MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Kraśnika. Mieszkańcy stawiają na siłownie i altankę

Sandra Michalewska, Piotr Nowak
archiwum
Mieszkańcy Kraśnika zadecydowali o rozdysponowaniu pieniędzy z budżetu obywatelskiego. Miasto zrealizuje sześć projektów.

W głosowaniu wzięło udział 1722 mieszkańców. Zrealizowanych zostanie sześć projektów, które otrzymały najwyższą liczbę głosów w poszczególnych okręgach. W sumie w ramach budżetu obywatelskiego zgłoszono 60 wniosków, z czego ponad 40 przeszło pozytywną weryfikację.

- Te projekty, które nie będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego - będą dla mnie ważną wskazówką przy ustalaniu listy inwestycji i remontów. Uważam, że tak naprawdę wygrał każdy pomysł, a przede wszystkim cieszę się z aktywności mieszkańców - podsumowuje Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika.

Najwięcej głosów zebrał projekt budowy siłowni plenerowych na osiedlu „Metalowców” i „Młodych”. W dzielnicy nr 2 miał poparcie prawie 500 osób. W rejonie trzecim zrealizowane zostaną dwa projekty. Najwięcej głosów zebrał projekt Miejskiej OSP na doposażenie jej w sprzęt ratowniczy i szkoleniowy. - Ze względu na to, że jego wartość wynosi 20 tys. zł i nie wyczerpuje puli środków przyznanych dla dzielnicy, zrealizowany może być następny w kolejności poparcia projekt, który nie przekracza 30 tys. zł wartości. Jest to siłownia plenerowa na osiedlu Piaski - informuje Michał Mulawa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku.

Wszystkie projekty zostaną wprowadzone do budżetu miasta podczas sesji Rady Miasta w lutym. Na ten cel przeznaczono łącznie 250 tys. zł.

Budżet niepopularny

To już kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Kraśniku. Mimo to głosowanie traci na popularności. W tym roku wydano 1723 karty do głosowania. W 2014 roku udział wzięło ponad dwa razy więcej mieszkańców. Nie obyło się bez kontrowersji. W budżecie na 2015 r. przyjęto projekt, który zakładał dofinansowanie budowy kościoła w wysokości 500 tys. zł. Interweniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Zastrzegła, że samorząd nie może dofinansować tej inwestycji, nie łamiąc przy tym prawa. W efekcie, choć na projekt zagłosowało 1130 osób, nie został zrealizowany.

Pierwszym miastem w województwie, które oddało do dyspozycji mieszkańców część pieniędzy, były Puławy. Tam głosowanie odbyło się jeszcze w 2013 r. Później takie rozwiązanie wprowadziły Lublin, Kraśnik, Zamość, Chełm, Krasnystaw, Kazimierz Dolny, Lubartów i Biała Podlaska.

Budżet obywatelski. Projekty wybrane przez kraśniczan

1. Siłownie plenerowe dla seniorów na placu zabaw na osiedlach Metalowców i Młodych 50 000 zł - 498 głosów
2. Przeniesienie i przebudowa altanki śmietnikowej przy ul. Popiełuszki 3 w Kraśniku Fabrycznym 50 000 zł - 354 głosy
3. Zakup szafek szkolnych w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 przy ul. Kościuszki 2350 000 zł - 207 głosów
4. Doposażenie Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w sprzęt ratunkowy i szkoleniowy 20 000 zł - 139 głosów
5. Siłownia zewnętrzna (plenerowa) na osiedlu Piaski 25 000 zł - 62 głosy
6. Modernizacja chodnika przy ul. Kolejowej50 000 zł -50 głosów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski