weryfikacja uprawnień mieszkańców do otrzymania takich lokali – wyjaśnia Boguta.

ZNK zgłosił już do ratusza wykaz pustostanów, które trafią w użytkowanie osób, które utraciły mieszkania w wyniku pożaru.

- Wstępnie miasto zarezerwowało już mieszkania w ilości adekwatnej do liczby potrzebujących. Część z tych lokali jest jeszcze w trakcie remontów – mówi Boguta.

Pożar przy ul. Wrońskiej w Lublinie. Kilka rodzin straciło d...

Do pożaru doszło 2 marca. Akcja gaśnicza trwała 12 godzin. Spłonęła jedna z dwóch klatek schodowych, całkowitemu zniszczeniu uległ dach, część mieszkań została zalana. Akcja gaszenia miała dramatyczny przebieg. W momencie, gdy wybuchł pożar, w mieszkaniach byli lokatorzy. Z okien wołali o pomoc.

- Strażacy z wykorzystaniem drabiny mechanicznej oraz drabin przystawnych ewakuowali z bloku siedem osób – opisywał st. kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Budynek przy Wrońskiej oddano do użytku w 1963 r.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski