Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Była polsko-litewska unia lubelska jest Lubelska Unia Cyfrowa. By skuteczniej leczyć pacjentów

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
W poniedziałek (17.07) zainaugurowana została Lubelska Unia Cyfrowa, której celem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji w medycynie. Wartość projektu wynosi 25 mln złotych, a jego beneficjentami są: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska. - Lubelska Unia Cyfrowa ma stać się awangardą europejską – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Z kwoty 25 mln, która pochodzi ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, ponad 10 mln trafi do UM, 4,8 mln zł do UP, i 10 mln zł do PL. Na co zostaną wykorzystane pieniądze? - Celem LUC jest opracowanie modelu teoretycznego prowadzenia badań naukowych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji (AI) w medycynie na przykładzie okulistyki przy wykorzystaniu potencjałów lubelskich uniwersytetów.

- Tworzenie Lubelskiej Unii Cyfrowej trwało. Od samego początku wiadomo było co chcemy robić, a mianowicie wykorzystać potencjał UP i PL, tak by ich potencjał technologiczny i informatyczny można było wykorzystać do celów medycznych. Po to żeby pacjenci byli diagnozowani lepiej i szybciej, co przełoży się na skuteczniejszą terapię, za co odpowiada UM – zaznaczył minister Przemysław Czarnek.

- Zaczynamy od świetnie rozwijającej się u nas okulistyki, po to by szerokie bazy danych móc wykorzystać do diagnostyki i dalszego postępowania terapeutycznego, ale będziemy chcieli te bazy danych rozszerzyć również na inne specjalizacje – zaznacza rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska.

Jego zdaniem zastosowanie nowoczesnych technologii, we współpracy z UP i PL i środowiskiem międzynarodowym, będzie skutkował wypracowaniem unikalnego modelu, który będzie służył wszystkim pacjentom.

- Naszym celem jest opracowanie narzędzia, które będzie służyło diagnostyce chorób rzadkich. Dane z UM i UP pozwolą naszemu Centrum Analiz Cyfrowych, które wykorzysta algorytmy sztucznej inteligencji, do tego by pomóc w diagnozie – wskazuje dr hab. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych i rozwoju.

Docelowo ma to być system, który będzie mówił np. o tym, że lokalne społeczeństwo może chorować ze względu na tryb życia.

- System na podstawie danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji będzie mógł wnioskować – dodaje Czerwiński.

- Sztuczna inteligencja potrzebuje danych i my je dostarczymy, badając grupę odpowiednich osób – 180 osób podzielone na 3 grupy - wyjaśnia rektor UP, prof. Krzysztof Kowalczyk.

Badania poszerzą bazę danych, z której skorzysta później sztuczna inteligencja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski